Kérem Várjon!
Cikkek
Természetes? Zöld? Igazi?
Borkultúra Szabadegyetem 2014/10, 2. rész
szaboberni
2014 October 25.

Október derekán véget ért a nyári szünet a Szekszárdi BorEgyetemen is. Az évad első találkozóján hat pincészet 12 borával igen magasra került a léc. Az előadáson öt meghívott borász vett részt - Szászi Endre egyéb elfoglaltság miatt sajnos nem tudott eljönni, így őt (is) Pálffy Gyula képviselte -, és mutatta be borait, pincészetét, a szőlőhöz való viszonyát. Ráadásul egy igencsak érdekes megközelítésből, az ökológiai gazdálkodás szemszögéből adtak mindezekből áttekintést. 

Spiegelberg Kézműves Borpince

A Spiegelberg Kézműves Borpince a Somló-hegyen, a Szent Ilona dűlőben található. A német-magyar felmenőkkel bíró borász Somló iránti szeretete gyerekkorához vezethető vissza, melyet nagyanyjánál, Somlójenőn töltött. 1993-ban vissza is tért ide, házat vásárolt, de ekkor még pusztán a táj vonzotta. Valójában olyan borász ő, aki nem akart az lenni. Viccesen még meg is jegyezte, hogy a tanulás, amit erre fordított, egy négynapos borkóstolói kurzus elvégzésében ki is merült. 2004-ben döntött végleg Magyarország mellett. Közel kéthektáros területén kizárólag saját termesztésű, hagyományos fajtákkal - olaszrizling, juhfark, furmint - ökorendszerben dolgozik, melyeket hordós érlelés után tölt palackba.

Munkája ékes példája annak, hogy mikrogazdaságban is lehet jelentős eredményeket elérni, hiszen 6 évvel az első palackos borainak megjelenése után, a Pannon Bormustrán száraz fehér kategóriában győztes lett. Néhány éve az Újvilág borpiacát is meghódította, a világ 100 legjobb bora közé választották be a 2010-es Juhfarkját (megjegyezzük, hogy ennek félliteres palackja 125 dollárt, azaz 30 ezer forintot kóstál odakint).

Pincéjénél csoportokat is fogad, borbemutatóval, szakmai tájékoztatóval, pincebejárással. Vendégeinek ő maga főz. Bográcsos és kemencés ételek, illetve a cserépfazékban főtt csülkös bableves vagy töltött káposzta közül lehet választani. A borpincéhez látogatók igény esetén idegenvezetéssel ellátott túrákat tehetnek a Somló-hegyen, vagy részt vehetnek a gazdaság tavasztól-őszig tartó munkálataiban, legyen az gyümölcs-, dió-, vagy mandulaszedés, kapálás vagy akár szüret. Spiegelberg Stephan egyébként óriási karakter, üde színfoltja volt a BorEgyetemnek.

Somlói Furmint 2011

Illatában lédús körte, virágok, kövesség jelenik meg. Nagy test, hosszú lecsengés, vajasság és gyümölcsösség jellemzi. 

Somlói Juhfark 2011

Akácvirágos, barackos, marcipános illattal indít. Ízében pici fa, de főként a gyümölcsös ízjegyek dominálnak. Jó szerkezet, hosszú lecsengés, vastag korty.


Pendits Szőlőbirtok és Pincészet

A családi vállalkozás 1991-ben alakult M.W.B. Pince néven, majd 2001-ben vette fel a Pendits nevet. A dűlők Abaújszántón (Krakkó, Pendits, Alsó- és Felső-Bea), Tarcalon (Deák), Mádon (Holdvölgy),  valamint Tállyán (Báthori) találhatóak. Jelenleg 10 hektáron dolgoznak, a termesztett szőlők 60%-a furmint, a többi hárslevelű, sárgamuskotály, zéta, kövérszőlő. Ezek mikroteraszos szőlőterületek, melyeket az évek során folyamatosan újítottak fel és telepítettek újra. 2005 óta - a Tokaji borvidéken elsőként - biogazdálkodást folytatnak, az átállás 2008-ban fejeződött be.

