A Jóisten egy szerda délután leült kávézni, iszogatta, szürcsölgette a kis kávéját, aztán hogy, hogy nem, kezébe került egy ász: nézegette, forgatta és azon gondolkodhatott, hogy kinek dobja le?! Aztán elengedte és az valahogy ide hullott egy immáron costa ricai illetve egy konzekvensen magyarországi magyar: Bányai László és Tóth Sándor közé. Igy történhetett, hogy egy kalandosan Costa Ricára szakadt magyar ember első piacképes babkávéja a szekszárdi Lucky Cap mikropörkölőbe került, hogy aztán a párkák elkezdhessék szőni az alább olvasható történet színes tündér-szálait… (Tóth Sándorral a Pécsi Borozó 2018/3, őszi számában beszélgettünk.)
Mottó: „Tényleg nagyon finom kávé! – nem kíván semmit, csak egy ilyen délutánt, amikor végre tavasz van.” (Zólyomi Zsolt)
Egy időben 4-5 tétel van pörkölés alatt A Kávé Házában, figyelnek arra, hogy legyen egy domináns afrikai vonal, de legyen egy édesebb, közérthetőbb tétel is, ez olyasfajta „popularitást” képvisel, amely az újhullámos világban könnyebben érthető, ez általában Amerika, vagy még inkább Közép-Amerika területről származó kávé jelenlétével valósul meg.
A 2017-es évben futottak ki a Lucky Cap tételei, és olybá tűnt, hogy lesz egy átmeneti hiány a fentebb említett szegmensben, így a pörkölő munkatársai elkezdték keresni a berendelhető kávét, amely megoldás lehet a mutatkozó hiányra. Az egyik megbízható beszállító jelezte, hogy van egy costa ricai tétele, amelyből mintát küldött Szekszárdra. A próbapörkölés során a kávé hihetetlenül jól viselkedett, nem kellett vele küszködni, szépen egységesen pörkölődött bauxitos, vöröses színűre. Az első kóstolás során egy roppant egységes, kerek ízt adott, minden cseppje harmóniában volt, ami igazán ritka jelenség.
A norvég kapcsolattartó e-mail címet biztosított, amelyen keresztül elindult a kommunikáció egy rövid bemutatkozással: „Magyarország, Szekszárd, faluvége, mikropörkölő, komolyan vett szakmaiság.” És akkor másnap meg is érkezett a válasz, amely készségesen együttműködést helyezett kilátásba, javasolva a további, magyar nyelven történő kommunikálást, lévén, hogy Bányai László 100%-ban magyar.
Roppant intenzív kommunikáció indult, amely kapcsán élő volt a szándék a tisztességes bemutatkozás, illetve az alapos megismerés iránt. Ennek megfelelően Sándor részletesen bemutatta a csapatot, a saját szakmai múltját és a Lucky Cap történetét. A következő lépcsőt az jelentette, amikor hosszas és mély diskurzusok indultak, immáron az internetnek köszönhetően, élőszóban. Egy ilyen beszélgetés kapcsán vallotta be 2018 őszén Laci bácsi, hogy ő bizony nem igazán ért a kávétermesztéshez.
Ezen a ponton egy más léptékű szakmai munka indulhatott el: Sándor egy mérnök barátját is magával vitte az első szüretre, amely jelenlét kapcsán nyomban fermentációs kísérletek is elindulhattak, kiegészítve terményminta gyűjtéssel, amely a fellelhető, domináns mikroorganizmus flóra feltérképezését célozta. Az első két hét a fő szüret időszakára esett, amely azon túl, hogy egy barátság kialakulását is jelentette, megérlelte a döntés arról, hogy a birtok működésének instruálása teljesen egészében Magyarországról történjék, vállalva a kávé teljes mennyiségének átvételét, bármi is érik be a finkán, ami a 20 hektár alatti terület helyi elnevezése.
Elsősorban befektetési céllal vásárolta a 11 hektáros területet, kivágatta a régi ültetvényt és telepített 55000 új tövet. Tokajon és Sárospatakon szőlészkedő család sarjaként valamelyest konyított a növénytermesztéshez, amely készséget a helyi farmerok útmutatásaival egészített ki. A területre pedig azért esett a választása, mert a helyiek szerint a Jóisten keze van a lourdesi dűlőkön. „De, hogy egyébként mitől lesz jó a kávé, nekem fogalmam sincs” – vallotta be az első generációs kávéfarmer.
