Kérem Várjon!
Cikkek
Sommelier, szőlész-borász
Új képzések Pécsett
bori
2009 February 09.

Még van idő jelentkezni: a közeljövőben két, borral kapcsolatos képzés is indul Pécsett. Február 15-ig kell jelentkezni a Pécsi Tudományegyetem induló szőlész-borász kétéves felsőfokú szakképzésre, míg február 17-én tartja tájékoztatóját a Pannon Boregyetem Konzorcium szervezésében induló egyéves sommelier képzés.

Szőlész-borász FSZ (Pécsi Tudományegyetem, Természettudományi Kar)

Sommelier (Pannon Boregyetem Konzorcium: Université du Vin de Suze la Rousse, Pécsi Tudományegyetem, Premier Gastro Art Kft.)

 


 

Szőlész-borász FSZ (Pécsi Tudományegyetem, Természettudományi Kar)

A szőlész-borász szaktechnikus képzés célja olyan felsőfokú szakképzettséggel rendelkező szakemberek képzése, akik rendelkeznek mind a szőlőtermesztés, mind a borászat elméleti és gyakorlati ismereteivel. Az elsajátított tudással szerepet vállalhat a mezőgazdasági termelési folyamat, a termék-előállítás technológiai változatainak kidolgozásában; tervezi, szervezi és irányítja a mezőgazdasági termelés, a szőlőtermesztő kis- és középüzemek munkáját, a termék-előállítás folyamatát, a feldolgozást, értékesítést, közreműködik a pénzügyi tervek összeállításában, a pénzügyi döntés-előkészítésben. Szakmai idegennyelvtudásuk birtokában lehetővé válik számukra a munkavállalás Európa más országaiban. A képzés továbbtanulási lehetőséget kínál a PTE Biológus BSc szakán. A jelentkezés feltétele érettségi bizonyítvány.

A kiadott órarend szerint a képzés a TTK épületeiben, valamint a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet telephelyein valósul meg.

A szőlész-borász felsőfokú szakképzés négy modulból épül fel. A hallgatók általános ismereteket kapnak az informatika, kommunikáció és humán kapcsolatok terén. Az alapozó tárgyak természettudományi, gazdasági és társadalmi tudásanyagot adnak át. Különös hangsúlyt fektetünk a szakmai tárgyak – szőlészet, borászat és pincészet – elméleti és főként gyakorlati elsajátítására. A negyedik modul, mely az utolsó félév során valósul meg, lehetővé teszi a hallgatók háromirányú specializálódását. A szakképzés három specializációs lehetőséget kínál: Borkereskedelem, borforgalmazás, Borturizmus és Borgasztronómia, sommelier.

Az oklevélben szereplő szakképzettség megnevezése: Szőlész - borász szaktechnikus. A Szőlész-borász szaktechnikus szakon szerzett felsőfokú állami OKJ-s bizonyítvánnyal hallgatóink elhelyezkedési esélye a kis-, közép- és magánvállalkozások területén széleskörű. A sikeres munkavállalás záloga a gyakorlatorientált, szakmai idegen nyelvvel bővített képzés. Az érdeklődő, felkészült hallgatók tovább képezhetik magukat a PTE Biológus BSc szakán. 

Elérhetőségek:
Dr. Kocsis Marianna egyetemi adjunktus, e-mail: mkocsis@gamma.ttk.pte.hu
PTE TTK 7624 Pécs, Ifjúság u. 6. Tel.: (72)-503-600, felveteli@gamma.ttk.pte.hu, www.ttk.pte.hu
PTE Oktatási Igazgatóság, Tel.: (72)-501-500/2470, felveteliinfo@pte.hu, http://felveteli.pte.hu


 

Sommelier (Pannon Boregyetem Konzorcium: Université du Vin de Suze la Rousse, Pécsi Tudományegyetem, Premier Gastro Art Kft.)

Magyarország 22 borvidéke közül öt nagy és jelentős borvidék található a Pannon Borrégióban. Ide tartozik a Pécsi, a Villányi, a Tolnai és a Szekszárdi borvidék, jelentős bor-, gasztronómiai- és turisztikai kínálattal. A nemzetközileg is ismert Villányi borvidéken alakították ki az ország első borútját, majd a példát követve ma már mindegyik hazai borvidéken működik borút, mely a térség borra épülő szolgáltatásait kínálja a hazai és külföldi vendégek, fogyasztók számára. A borutakra, borturizmusra épülő szolgáltatások, rendezvények egyszerre kínálnak sokszínű programot és látnivalót, gasztronómiai élményeket, és egyre igényesebb borfogyasztási kultúrát feltételeznek. Igen széleskörű az érdeklődés és a részvétel a különféle borfogyasztói tanfolyamok iránt is. A régió vendéglátó-ipari egységeiben, a szolgáltatók körében, a kereskedők között ugyanakkor ritka a sommelier végzettség, nincs a régióban az iskolarendszerű sommelier képzésnek kialakult hagyománya.

E hiány pótlására, a sommelier képzés hagyományainak megteremtésére, valamint a borszerető és borértő fogyasztók folyamatos és rendszeres képzésére alakult meg a PANNON BOREGYETEM, mely 2006-ban indította be első sommelier tanácsadó tanfolyamát a franciaországi Suze la Rousse-i Boregyetemmel együttműködésben.

A képzés célkitűzése: A fellendülő félben lévő és egyre inkább keresett sommelier szakma magyarországi elterjesztése, a régió borturizmusának, borkereskedelmének, idegenforgalmi fejlesztésének, így a térség gazdasági fejlesztésének elősegítése.

A képzés tartalma: Sommelier tanácsadók folyamatos képzésének magyarországi megvalósítása franciaországi neves és elismert, egyesületi keretek között működő felnőttképzési boregyetem (Suze la Rousse – Côte du Rhône borvidék) magyarországi kihelyezett tagozataként. A tanfolyam elvégzéséről a résztvevők francia-magyar oklevelet kapnak.

Célcsoport: Olyan középfokú vagy felsőfokú szakmai bizonyítvánnyal, diplomával rendelkező, a vendéglátásban, szőlő-és bortermelésben, idegenforgalomban, szakújságírás területén, üzleti életben dolgozó szakemberek akiknek munkájuk színvonalas és szakmailag igényes ellátásához szükségük van a szőlő- és bortermeléssel, borfogyasztással, borkultúrával, bortörténettel, a bor jogi szabályozásával kapcsolatos ismeretekre. A tanfolyam ugyanakkor nyitott mindazok számára is, akik érdeklődnek a bor iránt és borkultúra ismereteiket szeretnék elmélyíteni.

A megvalósítás helyszíne: Pécs - előadások, borkóstolás-borbírálat; PTE Pécsi Szőlészeti és Borászati Kutató Intézete - labor gyakorlatok; Régió borászatai - terepgyakorlat

Ütemezés

Tanfolyam tájékoztató: 2009. február 17-én 17 órakor, Kalamáris Vendéglő (Pécs, Rákóczi út 30.)
Tanfolyam: 2009. március – december (264 óra, intenzív és hétvégi kurzusokkal)
Vizsgák: 2010. január

Információ, jelentkezés a tanfolyamra
Rippl Vinotéka: Pécs, Jókai tér 7., T.: 72/336 505
Kalamáris Vendéglő, Rippl Béla: T.: 06 30 92 76 035