A szőlő művelésére nagy hangsúlyt fektetnek, lóval szántanak, biodinamikus preparátumokkal dolgoznak, nem használnak fajélesztőt, a borokat hosszú fahordós érleléssel stabilizálják. A pincészet 2012-ben kapta meg a Demeter védjegyet, ezen kívül a Renaissance des Appellations (angolul Return to Terroir) egyedüli magyar tagja.

Hárslevelű 2013

A bor nincs még forgalomban, mindössze hat hete került lepalackozásra. Ugyan sok maradékcukrot (26 g) tartalmaz, de savainak köszönhetően csak a tiszta gyümölcsösség érződik. Sűrű és testes, illatában és ízében is a virágos-barackos vonulatot hozza.

Furmint 2011

Késői szüretelésű furmint botryitis-szel és aszúszemekkel. A mézes, hársos, akácvirágos jegyek mellett az érett vilmoskörte dominál. Édességét a savak szépen kordában tartják, testes és kerek bor.


Pálffy Szőlőbirtok és Pince

A Pálffy család generációk óta él Köveskálon, a szőlőtermesztés és borkészítés mindig is az életük meghatározó része volt. A családi csapatban jelenleg is együtt dolgozik apa és két fia, akik szintén végzett szőlészek-borászok.

6 hektáron gazdálkodnak olaszrizling, szürkebarát, tramini, furmint, juhfark, cabernet sauvignon és syrah termelésével. 2007-től organikusan gondozzák a szőlőket, 2013-ban pedig egy-egy parcellában már áttértek a biodinamikus művelésre. A borokat alacsony hőmérsékleten, akár 5 hónapig erjesztik, majd használt kis tölgyfahordóban finom seprőn tartva, többször felkeverve 1 évig érlelik őket. A vörösborok 18 hónap hordós érlelés után derítés és szűrés nélkül kerülnek a palackba. Bár nincsenek minősítve mint bio- vagy organikus pince, nem használnak vegyszereket, atka- és rovarölő szereket, gyomirtót. A szőlő biológiai egyensúlyánák elérésére törekszenek.

Furmint 2012

Illatában fehérhúsú barack és fehér virágok keverednek a meszelt fallal. Ízében szépen jön a sósság, a zamatos gyümölcsök, valamint a hordóból származó fűszer és vajasság. Lendületes savak és hosszú lecsengés jellemzi.

Cabernet Sauvignon 2011

Illatában és ízében is komplex: föld, fűszerek, fekete bogyósok, főleg szilva és feketeribizli áradnak belőle pici csokival díszítve. Az alkohol magas, 16%, de nem uralkodik a boron, gyümölcsössége, határozott savszerkezete miatt nem lóg ki. Közepes tannin, arányos test, hosszú lecsengés jellemzi. Jó hangvételű, szépen szerkesztett bor.


Szászi Pince

Szászi Endre és felesége szintén borász családfával rendelkezik, generációk óta része az életüknek a szőlő és a bor. A kezdetektől ökológiai gazdaságként működnek, jelenleg 16 hektáron gazdálkodnak a Szent György-hegyen, Szigligeten, a Keszthelyi-hegységben, illetve a Csobánc mellett. Olaszrizling, szürkebarát, kéknyelű, chardonnay, ottonel muskotály, rózsakő, zeus, zenit, cserszegi, csókakő, pinot noir és cabernet sauvignon fajtákkal foglalkoznak. Meglehetősen széles a repertoár, lehet kóstolni náluk száraz fehéret, gyöngyözőt, rosét és vöröset, de a fajtákon túl terület alapján is megkülönböztetésre kerülnek a borok.

