Kérem Várjon!
Cikkek
Minden évben bajnok
Pálinka a tűzhelyen 3.
csilla
2015 January 27.

Egy harmadik alkalommal megrendezett verseny már bőven nevezhető hagyományosnak, így a Brill Pálinkaház receptversenyének tavalyi, bár idén januárra áthúzódott, harmadik fordulóját már ebbe a kategóriába számíthatjuk. Miután szerkesztőségünk az elsőtől kezdve partnere a programnak, így különösen örülünk, hogy minden évben akadnak bátor jelentkezők, hogy kipróbálják, hogyan is kerül a pálinka a tűzhelyre.

Harmadszor látogattunk el Harcra, a Brill pálinkás receptversenyének eredményhirdetésére és mint eddig minden alkalommal, most is tanulhattunk egy-két pálinkás fogást, mind a főzdében, mind a versenyen induló lelkes hobbiszakácsoktól. Bár mi nem voksoltunk, viszont kóstoltunk, így bizton állíthatjuk, a mezőny egyre tapasztaltabb és egyre jobban használja a pálinkát. Ezúttal kilenc versenyző 43 pályaműve került a szakértő szemek elé, lássuk, hogy szavazott a zsűri.

Nem győzzük elégszer hangsúlyozni: azokat az ételeket értékeltük igazán, ahol a pálinka nem csupán kísérője, hanem szerves része volt az ételnek, hangzott el ismételten az értékelésen, nem véletlenül, hiszen a pálinkával főzés korántsem ugyanolyan mint borral vagy sörrel szakácskodni. A háromtagú zsűri (Kovács János mesterszakács, Juhos Markó mesterszakács, és Krizl Edit, a Brill Pálinkaház társtulajdonosa) a beérkezett pályaműveket közösen bírálta el.

Egy pályázó természetesen több recepttel is pályázhatott, többen kis kötetet is összeállítottak pálinkás receptjeiknek. Voltak új versenyzők és visszatérők, de a végeredmény nem változott, hiszem ismét címvédés történt: dr. Váryné Garamvölgyi Rita harmadik éve a legmagabiztosabb és a legkreatívabb pálinkás szakács címet birtokolhatja.

Az első helyezett dr. Váryné Garamvölgyi Rita (receptje: Vadnyúlcomb sütőtök pürével és csokoládémártással) két fős, két napos pálinkás élményhétvégét nyert, melysorán megismerkedhetnek a pálinkakészítés és kóstolás rejtelmeivel, műhelytitkaival, közben pedig bebarangolhatják a harci és szekszárdi tájat. A vacsorájukat a szekszárdi Szász Söröző Étteremben fogyaszthatják el, szállásukról a Sió Motel Szekszárd gondoskodik.

A második helyet megosztva kapta meg Ledő Mónika (Medvehagymás káposztakrémleves) és az Első Magyar Pálinkaügynökség  (Dúl Udó Endre, Schmidt Eszter és Szöllősi Edit - Szűzpecsenye pálinkamester módra), a nyereményük egy-egy pálinka-kóstolókurzus 6 fő  számára a Brill Pálinkaházban.

A harmadik helyen Boros Istvánt (Cukkinis mákkocka szilvapálinkás habbal) jutalmazta a zsűri, aki Brill-pálinkákból összeállított különleges pálinkacsomaggal lett gazdagabb.

Különdíjat kapott Kreka Dóra a Feketeribizlis bonbon elnevezésű kreációért és receptjéért.

A díjazottak receptjei alapján Juhos Markó séf és a Szász Étterem csapata meg is valósította a nyertes ételeket, nem mulasztottuk el kipróbálni őket, hiszen a pálinkafőzde bejárását és a díjátadót követően összekóstolhattuk őket a pálinkákkal, és természetesen koccinthattunk a folytatásra.


