Február 18-án rendezték meg a 13. BorJour Magnumot, ami a Magyarország legnagyobb borkóstolója néven futott a Budapest Congress Centerben. A gigászi méretű rendezvényen több, mint 200 borászat közel 1000 tételét kóstolhatták az érdeklődők. Lehetetlen küldetés a teljes kínálatot végigkóstolni, ám egy hasonló léptékű eseményen felfedezhetünk kisebb pincészeteket, kevésbé ismert borvidékeket, kóstolhatunk premier előtti vagy most debütáló borokat és persze részt vehetünk mesterkurzusokon, előadásokon, élményprogramokon is.
A csopaki Petrányi Pince képviseletében kiállítóként is kihívás volt a rengeteg érdeklődőt kiszolgálni, minden kérdésre olyan gyorsan és informatívan válaszolni, hogy értéke is legyen a feleletnek, ám ne okozzunk vele nagy sort és/vagy forgalmi fennakadást. A szakmai/VIP órák előtt a borászatok képviselőinek is van lehetősége kóstolni és ápolni a kapcsolatokat. Érdekes élmény volt számomra, hogy a megszámlálhatatlan kínált bor közül véletlenül két olyanba is belefutottam, melyekkel korábban nem találkoztam és ritka készítési módjukban hasonlítanak.
A szerző felvétele
Kékszőlőből is lehet fehérbort, fehér pezsgőt készíteni, gondoljunk csak az oly’ divatos, leggyakrabban pinot noir felhasználásával készülő „blanc de noir” pezsgőkre. Ennél is izgalmasabb lehet a kékszőlőből készülő fehérbor – bár a „rossz nyelvek” szerint ez a típusú feldolgozás csak egyfajta mentőöv egy kevésbé jó évjáratnak… Akárhogy is, az első, amin megakadt a szemem a villányi Csányi Pincészet – Teleki Selection Syrah White gyöngyözőbora volt. Újdonság, korábban nem készítettek még hasonlót. A kékszőlőt ilyenkor a fehérbor készítési eljáráshoz hasonlóan bogyózás után zúzzák, majd a héjjal való érintkezés nélkül, egyből kipréselik, az erjedés ezt követően – általában acéltartályban – történik, a szén-dioxid pedig palackozáskor kerül hozzáadásra. Maga a bor abszolút nyári kedvenc, friss, üde, kicsit virágos, kicsit cukorkás. Amilyen különleges, annyira szerethető, kellemes meglepetés volt – új főborászuk, Lőrincz Norbert munkája.
A szerző felvétele
A másik érdekesség a soproni Taschner Bor és Pezsgőház Albino Perle gyöngyözője volt. Taschneréknél – habár Sopront alapvetően vörösboros borvidékként ismerjük – érdemes a fehéreket is górcső alá venni, mert nem csak ez az egy különlegesség lapul a tarsolyukban, náluk kóstolható tudomásom szerint hazánkban egyedüliként a korai piros veltelini fajta is. A BorJour-ra mindent hoztak, csak kékfrankost nem, ami szintén egy jó húzás volt tőlük, hogy bemutassák szortimentjük sokszínűségét. Az Albino Perle cabernet franc-ból készül, szintén direkt préseléssel, szén-dioxid hozzáadásával. Szép savak, barack, alma, üdeség és laza bubik. Nem nagy tételben készül, de megtalálja a közönségét!
Fotó: Borjour Magnum fb-oldal
Nem tudom, hogy ha tudatosan keresem, találtam volna további „blanc de noir” gyöngyözőket is a BorJour Magnumon? Nekem fogyasztóként mindig felcsillan a szeme az effajta érdekességek kapcsán, viszont a „másik oldalról” látom, hogy nem lehet egyszerű őket értékesíteni, „használati utasítást” is mellékelni kell hozzájuk. Egy borkóstoló sor elemeként viszont már a készítés módjának ismertetésével rengeteget tanulhat a fogyasztó. Kóstoltatok már hasonlót?