Szászi most tervezi a borkínálat csökkentését, a jövőben kizárólag badacsonyi, magyar fajtákkal kíván foglalkozni. Két vendégházuk szintén a természetesség és a meglévő környezetbe való illeszkedés jegyében épült meg, így továbbviszik a borászatban alkalmazott gondolatvilágot. Bejelentkezéssel étkezésre is lehetőség van, híres balatoni fogásokkal, sült pisztránggal, különféle húsokkal és  szezonális gyümölcsökkel várják a borturistákat.

Badacsonyi Olaszrizling 2013

Könnyed és friss bor. Illatában és ízében is a mineralitás és fehérhúsú gyümölcsök jelennek meg lendületes savakkal támogatva.

Szent György-hegyi Zeusz 2012

Késői szüretből származó bor, némi botrytis érződik rajta. Illatában aszalt gyümölcsöket és ásványokat vonultat fel. Testes, sűrű, krémes-vajas korty, hosszú, harmonikus, aszalt gyümölcsös ízekkel.


Wassmann Pince

Ralf Waßmann és Susann Hanauer nevéhez fűződik a Wassmann pince, akik 1998-ban települtek át Németországból. Kifejezetten azért választották Villányt, mert azt olvasták, hogy itt lehet a világon a legjobb portugiesert termelni. 2 hektáron gazdálkodnak Siklós legjobb adottságú területein, a Városhegyi dűlőn és a Hidegkúti dűlőn. Termesztett szőlőfajtáik: cabernet franc, cabernet sauvignon, portugieser, kékfrankos, merlot, chardonnay és olaszrizling. 2006-ban léptek először ellenőrzött bioborokkal a piacra, miután a 3 éves átállást követően megszerezték az öko-tanusítványt. Ezzel Villányban ők lettek az első bioborászat.

Ma már szőlészeti tanácsadással is foglalkoznak, hiszen a borvidéken azóta megszaporodott az organikus művelésre áttért és áttérő pincék száma. 2012-től a biodinamikus Demeter-védjeggyel is rendelkeznek, 2013-ban kerültek piacra az első Demeter védjegyes boraik.

Portugieser 2012

Sűrű szövésű, fajtajellegesebb, mint azt a portugiesertől megszoktuk. Élénk és megtartó savak, kellemes tanninérzet, szép fűszeresség és zamatos gyümölcsösség jellemzi.

Kékfrankos 2011

Illatában meggy és cseresznye hordófűszerekkel átitatva. Ízében szépen jönnek a már említett gyümölcsök. Közepes test, szép, jól strukturált szerkezet, kerek savakkal, érett tanninokkal. Üde és gyümölcsös, jó arányokkal.


Illyés Kúria

Az Illyés Kúria pincészetet egy jelenleg is praktizáló feltaláló orvos, Dr. Illyés Miklós neve fémjelzi. Kezdetben hobbiborásznak indult, majd 2008 óta egyre ismertebb lett a neve, és azóta már számos díjjal is büszkélkedhet. Kéthektáros szőlőterületet művel a szekszárdi Porkoláb-völgyben, ahol kékfrankost, cabernet franc-t, cabernet sauvignon-t és kadarkát, a fehérek közül pedig jelképesen chardonnay-t termel. 2012 óta a Biokontroll Kft. ellenőrzése alatt munkálkodik, a borvidéken az első és egyben egyetlen, aki kizárólag ökogazdálkodásban termeli a szőlőt. Bár kezdetben nem ez volt cél, mégis valahogy várható volt az események ilyen jellegű kimenetele, hiszen szakmájánál fogva nagyon közel áll gondolkodásvilágához a természet megóvása.

Kadarka 2013

Fűszeres, tüzes, gyümölcsös kadarka. Meggy és édesfűszerek dominálnak. Bársonyos tannin, szép szerkezet jellemzi. Kikerülhetetlen, akárcsak az előző évjáratok kadarkái.

Kékfrankos 2013

Gazdag gyümölcsösség és fűszerek sokasága jelenik meg a pohárban. Pirosbogyósok és hordófűszerek versenyeznek egymással. Kerek szerkezet, szép tanninok, harmonikus savak jellemzik. 


banner