Megosztunk néhány receptet, íme a kedvenceink:

Ledő Mónika - Medvehagymás káposztakrémleves

Hozzávalók:
1 közepes fej vöröshagyma
2 evőkanál vaj
2 liter fehérkáposzta (8 bögrényi)
1,25 liter szárnyas alaplé (5 csészényi)
1 db kisebb burgonya
2 babérlevél
bögrenyi tejszín, vagy főzőtejszín,

bors
Brill medvehagyma párlat

Díszítés:
bacon-chips
1-2 evőkanál snidling

Elkészítés:
Vajon pirítsuk meg a finomra vágott vöröshagymát. Vágjuk félbe a káposztát, majd emeljük ki a torzsáját, majd aprítsuk fel. Pucoljuk meg a burgonyát, majd kockázzuk fel. Adjuk a hagymához a káposztát, a burgonyát és az alaplevet, a fűszereket, babérlevelet, majd forraljuk fel. Fedjük le és főzzük 30 percig, amíg a zöldségek meg nem puhulnak. Vegyük ki a babérlevelet. Pürésítsük a levest, amíg krémes nem lesz, majd dúsitsuk tejszínnel. Ha szükséges, sózzuk. Ízesítsük medvehagyma párlattal.

Szalonna chips: Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, majd rakjuk rá a szalonnát, fedjük le sütőpapírral és egy tepsivel. Kb. 175-180 °C-on süssük addig, amíg ropogós nem lesz. A levest tálalás előtt szórjuk meg apróra vágott snidlinggel, majd díszítsük a bacon chips-szel.


Dr. Váryné Garamvölgyi Rita – Vadnyúlcomb sütőtök pürével és csokoládémártással

Hozzávalók: 4 vadnyúlcomb, vagy egyéb húsos részei

1-3 napig pácolom a nyúl korától függően a következő pácban: napraforgó olaj, lehetőleg dijoni mustár, frissen őrölt bors, szárított kakukkfű és majoránna, összenyomott borókabogyó. Sütés előtt sózom. Szobahőmérsékletűre hagyom felmelegedni, majd minden oldalán hirtelen átsütöm. Némi vörösbort öntök alá, egy ideig párolom, majd a sütőben készre sütöm.

Tökpüréhez: kb. 30 dkg megsült tök héjából kikaparva, 1 krumpli főve, összenyomva, 2-3 dl forró tej, 4 dkg vaj, 3-4 dkg reszelt parmezán, fahéj, só, Brill Sütőtök párlat.

A hozzávalókból pürét készítek, a Brill Sütőtök párlatot a végén keverem hozzá.

Csokoládémártáshoz: 10 dkg 70%-os keserű csokoládé, 1 sárgarépa, 1 kisebb zeller fele, 1 közepes lilahagyma, 2 dkg vaj, 3-4 dl vörösbor (cabernet franc), némi cukor, Brill Cabernet Franc törkölypálinka.

Lereszelem a sárgarépát, a zellert és a hagymát, a vajon átpirítom, felöntöm a borral, beleteszem a cukrot és lassú tűzön puhára párolom. Turmixolom, majd beleolvasztom az apróra tört csokoládét. Végül ízlés szerint Brill Cabernet Franc törkölypálinkát keverek hozzá.


Első Magyar Pálinkaügynökség - Szűzpecsenye pálinkamester módra

4 személy részére

Hozzávalók
1 db (kb 40 dkg ) sertés szűzpecsenye hártyával
1 kg salátaburgonya
10 dkg sárgarépa
10 dkg gyökér
2 kis fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
2 szál zellerlevél
4-5 szál petrezselyem
2 ág rozmaring
3 evőkanál sárgadinnye lekvár
1 evőkanál fügelekvár
6 cl Brill Szekszárdi érlelt törkölypálinka
6 dkg vaj
1 evőkanál olaj
citromlé

bors
víz

Elkészítés

A húst sózzuk és borsozzuk, majd betekerjük a hártyával.  Tepsibe rakjuk, öntünk alá 1,5 dl vizet. A zöldségeket (sárgarépa, gyökér, vöröshagyma, fokhagyma, zellerlevél, petrezselyem), megtisztítjuk, megmossuk, felaprítjuk (fokhagymát nem aprítjuk!), és a tepsibe, a hús köré rendezzük. Lefedjük alufóliával, és 200 C-os sütőben 35 percig sütjük.

35 perc után a fóliát levesszük, a zöldségeket egy kis edénybe kiszedjük. A hús mellé szórjuk a megtisztított saláta burgonyát és a rozmaring ágakat. 1 evőkanál olajat és 3 dkg vajat rálocsoljuk/daraboljuk a burgonyára. A burgonyát kicsit megsózzuk. Visszatesszük a sütőbe és további 35-40 perc alatt készre sütjük.

