Kérem Várjon!
Cikkek
Ezer pince hiánya
Egy bor: Strázsahegyi Borház Monori Karát 2019 (Kunsági borvidék)
Koncz Petra
2020 April 19.

A véletlennek köszönhető, hogy a Pécsi Borozónál ketten is, egymástól függetlenül, rajongunk a monori Strázsahegyért. Sok újdonságot már nem tudok írni róla, hiszen Tüske Gyöngyi mind a lapban, mind az online felületen sokszor bemutatta, és én is írtam beszámolót a tavalyi Borvidékek Hétvégéjének első napjáról.

A monori vonzerő számomra abban rejlik, hogy Budapesthez közel van. Autóval, vonattal is könnyen elérhető és nagyon kompakt. Kisgyerekekkel is tehetünk egy könnyű sétát a szőlősorok és a pincék között, a kilátóhoz is egyszerűen feljuthatunk, miközben két tanösvényt is végig járhatunk. Ha nincs rendezvény, a hegy általában elég csöndes, a hangulata azonban ilyenkor is csodás.

Sokat sétáltam, bicikliztem arrafelé, mire az első monori borokat megkóstoltam. Ezen a helyen még a nagy pincészetek is kicsik, komoly feldolgozója (palackozóval például) senkinek sincs, de a társaság nagyon lelkes, kedves és befogadó. Nem mellesleg pedig a minőség lécét is évről-évre feljebb emelik.

Én is Hidegkúti Tibor egyik borát kóstolhattam innen legutóbb, mégpedig karátból. A fajta nem túl gyakori, Monoron mégis látnak potenciált benne, tavalyi adatok szerint kicsit több, mint nyolc és fél hektáron művelik, viszonylag új (nyolcéves) ültetvényeken. Nem véletlenül fektettek energiát a telepítésbe, hiszen ez a szőlőfajta az egyik, amelyből Monor(i) eredetmegjelölésű bor készíthető.

A termékjelölést a 2018-as évjárattól kezdődően alkalmazhatják, és jóval szigorúbb, mint a Kunság OEM. Például a fehér szőlőfajták közül csak tizenhármat fogadnak el bor alapanyagként a harmincnyolccal szemben. Úgy gondolom, érdemes a borászoknak élni az eredetmegjelöléssel, hiszen így kitűnhetnek termékeikkel az Alföldről.

A bor színe közepes citromsárga, illata gyümölcsös és fűszeres. Zöldalma, ananász, menta, ezek a jegyek mind visszaköszönnek ízben is. Szép a savszerkezete, közepes a lecsengése. Viszonylag komplex fehérbor, ami meg is lepett. Nem itatja magát túlságosan, így tökéletes a jelenlegi átmeneti időjáráshoz, amikor a fröccsbort még nem kívánja az ember, de már a vörösökkel sem kuckózik be.

Sajnos a kialakult járványügyi helyzet a monori rendezvényeket is érinti, így egy darabig nem jutok el oda. De a bor, és hogy vele gondolatban visszatérhettem a helyszínre, kicsit legalább enyhített a hiányérzetemen.

Technikai információk: Erjesztési hőmérséklet:19-20 fok, Alk.: 12 v/v, Maradék cukor: 1g/l, Összes sav: 6,4 g/l. Rendelhető a ezen az oldalon, 1700 forintért.

banner