Kérem Várjon!
Cikkek
Mikor érdemes Belgrádban borozni?
Wine Vision by Open Balkan 2023
Győrffy Zoltán
2024 January 11.
A Wine Vision by Open Balkan röpke két év alatt olyan boros rendezvénnyé fejlődött, amelyet nem érdemes kihagyni. A 2023-as már Európa negyedik legnagyobb borvására lett, hatszáznál több kiállítóval, rangos szakmai programokkal, borversennyel és persze a ma már kihagyhatatlan celebek és politikusok megjelenésével. De a borok miatt érdemes felfedezni a kiállítást és Belgrádot is, idén novemberben egy hétvége a szerb fővárosban erősen ajánlott.

Úgy terveztem, lesz majd több cikk, de végül egy hosszabb boros beszámolóvá sűrűsödött össze. Ercsey kolléga már úgyis írt több cikket erről, járt házibuliban, albán mesterkurzuson, elvittem Tito sírjához, a házigazdák meg Palicsig is megutaztatták, de nem bánta.

Fotó: vinoifino.rs

Sőt, még Bukovics Martin kolléga is végigkóstolta a belgrádi borvíziót és kiválasztotta öt kedvencét.

Sok már nekem nem maradt, mint megírni, kik nyertek a borversenyen és kiemelni egy-két emlékezetesebb pillanatot...

Fotó: Győrffy Zoltán / Pécsi Borozó

Az Open Balkan kapcsán tavaly már megírtam, ez a kezdeményezés a szerb, albán és észak-macedón kormányok közös projektje, aminek egyik leglátványosabb megjelenési formája a Wine Vision. 

Fotó: vinoifino.rs

A Vinexpo, Vinitaly és ProWein után a negyedik legnagyobb boros rendezvény tavaly több tízezer látogatót vonzott, több ezer üzleti találkozót eredményezett és hatszáznál több kiállító termékeit vehettük szemügyre, no meg kóstolhattuk is meg a borokat és egyéb alkoholos italaikat is - külön részleg volt ugyanis a rakijának, avagy pálinkának. Az Open Balkan Wine Trophy-val indult a program, ahol mintegy 800 bor versenyzett a díjakért. A győzteseket keretesünkben találjátok meg, a legtöbb díjat  a házigazdák zsebelték be, ami nem véletlen, valóban itt a legtöbb a borászat és a legjobb az átlagminőség. De Szerbia még mindig fejlődő borpiac, a helyi termelés a fogyasztás felét sem adja, így nagyon sok külföldi pincészet is szerencsét próbál Belgrádban.

A rendkívül jól szervezett borversenyen bírálva azt is megtapasztalhattuk, hogy vannak kifejezetten izgalmas fajták és borvidékek ebben a három országban, amelyekre érdemes lesz odafigyelni, egyikről-másikról majd később lesz még szó.

Fotó: Győrffy Zoltán / Pécsi Borozó

A borverseny két napját követően három napig a borvásárt jártuk, no meg azért a városra is jutott némi idő. Három mesterkurzus-élményt osztok meg most, ezek közül kettő valóban official masterclass volt, a harmadikat meg mi rögtönöztük a pincészet standjánál.

Marjan Simčič

Marjan Simčič a szlovén borászat meghatározó figurája, aki a Goriška Brda régióban tevékenykedik, bortermelésének jelentős része exportra megy, a világ minden jelentős borfogyasztó országában ott van, elsősorban a csúcséttermekben. Brda a szlovén-olasz határon található, a túloldal Collio régió, a szőlőterületei mindkét országban megtalálhatók, ezeket igyekeztem is jelölni.

Fotó: Győrffy Zoltán / Pécsi Borozó

Sauvignon Vert Opoka 2019 (Collio): 93 éve szőlőültetvényről származó, testes, vastag bor, gyógynövényekkel, szárított virágokkal, fűszerekkel, mély  és hosszú. 91/100 pont.

Rebula 2020 (Brda): Ez egy 68 éves ültetvényről származó, macerált fehérbor, ennek ellenére könnyed, citrusos, zöldalmás kegyekkel, de van benne némi fűszeresság és fanyarság is, finom ásványosság. 89/100 pont.