A hús mellől kivett zöldségekhez öntünk 3 dkg vajat és 1,0 dl vizet, 1 kávéskanál citromlevet. Áthevítjük a vajat a zöldségekkel, és levesszük a tűzről, majd kézi turmixgéppel összepépesítjük. A szószhoz adjuk a pálinkát és a lekvárokat és elkeverjük.

Amikor a hús készen van, felszeleteljük, a rozmaringot leszedjük a burgonyáról és a hús mellé rendezzük, majd a szószt a húshoz adjuk. Kis lekvárral díszíthetjük.


Boros István - Cukkinis mákkocka, szilva(pálinkás) habbal

Hozzávalók 10 adagra: Cukkini 0,3 kg, darált mák 0,15 kg, szilva 0,1 kg, cukor 0,25 kg, liszt 0,2 kg, tojás 5 db, sütőpor 0,01 kg, tej 3 dl, tejszín 1 dl, fahéj 0,002 kg, vaníliás cukor 0,03 kg, 1 dl szilvapálinka, Tálaláshoz: szilva 40 dkg, porcukor 0,08

Cukkinis mákkocka: A tojásfehérjéket kemény habbá verjük, a mákot, lisztet, sütőport, cukrot alaposan összekeverjük, hozzáadjuk a tejet és a tojások sárgáját, majd habüstben, alacsony fokozaton egyenletesen összedolgozzuk. Az így kapott masszához hozzákeverjük a lereszelt cukkinit és beleforgatjuk a tojáshabot. Előmelegített 180 fokos sütőben 35-40 perc alatt készre sütjük. Szilva hab: a kimagozott feldarabolt szilvát, forró világosra karamellizált cukorba forgatjuk, fahéjjal ízesítjük és még melegen pépesre turmixszoljuk. A kihűlt pépbe belekeverjük a szilvapálinkát. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük cukorral és beleforgatjuk a kihűtött szilvapépet. Vizet forralunk egy fazékban, a forráspont elérése után visszahűtjük 70-80 fokra és ebbe a vízbe vizes evőkanállal szaggatunk habgaluskákat. A hab dermedése után kivesszük, szűrőtálban hagyjuk lecsepegni. Vanília öntet: A cukrot elkeverjük a vaníliás cukorral, a tejet a tejszínnel. Vízgőz felett habüstben sűrűsödésig folyamatosan keverjük az előzőleg elegyített tejszínes, cukrozott tojássárgáját. Lehűtve tálaljuk, szilvapálinkát kínálunk mellé.


Kreka Dóra – Feketeribizlis bon-bon

Hozzávalók 30 db-hoz: 320g Callebaut Fehércsokoládé (33% kakaóvaj tartalmú), 6g Fekete ribizli őrlemény

Töltelék 1: 50g Aszalt fekete ribizli, 26g Kézműves marcipán (13g aprított Blansírozott mandula 13g cukorszirup), 80g BRILL PRÉMIUM FEKETERIBIZLI PÁLINKA

Töltelék 2 (ganache):26g habtejszín (35%), 50g Callebaut Fehércsokoládé, 3g Fekete ribizli őrlemény, 20g BRILL PRÉMIUM FEKETERIBIZLI PÁLINKA

Elkészítés: A fehércsokoládét gőz felett 45-48 oC-ra felmelegítjük, belekeverjük, a Fekete ribizli őrleményt majd a csokoládé 70%-át temperáljuk 26-27 oC-ra. Végül összekeverjük a maradék csokival és a kapott 29 oC-os csokoládéval megtöltjük a formát. Kiütögetjük belőle a levegőt, kiöntjük belőle a felesleges csokit majd hűtőben hűtjük.  Az aszalt fekete ribizlit aprítógépben összeaprítjuk, egy hétig áztatjuk a fekete ribizli pálinkában majd betöltés előtt hozzáadjuk a házi készítésű marcipánt. Felforrósítjuk, a tejszínt beletesszük a kimért fehércsokoládét. Miután elolvadt a csokoládé belekeverjük a fekete ribizli őrleményt majd fekete ribizli pálinkát. Amikor megszilárdult a fehér csoki héj, kivesszük a hűtőből, félig megtöltjük az aszalt fekete ribizlis marcipános masszával majd a fekete ribizlis ganache-zsal. A maradék csokoládét újra temperáljuk, majd lezárjuk vele a bonbonokat. 1-2 órán keresztül hűtőben hűtjük, majd kifordítjuk a bonbonokat a formából. 

banner