Kérem Várjon!
Cikkek
4/7
Szlovén borok a Budai Várban
zoranka
2010 November 19.

Megkésett beszámoló ez, de valahogy mindig elsodortak az események, meg nehéz is úgy írni jóízűen borokról, hogy egy esemény igencsak felemásra sikeredett. Kiváló borokat kóstolhattunk, bár nem túl jó kóstolási körülmények között, ráadásul az ígért felhozatal töredéke jelent csak meg. Teljes körű beszámolóra most ne is számítson senki, írtak róla már mások itt, itt és itt is, ráadásul ez utóbbi társasággal együtt kóstoltunk, lehetséges némi hangulatbani átfedés. Én csak azokat említem meg itt, akiknél valami különlegeset kóstoltam.

Čotar

Fotók: Wéber TamásTalán a legismertebb szlovén borásznevek egyike, idehaza a legtöbben bizonyosan Branko Čotar borait ismerik. Borait forgalmazza a Terroir Club, még Pécsett is megvásárolható egy merlot-juk. Fehérekben vitovska, malvazija, sauvignon blanc volt a sor. A középső tetszett talán a legkevésbé, és akkor egyáltalán nem azt mondom, hogy nem tetszett. Ásványos, szikár verziója ez a jellemző isztriai fajtának, a piacon a 2005-ös malvazija van éppen. Sötét, mély színek, aranysárga, érett színvilág. Elsőre kicsit zárt, szerencsére volt időnk, így a már-már tercier jegyek uralta illatokba egyszerre csak frissesség költözött, gyümölcsök, fehér húsú barack és frissen szelt, érett birsalma. A diósság végig ott van, némi marcipánossággal. Kortyban még mindig üde, kerek, gazdag és krémes, gyümölcsösség és jó savak. Pici sósság a korty végén, hozza a szikár karsztvidéket teljességgel. 85/87 pontra jegyeztem fel. A sorban megelőzte út egy másik autochton fajta, ami nekem ezúttal jobban bejött. A Vitovska 2007 intenzív illatokkal indít, nem is kell neki annyi idő, hogy trópusi gyümölcsökkel és legfőképpen citrusossággal töltse meg a pohárteret. Szájban friss, hosszú, gyümölcsös és ugyancsak ásványos. Érezni a hordóban töltött időt, kerekebbé tette a bort, a szép savak, jó struktúra azonban még azt sugallják, hogy hosszabb időre tervezhetünk vele. 86/88 pont a jegyzetfüzetben. A legmagasabb pontszámot a Sauvignon Blanc 2005-nek adtam. Meglepően friss volt, virágos, érett, illatos almával, mintha egy Sancerre tévedhetett el a szlovén Kras-vidéken. Kevés zöld és sok érettség, intenzív és arányos, a korty szinte véget sem ér. Jellemző Čotar-vonások, hordó, magas savak, ásványosság, és mégis mindez összeáll egy képpé. Nekem 88/90 pontos kép lett.

A vörösek közül most csak egyre emlékezem: a 2003-as Terra Rossa okozott maradandó élményt. A házasítás 40-40% teran és merlot, 20% cabernet sauvignonnal kiegészítve. Elegáns, érett, egyensúlyos. De azért van benne némi huncutság is. A gyümölcsösségben fekete erdei gyümölcsök és érett szilva dominál, de van itt kellő fűszeresség: menta, rozmaring és még friss zsálya is. És mindehhez egy kis sós ásványosság is hozzáadódik. Nem erőszakos egyáltalán, a tanninok a helyükön maradnak, nem lóg ki az alkohol, a rétegekre gyúr, a komplexitásra. Hosszú, tartós lecsengés, 89/91 pont van a jegyzeteimben.


Santomas

A Santomas pincészet a nem túl nagy méretű szlovén tengerparti borvidékek legdélebbije, a Szlovén-Isztria lankáin helyezkedik el. Az ötven hektáros birtok nagy mértékben exportra termel, a fő hangsúly a helyi fajtákon, a malvaziján és a refoškon van. A Santomas Malvazija 2008 intenzív illatokkal kezdi az ismerkedést. Friss gyümölcsök, ásványosság és fehér virágok. A korty egy jól megkomponált, krémes textúrájú bort hoz, fehér húsú gyümölcsökkel, őszibarackkal és akácvirággal. Plusz azért ott van a hordó is. 84-86 pontra tettem.