Pinot Noir Cru Selection 2020 (Brda): Szép gyümölcs, cseresznye, áfonya, kökény, épp egy kevés meggylikőr és narancshéj. Hordófűszeresség jelen van, de nem túlzó. Jólesik belekortyolni. 90/100 pont.

Pinot Noir Breg Cru 2018 (Brda): Egy masszívabb, fűszeresebb, rendkívül elegáns és kerek, meggy, kékáfonya, cseresznye. Az ültetvény 46 éves. A bor 92/100 pontos.

Fotó: Győrffy Zoltán / Pécsi Borozó

Merlot Cru Selection 2018 (Brda): Korrekt, fajtajelleges, szép bor, nincs vele gond, ezen az estén sok volt a pazar tétel. 88/100 pont.

Merlot Trobno Cru 2018 (Brda): Érett szilva, sötét bogyós gyümölcsök, dohány, édesfűszerek. Némi lekvár, érintésnyi bőr, lágy és gazdag aromatika. Viszont vannak savak, van hossz, van maradandóság. 91/100 pont.

Numerals Unico M 2016: Cabernet franc 50%, cabernet sauvignon 25% és merlot 25%. Elegáns bor, harmonikus tanninokkal és remek arányokkal. Áfonya, rózsabors és málna, plusz fűszerek, szegfűszeg, kávé és vanília. Harmónia, egyensúly, szépség, fűszer, elegancia, feszes struktúra. 94/100 pont.


Plantaže Pro Corde

A hazai piacon is jelen van már a montenegrói megapincészet, a Plantaže, akik legismertebb boruk, a Vranac Pro Corde vertikális kóstolóját hozták el. A brand 30 éve, 1993 óta létezik, milliós tételszámban keresett termék, elsősorban exportpiacokon. Csak emlékeztetőül, a Plantaže a borászat egy 2310 hektáros egybefüggő szőlőterület közepén működik a balkáni ország hegyeinek ölelésében.
Fotó: Győrffy Zoltán / Pécsi Borozó

Vranac Pro Corde 1999: Érett, dohány, bőr, illat lassan nyílik, kortyban egész jól élvezhető, sav meg van, némi szárított bogyós gyümölcs is felsejlik, de alapvetően egy érett, a csúcsán túlbillent tétel. 86/100 pont.

Vranac Pro Corde 2003: Kerekebb, gyümölcsösebb. Egész jól működik, szépen nyílik, ez meg inoxos tételek közül való. 88/100 pont.

Vranac Pro Corde 2007: Itt már van hordóhatás. Teltebb, komplexebb, több érett gyümölcs, bársonyos korty, bakelit és fekete bogyósok. Kávé. Füstölt szilva. 91/100 pont.

Vranac Pro Corde 2011: Massziv test, hasonló karakter, mint 2007, de picit kevesebb elegancia. 90/100 pont.

Vranac Pro Corde 2013: Itt valamiért sokkal érettebb arcát mutatja, fügés, dzsemes. 87/100 pont.

Vranac Pro Corde 2016: Erőteljes, krémes, feketekávé és étcsoki, némi bőr, van hossz és szépen tartja magát. 88/100 pont.

Vranac Pro Corde 2020: Fűszer, szaftos gyümölcs, grafit, csoki, finom cserzett bőr. Jól strukturált, tartalmas bor. 90/100 pont.

És egy kis ugrás az idősorrendben:

Vranac Pro Corde 2005: Az első barrique tétel. Nem véletlenül került a végére, a legszebb tétel, komplex, élvezetes. Tartalmas, élő, friss hatású. 92/100 pont.


Matalj

És ha már Szerbiában vagyunk, az egyik kedvenc szerb pincészetem teljes sorát is végigkóstoltam, pár kedves lengyel és amerikai kollégával együtt. Nagy különbség nem volt az értékelésekben sem. A Matalj pincészet a negotini borvidéken gazdálkodik, ami a szerb-román-bolgár hármashatárhoz közel található, a Duna mellett. Ez a vidék ma a caberrnet sauvignonokról híres, pedig egykoron itt volt a kadarka egyik fontos termőhelye. Ma épp a Matalj pincészet igyekszik visszatelepíteni és bort készíteni, hamarosan érkezik is az első kadarkájuk. Addig is remek, sőt még annál is remekebb a cabernet sauvignonjuk...

