Sárgadinnye olasz sonkával és stilton sajttal, rizottó baranyai gombákkal és ormánsági szarvasgombával, rozé kacsamell zelleres burgonyapürével, sült céklával, kakukkfüves répával és egy isteni csokoládétorta – ez a menüsor volt az első, mondhatni személyes találkozásom Csonka Gergővel, aki 2013-ban a Sauska Villánynál nyűgözte le a násznépet egy esküvői vacsorán. Ma már saját éttermében alkot. Szlogenje: az alapanyagok mélységes tiszteletén alapuló őszinte, egyszerű, érthető, klassz bisztrókonyha kis csavarral. A Soul Kitchen idén Pannon Borrégió Top5 étterem lett, séfjével még a nyári számunkban beszélgettünk.
A Soul Kitchenben minden egyes tányér ételben ott van a „lélek”. A Mecsek alján, a belváros szívében tavaly novemberben nyílt meg a „Lélek Konyhája”. Az éttermet Csonka Gergő neve fémjelzi, aki 20 éves szakmai múlttal a háta mögött családi vállalkozásban nyitotta meg az éttermet. Látványkonyhát visz, azt mondja, így személyesebb a kapcsolat és azonnali a visszajelzés.
Az elégedett vendégek látványa inspirálja, ez sarkallja a folyamatos megújulásra. Változatos, szűk étlappal, minőségi alapanyagokkal dolgozik. Tulajdonostársaival hisznek abban, hogy családként tudnak működni. Testvére, Máté szintén sommelier, ő a borokat kínálja és felszolgál, Szabina cukrász, ő készíti a desszerteket.
Az alapanyagok tiszteletét két évtized alapozta meg. Nagy borászatokból hozta a szemléletet, és gasztro-túrákról, amikor többek között Albában, a szarvasgomba egyik fellegvárában járt, vagy a Limfjordnál, ahol az osztrigát kóstolta, a benyomások, impulzusok, tapasztalatok során jutott el oda, hogy egyre tisztábban látja a tányért, a főzést.
2010-től 7 nagyon tartalmas évet töltött a Sauskánál, ez idő alatt egyre gazdagabb szakmai tapasztalatokra tett szert, megtanulta megismerni az elképzeléseket és azokat visszaadni a tányéron. Törekedett a helyben termesztett zöldségek, gyümölcsök és fűszernövények használatára, paradicsomot szárított, levendulaolajat, céklalekvárt készített. Már akkor is vallotta, hogy a csúcsgasztronómia nem zárja ki a rendes adagot.
A saját vállalkozás felépítése sok munkát jelent, de Gergő nagyon élvezi. Egyébként ő is klasszikus „szakácsbetegségben” szenved: állandóan kóstolgat, a szabadnapjain is főz, persze akkor nem szigorú receptúra szerint, hanem „mi van a hűtőben” módon. Hobbija a vadászat, amire mostanság nincs túl sok ideje, de imádja a vadhúst. Szívesen bemutatja tudását a különböző gasztronómiai rendezvényeken is, Palkonyán a SVÉT-en és Pécsett a Zsolnay Negyedben a Pécsi Szelet Baranyai Gourmet Pikniken is feltűnik formabontó ételsoraival. Olyan vállalkozást szeretne felépíteni, ami hosszú távon megéri a befektetett energiát.
1989 Első ételét hatodikban csinálta: sárgabarackos linzer, mindenkinek ízlett, akkor kapott kedvet a szakácskodáshoz
1996 - 1997 Németország / Wangen - Szakács képzés
1998 Németország Vierk’s privát hotel
1999 Elefántos Étterem, Pécs (pincér)
2006 Sommelier képzés
Enoteca Corso, Susogó (Pécs)
2008 Gere Mandula étterem (Villány)
2009 Hagyomány és Evolúció verseny
2010 Sauska (Villány)
2015 a Profood felkérésére David Barath design stúdióval közösen elkészítették A grillezés művészete című könyvet, ami három nyelven jelent és rangos elismerést, Magyar Formatervezési Díjat kapott.
2017 Soul Kitchen (Pécs)