Kérem Várjon!
Cikkek
A Duna borai I.
Németország
Ercsey Dániel
2022 September 01.

Bor- és kultúrtörténeti sorozatunkban a Duna menti borvidékeket követjük a Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig, Németországtól a Duna-deltáig, Sztrabóntól John MacGregorig, a Spätburgundertől a Gamzáig. Fotelkalandoroknak kedvcsináló, vérbeli utazóknak tuti tipp, borkedvelőknek pedig egy lehetőség, hogy minden pohárral más tájakon találjuk magunkat…

A Duna, mint az köztudomású, a Fekete-erdőben ered. Vagy mégsem? Claudio Magris híres könyvében, ami - mily meglepő - a Duna címet viseli, így ír:

„Itt ered a Duna főága – áll azon a bizonyos táblán ott a Breg forrásánál. A fenti szűkszavú kijelentés ellenére mind a mai napig dúl a sok évszázados vita – hogy tudniillik hol is ered a Duna –, sőt az ádáz vetélkedés is két város, Furtwangen és Donaueschingen között. A helyzetet még bonyolítja az a merész hipotézis, amelyet Amedeo, a tekintélyes szedimentológus és a félreértések titkos historiográfusa nemrégiben állított fel, mely szerint a Duna egy vízcsapból ered."

Ha a térképen követjük a folyót, úgy találhatjuk, hogy Németországban nincsenek a közelében borvidékek, ez azonban nem teljesen igaz. A Donauversickerungnak köszönhetően a Duna vize részben a Bódeni-tóban bukkan fel, így egyrészt a Rajnát táplálja, másfelől a tó vize visszaveri a napfényt az északi partok dombjain zöldellő szőlőkre.

Jellemzően pinot noirral foglalkoznak a helyi gazdák, ha erre járunk feltétlenül sétáljunk egyet Lindau belvárosában, aztán ebéd után látogassunk el egy borászatba kóstolni.

A tó déli partja más miatt nevezetes, ott született ugyanis (Thurgau kantonban) Dr. Hermann Müller, a rizlingszilváni (idegen nyelveken Müller-Thurgau) nemesítője. A tó körül olyan borászatokat találunk, mint a svájci Schmidheiny, az osztrák Möth, vagy éppen a német Teresa Deufel. Érdekesség, hogy a németországi részen a tó nyugati oldala Baden, míg a keleti Württemberg borvidékhez tartozik, bár szervesen egyikhez sem kapcsolhatók az itteni borok.

Tipp: Weingut Schmidt am Bodensee, ahol az alap fehérborok és rozé mellett igazi csúcs-pinókat lehet kóstolni (németül Spätburgunder), mindezt a Bódeni-tóra néző teraszon. Aki kedveli a romantikus kalandokat, az olvassa el John MacGregor izgalmas útleírását, amiben valószínűleg a világ első kajakos vízitúrájáról számol be a Dunán.

Ez a cikksorozat eredetileg a Bor és Kultúra számára íródott, de ott végül félbemaradt a közlése. Ezennel itt indítjuk újra, remélem több sikerrel.