Meglehetősen kevesen vették a fáradtságot, hogy a Karácsony előtti utolsó héten könyvbemutatóra látogassanak a Kalamárisba, de legalább a szerző és az 1996-os Év Bortermelője kedélyesen elbeszélgethettek, a szerzőnek meg csak jegyzetelnie kellett, fejben persze, mi is hangzott el.
A kötetről elöljáróban annyit érdemes elmondani, hogy egy hiánypótló mű jelent most meg, hiszen bár voltak és vannak viták a díj odaítélése, leginkább annak módszere és átláthatósága kapcsán, de az elmúlt közel másfél évtizedben meghatározó jelentősége volt a borászat, mint sikertörténet hatékonyabb kommunikációjában.
A díj összeforrt a borász szakma megítélésével, a díjátadó a legnagyobb boros esemény. Az Év Bortermelőiről még nem született összefoglaló könyv. Az Alexandra által 2003-2005 között kiadott Magyar Borászok című sorozatban mások mellett 12 díjazottról jelent meg kötet Dlusztus Imre tollából (Tiffán Ede, Bock József, Gere Attila, Polgár Zoltán, Báthori Tibor, Gál Tibor, Figula Mihály, Thummerer Vilmos, Malya Ernő, Kamocsay Ákos, Árvay János és Szepsy István), ezen kívül elkészült, de kéziratban maradt a Vesztergombi Ferencről és a Takler Ferencről szóló dolgozat is. Ezek képezték az alapját az új, összefoglaló munkának, melynek az a feladata, hogy a díjazottakon keresztül bemutassa a hazai borászat közel negyed évszázados fejlődéstörténetét, mely átfedésben van több elkötelezett család történetével is.
Ezeken a családtörténeteken keresztül rajzolódnak ki a sok elemükben nagyon hasonló ívű életpályák, amelyekben nem csak a borászok küzdelmes élettörténete, hanem a 20. század valósága is látható.
A reprezentatív megjelenésű, nagyméretű, 256 oldalas könyv Pécsett a Kalamáris Borbisztró és Vinotékában vásárolható meg, iletve megrendelhető a pannonborbolt.hu oldalon is.