Néhány hete az a szerencse ért, hogy egy igazi legendával, Varga Jánossal csoroghattam át az osztrák Dunakanyaron, Ulmból Újpestre tartva. Ha pedig ott voltunk, nem maradhatott el egy kikötés Dürnsteinben és persze egy palack helyi bor elfogyasztása sem.
Dürnstein kenuból (fotó: Ercsey Dániel)
Amikor 2014-ben néhány barátommal életre hívtuk az angol nyelvű, közép-kelet-európai borokra fókuszáló boros portált, a WineSofát, az első utunk a Wachauba vezetett. Ez az apró, ámde annál látványosabb borvidék a régió egyetlen nemzetközi referenciája, mind árban, mind sikerességben, látványban és tájképben, eredetvédelemben és ismertségben. Innen keletre csak felvillanások vannak, Ruszt és Tokaj, Kutjevo és a Peljesac, Dealu Mare és Villány, de a világhírű jelző csak a Wachaura igaz.
Fotók: Ercsey Dániel
A kérdéses nap reggelén Melkben szemerkélő esőben szálltunk vízre, de a Schönbühel alatti szikla már szárazon köszöntött. Gyors kikötés Willendorfban, aztán elrobogtunk Spitz és Weissenkirchen előtt, hogy végül a nagy jobbos kanyarral ráforduljunk a Pannóniából érkező melegfuvallatra, ami a helyiek szerint éppen Dürnsteinig határozza meg a Wachau éghajlatát. A városka nem csupán festői szépségű, de a legenda szerint itt raboskodott Oroszlánszívű Richárd angol király, amikor a Szentföldről hazafelé tartva V. Lipót osztrák herceg felismerte és elfogatta az álruhában utazó uralkodót. De ami számunkra is érdekes, az a sárgabarack és a fehérbor, előbbit lekvárként, derelyébe töltve és pálinkaként is árulják úton-útfélen, utóbbi errefelé főleg a zöldveltelinit és a rajnai rizlinget jelenti. (Mindenkinek megtekintésre ajánlom nem csak az alábbi epizódot, hanem a teljes Európa kék szalagja, a Duna c. filmsorozatot, amit éppen mostani útitársam, Varga János szervezett. Arról nem ő tehet, hogy a lenti részben a narrátor és persze a szövegíró a zöldveltelini mellett tévesen az olaszrizlingről, mint fő szőlőfajtáról beszél…)
Szóval Dürnstein, a vizitiúrák szokásos menetrendje szerint csak másfél órás megálló, ebbe egyetlen gyors séta és egy kávézó-borbár fért bele, utóbbit egy palack dürnsteini borral ünnepeltük. (Ahogy a tétel nevéből is kitűnik, a Loiben dűlőből származik a szőlő, amit az alábbi térképen meg is lehet keresni.)
Winzerhof Mörtinger Riesling Loiben Federspiel 2023
Halvány citrom szín. Az illat klasszikus fiatal rajnai, körtével és fehér virágokkal, citrommal és kevés citromhéjjal. A test közepes, lendületes savakkal, feszes szerkezettel. Az ízképet a zöldalma és a körte uralja. Kifejezetten szép, tartalmas, zamatos bor, hosszú lecsengéssel. Szívesen megnézném mit tud három-négy éves korában! 89/100 pont
Fotó: Szentpéteri Sára