Kérem Várjon!
Cikkek
Ismerkedős furmint
Vegyük és igyuk: Royal Tokaji Furmint 2007
kenszei
2010 February 10.

Új sorozatot indítunk. Kenszei kolléga célja olyan könnyedén elérhető (ez alatt elsősorban a szupermarketek kínálata értendő) és megfizethető (maximum 5 euró, legyen ez állandó árfolyamon 1350 forint) borok bemutatása, amelyeket a kóstoló bátran ajánl mindenkinek, aki nem tud vinotékákba, esetleg borospincékbe zarándokolni, nem lélegzik együtt a boros világ történéseivel, híreivel, de jó borokat akar inni jó áron (meg persze mindenki másnak is). A cél nekik segítséget nyújtani a borok kiválasztásában.

Sajnos a hiperekben, szuperekben általában nem megfelelő a borok tárolása, ezért bizony előfordulhat, hogy homlokegyenest mást fog érezni, aki kipróbál egy adott tételt. Erre sajnos nem lehet, nem is tudunk garanciát vállalni. Pontozás nem lesz, nem cél rangsorolni a borokat. Minden kóstolt bor három napot kap a teljes kibontakozásra, megnézzük, hogy például mi történne vele, ha az ebéd megfőzése/elfogyasztása után, még másnap, esetleg harmadnap is meg akarná kóstolni a vásárló. Minden bornál feltüntetjük a beszerzési árat és helyet. Nem célom egyik nagy áruházlánc reklámozása sem, ez csak információ a könnyebb beszerzés érdekében. A Vegyük és igyuk rovatunk hetente kerül az olvasó képernyőjére.


Royal Tokaji Furmint 2007

(Tokaj – Mád, száraz fehérbor, alkoholtartalom: 14,5%, 1084 forint, METRO)

Halványsárga, tiszta, csillogó megjelenésű bor. Illata intenzív és nagyon friss-ress. Ropogós almára emlékeztet, aztán hamar megérkezik az ásványosság, igazi tokaji már illatában is. A szájban először a savak kérnek szót, markánsan érezhetőek a nyelv elején, virgoncak, de nem bántóak, abszolút elférnek a kortyban. Jön a csersav is, végig érezni az ínyen, eleinte eléggé szárít, de a levegő hatására egyre simább lesz. Az illatban tapasztalt gömbölyű gyümölcs jelentkezik szájban is, aztán megint ásványosság, igazán tüzes, kellemesen kesernyés a lecsengése. Egészen szikár, vulkanikus ízek maradnak a szájban, nagyon hosszan.

Az alkoholtartalom kellemes melegséggel tölti el a gyomrot, egyáltalán nem bánt, de hamar megérezhetjük. Kettőnél talán több embert kíván (hacsak nem akarjuk altatóként használni, erre a célra is kitűnő). Érdemes figyelni a hőfokra folyamatosan, 13-14 foknál melegebben kóstolva egyre erősebben csipkelődik az alkohol. Idővel teljesen lekerekedik a korty, gömbölyded lesz, gyümölcsei a háttérbe húzódnak, jönnek az ásványi anyagok, a mádi hegy, de szerencsére folyamatosan megmarad igazi, tüzes furmintnak.

A harmadik napra sem veszít értékeiből, és nem is alakul át markánsan. A gyümölcsök kezdenek teljesen háttérbe szorulni, sós, ásványos, köves furmintot kortyolhatunk, érezhetően még több napig húzná. A korty végi kesernye a harmadik napon kissé kezd markánsabbá válni – csak hogy kötekedjek is egy kicsit. Cserébe a csersav szinte teljesen ellágyul.

Száraz furmint iskolapélda Tokajból, kitűnő lehetőség ismertséget kötni a tokaji száraz borokkal, és nem is kell mélyen a zsebünkbe nyúlni! (Az Intersparban is csak egy százassal drágább!)

 

banner