A vörösek sorában vagy három-négy féle refoškot is kóstolhattunk, közülük az Antonius és a Grande Cuvée emelkedett ki. Az Antonius 2005 tiszta refošk válogatás, Érett, sötét, mély, fekete, mégis gyümölcsös, szép hordóhasználattal, a fajtára jellemző élénk savakkal. Szilva, szeder, medvecukor. Édes-krémes korty, szegfűszeggel, vaníliával. Tartalmas, hosszú. 86/88 pont. A Grande Cuvée 2005 ebben az évjáratban tisztán refoškból készült, néha kerül bele 5-10 százaléknyi cabernet is. Elegáns és vadóc. Illata gazdagabb, de nem harsányabb, mint az Antonius volt, ebben is meggy és szilva, plusz szeder jelentkeznek erőteljesebben. A fűszerességet nem hagyjuk figyelmen kívül, hiszen feketebors, fahéj és szegfűszeg is érezhető, plusz a sós mineralitás is jelen van. Elegáns, arányos bor, 88/90 pont.


Sveti Martin

Még egy tengermelléki borvidék, a Vipava folyó völgye bekerült a kis válogatásomba, innen pedig a Sveti Martin pincészet, a Stegovec család birtoka. A fehérek sorába három helyi fajta került be: zelen, pinela és rebula. A Zelen 2008 intenzív illatú, virágos-barackos bor, nem túl nehézkes test, könnyed struktúra, némi mineralitás, üde citrusos gyümölcsösség, egész szép, közepes hossz a zárásban. 82/84 pont. A Pinela 2008 a kóstolónk egyik meglepetése volt. Héjon áztatott, érett és mégis friss. Illatában mezei virágok, könnyedség, szájban érettebb képet mutat, az alma és a körte mellett a citrusosság is jellemző rá. Szűretlenül került palackba, hihetetlenül ízgazdag, tartalmas bor, kapásból bevéstük a 85/87 pontot. A Rebula 2006 érett volt, még abszolút élt, de már némi fáradtságra utaló jelek is megjelentek benne. Van kétségkívül szépsége, mézes és virágos illatok, szájban érett barackos, süteményes-krémes vonal. Gazdag, tartalmas, alacsonyabb sav, rövidebb zárás. 82/84 pont.

Vörösben a Barbera 2008 is szép bor volt, piros bogyós gyümölcsökkel, kortyban erőteljes savak, nem teljesen érett meggy, ahogy nyílik, melegszik, úgy kávé és tejcsoki. 83/85 pontra tettem, míg a Tressa nevű 2007-es házasítást már 86/88 pontra emeltem ki. A barberához adott egynegyed merlot az érdességét-karcosságát lesimította, a savasságát tompította, komlexitást, mélységet adott a bornak. Érett, gyümölcsös, csokiporos, krémes korty. Szépen kidolgozott házasítás, tartalmas zárással, gazdag utóízekkel.


Marof

A "szárazföldi" borászotok közül egy viszonylag új csapatot emelnék ki, a Marof pincészetet. A csapat a magyar határhoz közel, a Szapáry család 1905-ben épített vadászkastélyában működik, no meg a mellé épített, modern borászatban. Fehéreket kóstoltunk, ezek közül két kiváló 2009-es olaszrizlingjüket dicsérném meg itt.

Az olaszrizlinget itt abszolút helyi fajtának tekintik, a fiatal borász ezt a fajtát tartja a vezérfajtájuknak. Jó választás, jó megközelítés, hiszen kitűnő borok, megmutatják, mire is képes az olaszrizling és milyen változatos tud lenni. Az első Laški rizling 2009 a Bodovci nevet kapta, tiszta és intenzív, gyümölcsös illat, reduktív frissesség, korrekt savgerinc, szép, csúszós korty. 85/87 pont. A második  2009-es olaszrizling Kramarovci néven futott, ez a dűlő már a vulkanikus talajszerkezetéből is adott a bornak ásványosságot, a bor egyedi, tartalmas, szép gyümölcsökkel, finom édeskesernyével, némi fahordóval megtámogatva a nap egyik kiemelkedő boraként 88/90 pontot érdemelt ki.

banner