A costa ricai ember magát ’Tico’-nak aposztrofálja. Természetesen ők is kávéznak. Az exportra szánt kávét kiválogatják, és ami marad, az a „tico kávé”. Ezt viszontagságos körülmények között megpörkölik, majd egy zokni szerű filteren átszűrve lényegében forrázatként fogyasztják. Sándor egy kisebb pörkölővel, darálóval, aeropress-szel, filter szettel érkezett, amely infrastruktúrának köszönhetően Laci bácsit lenyűgözte, hogy micsoda ízek és gyümölcsök laknak a lourdesi dűlő babszemeiben.
Már az indulás előtt egyeztetések indultak botanikusokkal és kutatókkal és Sándorék áttekintették a nemzetközi kávétermesztői trendeket. Hat fermentációs kísérletet helyeztek kilátásba, amelyek rendben lezajlottak, ezek hatásait roppant nagy várakozás övezi, hogy vajon milyen hatással lesznek a végkifejletre? A teszteléseket kifejezetten közösségi cuppingok formájában tervezik, amelybe szeretné bevonni a honi kávéipari szereplőket, mikropörkölőket, baristákat, hogy még véletlenül se alakuljon ki a „bányai pincevakság”. A területtel kapcsolatos kutatások gőzerővel zajlanak, mintavételező edényekben kávécseresznyék érkeztek, amelyek feldolgozását a Fermentia Kft. laboratóriuma végzi.
A bor és a kávé esetében igaz, hogy a szereplői jórészt szimpátia alapján szolgálnak ki egy-egy piacot. Aki szimpatizál a szekszárdi borral vagy stílussal, elfogult lehet a Tolna megyei borvidékkel kapcsolatban, amivel legkevésbé sincs baj, hiszen szép az, ami érdek nélkül tetszik. Ennek megfelelően kialakult az a tábor, amely imádattal veszi körül A Kávé Háza szerethető történetét és a Lucky Cap termékeit. Ennek a közösségnek szerethető sajátja, hogy kifejezetten jól és békésen megfér egyéb, hasonló hazai táborok mellett.
Jelenleg készül a banyai.com, amelynek köszönhetően a termék önálló életre készül. Ennek a történetnek az élén továbbra is Tóth Sándor fog haladni, mint a stílust meghatározó zászlós hajó kormányosa. Bízunk benne, hogy szépen felsorakoznak köré a hazai kávés szakma szereplői, hogy minél több arcát tárják fel a magyar costa ricai baboknak. És hogy a történet valóban amolyan tóthsándoros legyen: a szöveg születésének heteiben nyit Budapesten az Arany János utcában az Empathy Cafe & Bistro, a Vörös Kereszt székházának épületében, a Vörös Kereszt üzemeltetésében. A hely az empátiáról szól, ennek megfelelően egy darab, 16 méteres asztal köré lehet leülni, jó, felajánlásokból kapott könyvek társaságában, a Dalla Corte Second Chance kávégépén (amely önmagában is megáll, mint történet - a szerk.) készülnek az italok. Amikor az üzemeltető megismerte a Bányai-történetet, hezitálás nélkül döntött az onnan származó kávé kizárólagos forgalmazása mellett. Tekintettel, hogy az ingatlan saját tulajdonú, így az üzemeltetés során megtermelt forrásokat jótékony célra kívánják fordítani, ott, ahol a legnagyobb szükség mutatkozik iránta.
Egy vakkóstoló kapcsán a Bányai-kávé került Zólyomi Zsolt parfümőr elé, akit szokás „Magyarország orra”-ként aposztrofálni. Hosszan kóstolgatta az italt, utazott vele, miközben a következő íz-asszociációk hallotta ki a csészéből: csokoládés, mogyorós, mintha csokipor lenne, telt és édes magában is, sült gesztenyés illatok, aszalt datolya a kesernyéje, akár a marcipános- vagy konyakmeggy, száraz, szavannai animalitás. Mindezek ismeretében felfokozott izgalommal várjuk, hogy a csészékbe kerülő magyar kávé milyen arcát mutatja majd a fogyasztóinak. A pörkölő hamarosan forog, de az alkotó a legkevésbé sem pihen…
Fotók: Tóth Sándor, Kovács Viktor