A szerb kormány hathatós támogatásával a legnagyobb és legimpresszívebb borvásárt rendezték meg szeptember 1-4. között a szerb fővárosban. Ha csak számokat mondunk: a négy nap alatt több mint 30.00 látogató kóstolt a standoknál, amelyekből több mint 350 volt. 29 ország borait lehetett megkóstolni, döntő többségében persze szerb, észak-macedón és albán borszatok kínálatát, akikről szól az Open Balkan kezdeményezés.
Az első napon a diplomaták és kormányfők, no meg biztonsági személyzetük volt elég meghatározó, de azért a többi napokon is felbukkant egy-egy miniszterelnök vagy külügyminiszter valamely balkáni országból, Szlovéniától Törökországig, még a magyar külügyminiszter, Szíjjártó Péter is itt járt Belgrádban. Hogy a Wine Vision by Open Balkan borexpót is meglátogatta volna, nem tudjuk, de magyar standot nem igazán talált volna (sajnos), magyar bort azonban igen, hiszen a Tokaj Hétszőlő aszúja jelen volt a francia tulajdonosok standján.
Voltak azonban szerbiai magyar borászok, elég Maurer Oszkárt vagy DiBonis pincészetet említeni, az ő standjaikat megtaláltam, bár nekem csak a szombat délután jutott bebarangolni a négy hatalmas csarnokot. Bár minden egyéb volt (pop up borbolt és ötszáz forintért hárompalackos csomagot hazaszállító postaszolgálat is), nyomtatott térkép nem, ez kicsit megnehezítette a céltudatos barangolást, kicsit bolyongás volt ez a vegyesen elhelyezett standok között.
A kísérő programok közül kiemelném a mesterkurzusok sorozatát, ahol két nap alatt 12 előadást hallgathatott meg az érdeklődő publikum és meg kell mondanom, valóban érdeklődők voltak. Bár nekem a teljes sorozat utolsó előadása jutott, a kadarkára mégis nagyon sokan kíváncsiak voltak, egy óra helyett másfelet beszélgettünk, kóstoltunk. A legnagyobb celeb Caroline Gilby MW volt, az előadására pótszékekkel tömték ki a termet, de ő volt a borverseny elnöke is. Merthogy az is volt, méghozzá 600 bort neveztek be a három ország termelői. Összesen öt Master of Wine vett részt a bírálaton és sok más, nagy nemzetközi gyakorlattal rendelkező szakember - Magyarországot Mészáros Gabriella képviselte.
Az Open Balkan Wine Trophy-n 9 kategóriában adtak ki nagydíjat, de összesen 12 platina, 85 arany, 187 ezüst és 163 bronzérmet is kiosztottak.
A legnagyobb meglepetés talán a legjobb fehérbor kategóriában született, ahol egy homoki bor nyert, méghozzá a regőcei (szerbül Riđica) Vrt pincészet Pesak Sivi - Pinot Grigio 2021 nyerte el a szakemberek tetszését. Ez nekem külön öröm, hiszen Radoslav Tripković pincészete nagyjából két falunyira van szülővárosomtól, bár fiatalként sosem tudtam, hogy arrafelé léteznek borok, sőt jó borok. A Vrt alig több mint egy évtizedes története viszont azt mutatja, hogy érdemes odafigyelni Szerbia legkisebb borvidékére, merthogy innen is kikerülhetnek csodák. Mutatjuk az összes nagydíjast:
LEGJOBB FEHÉRBOR
Pesak Sivi Pinot Grigio 2021
Vinarija VRT, Riđica, Szerbia
LEGJOBB VÖRÖSBOR
Rodoslov Reserve 2018
Vinarija Aleksandrović, Šumadija, Szerbia
LEGJOBB ROZÉBOR
Nemir Rose Prokupac-Cabernet 2021
Vinarija Despotika, Šumadija, Szerbia
LEGJOBB PEZSGŐ
Trijumf noir penušavo 2019
Vinarija Aleksandrović, Šumadija, Szerbia
LEGJOBB NARANCSBOR
The Orange Gewurztraminer 2019
Chateau Kamnik, Észak-Macedónia
LEGJOBB FEHÉRBOR AUTOCHTON FAJTÁBÓL
Grašac beli 4.0 2021
Vinarija Verkat, Fruška gora, Szerbia
LEGJOBB VÖRÖSBOR AUTOCHTON FAJTÁBÓL
Barovo Red 2019
Tikveš Chateaux & Domains, Észak-Macedónia
LEGJOBB ÉDES BOR
Tri Sunca Traminac kasna berba 2016
Vinarija Fruškogorski vinogradi, Fruška gora, Szerbia
LEGJOBB ERŐSÍTETT BOR
Meduza crvena 2021
Vinarija Art et Vinum, Szerbia
Szerbiában a politika a borászat mellé állt, felfedezte azt és használja. Hogy ez jó vagy sem? Nem tudjuk megítélni, de ha hosszabb távon ekkora erőkkel támogatja az ágazatot, akkor még látványosabb fejlődés megy majd végbe déli szomszédainknál. Az biztos jó már rövid távon, hogy ezen a héten nem volt olyan ember Szerbiában, aki nem találkozott volna a Wine Vision hirdetésével, ami a bor ügyét is segítheti. Jó lenne, ha jövőre már magyar standok is megjelennének, hiszen azért 22 ország borkereskedői, boros szakemberei vettek részt ezen a rendezvényen, ráadásul Belgrád hihetetlen ütemben fejlődik. Mintha itt minden arról szólna, minden erőkkel meg kell erősíteni azt az amúgy is már-már elfogadott tényt: Belgrád a Balkán fővárosa, de legalább legjelentősebb centruma. Hogy ez a Belgrade Tower a Waterfront negyedben vagy a Wine Vision az expón, eszközök kérdése. Annak örülhetünk, hogy a bor jelen van. Jövőre lesz folytatás, azt a zárónapon bejelentették, lehet vele tervezni.