Fotó: Győrffy Zoltán / Pécsi Borozó

Sauvignon Blanc 2022: Zöldes, de érett gyümölcsök, egres elsősorban, joivású, korrekt bor. 88/100 pont.

Bagrina 2022: Egy régi szőlőfajta visszatérése. Virágos, barackos, kajszi,, plusz jázmin és hársméz,  ugyanakkor ásványos, minimális hordófűszer is felbukkan, mély, hosszú, rendkívül szép bor. 92/100 pont.

Chardonnay Terasa 2022: az egyharmada volt barrique hordóban, ezt hozza is a fűszeressége, de nincs túlzás, jók az arányok, szép test, izgalmas tétel. 89/100 pont.

Dušica 2022: A rozé alapanyaga merlot 50%, plusz gamay és cabernet sauvignon. Korrekt, egyszerű, kicsit gumis. 86/100 pont.

Bukovski Cuvee 2020: Ez a házasítás az egykori negotini vörös receptje nyomán készül, még épp a kadarka hiányzik belőle, most prokupac 70% és začinak 30%. Izgalmas, jó test, van hordó, de a gyümölcs éretten határozottabb, bogyósok, szilva, meggy, lehet befőtt, lehet likőr, édes és sór lecsengés. 91/100 pont.

Kremen Cabernet Sauvignon 2020: Van benne 10% merlot is. 12 hónap barrique. Illatban áfonya, szeder, menta, némi dohány. Kortyban feszes, jönnek a bogyósok, van kis étcsoki, élvezetes, de még nagyon fiatal. 90/100 pont.

Fotó: Győrffy Zoltán / Pécsi Borozó

Zemna Rezerva 2020: Cabernet sauvignon 85%, cabernet franc 15%. Folyóhomokos talajról érkező válogatás tétel. Érett, édes gyümölcs, szeder, málna, fekete cseresznye, fűszer, elegáns test. Friss és ásványos korty, nagyon fiatal még, nagy potenciál, 94/100 pont.

Kremen Kamen Cabernet Sauvignon 2019: Nagy test, feszes struktúra, sok gyümölcs. Érett szilva, érett meggy, plusz némi cassis és szeder. Kortyban jön csokoládé, cappuccino, no meg gazdag, selymes tanninok. Ebben is ott vibrál az a pici sós-kovás ásványosság, ami szinte mindenegyik tételben. Hosszú, emlékezetes, kiemelkedő bor. 95/100 pont.

Crna Tamjanika 2022: "Az édes vörös." 70 gramm maradékcukor. Illatában rózsa, jázmin, szegfű, szamóca. Kortyban édes, jó savakkal, érdekes aromatika és elég komplex bor. 89/100 pont.


És akkor volt még persze rengeteg élmény, több száz kóstolt bor, például szlavón vörösborok válogatása a Graševina Croatica standján, ahol Željko Garmaz borszakíró, újságíró, az újlaki Tramini Fesztivál alapítója mesélt a borokról és készítőikről.

Fotó: Győrffy Zoltán / Pécsi Borozó

Vagy Novak Djoković borai, amelyek standján mindig nagy volt a tömeg, még ha a neves teniszezővel mi nem is futottunk össze, de a borok egész korrekt, világpolgár tételek voltak.

Fotó: Győrffy Zoltán / Pécsi Borozó

Vagy az izraeli standot is említhetném, ahol végigkóstoltam elég sok tételt és meglepően szép borokkal találkoztam, elsősorban a fehérborok okoztak meglepetést. 

Fotó: Győrffy Zoltán / Pécsi Borozó

Összegezve: Belgrádba mindig érdemes egy kirándulást tenni, de a borrajongóknak különösen novemberben, hiszen 2024-ben november 21-24. között rendezik meg ismét ezt a borvásárt, borversenyt, megaboros attrakciót.

banner