Kérem Várjon!
Cikkek
Erdélyi utakon 5. nap
Ercsey Dániel
2023 June 16.

A verseny után a Jelna borásza meghívott a házukba, de ami ott várt, arra szerintem senki nem számított…

Nyitókép: Élet a paszmosi Teleki-kastélyben (fotó: Ercsey Dániel)

A Balkans International borverseny a szokásos mederben zajlik, de végre van időm felfedezni a termeket. Van ahol szentek vigyázzák a zsűrit, van ahol apostolok, máshol maga Jézus, de az emeleti kortárs művészeti kiállítás is érdekesnek bizonyul, ha jól értem a vallás, vagy az egyház témájára kellett reflektálniuk a mai művészeknek.

Apostolok és szentek vigyázzák a zsűrit (fotók: Ercsey Dániel)

A bírálat persze elhúzódik, kopog a szemem az éhségtől, mire ebédhez jutok, aztán irány Darius Pripon aki Kiszsolnán egy csodálatos 200 éves szász házban él, a romos evangélikus templom szomszédságában. Ami külön érdekessé teszi a sztorit, az az, hogy az iratok szerint a ház egykor a település egyik polgármesterének a tulajdonában állt, aki szintén borász volt, akárcsak Dáriusz. Talán ennek a tiszteletére a pincében ma is készül bor, minden évben 1 hordó fehér és egy hordó vörös. A borász nem árulja el a fajtákat, azt mondja a terroir a fontos, nem a szőlőfajták és kóstolva ezeket az igazi garázsborokat (200€/2-es karton) igazat adok neki.

A kortárs kiállítás néhány érdekes darabja (fotók: Ercsey Dániel)

A vörös lendületes és gyümölcsös, a fehéren érződik a battonage de közben elképesztően elegáns savszerkezete van. Az egész ház rendkívül ízlésesen van felújítva, az egyik cserépkályha pl. egy máramarosi, bontásra ítélt egykori zsidó házból lett megmentve, a ház eredeti faragott gerendája pedig helyi szász dialektusban, jiddis elemekkel keverve üdvözli a betérőt. Dáriusz reméli, hogy a házában 200 év múlva is egy borász lakik majd, ezt elősegítendő nagy munkában vannak: kipucolják a domboldalba felfutó kertet, hogy az egykori teraszokon újra szőlő zöldellhessen…

Dáriusz háza és bora (fotók: Ercsey Dániel)

A szomszédos romos templom falán valami egészen elképesztőt fedeztek fel a művészettörténészek 2015-ben. Az erdélyi (mezőségi) Kiszsolna evangélikus templomának szentélyében, az északi falon (evangélikus, mert a Beszterce környéki szászok áttértek az evangélikus vallásra, de a történetünk idején természetesen még katolikus volt a templom) található freskótöredékekből összeállt Giotto-nak, az első igazi reneszánsz festőnek egy híres alkotása, egészen pontosan annak a másolata. A vatikáni Navicella mozaikról van szó, az eredeti megsemmisült a Szent Péter bazilika átépítésekor a XVII. században. Az eredeti mozaik a korabeli világ (1300-as évek) egyik leghíresebb alkotása volt, amelyről számtalan másolat készült, de a korai évekből, vagyis 1500-ig bezárólag csak három maradt fenn, egy Pistoiában, egy Firenzében és egy Strasbourgban. A kiszsolnai freskó másolat a negyedik!!

A kiszsolnai templom romjai (fotók: Ercsey Dániel)

Nem tudni hogyan került éppen ez a jelenet a templom falára, bár a Látó irodalmi folyóirat 2023. áprilisi számában Kiss Lóránd a Kiszsolna című novellájában megad egy lehetséges magyarázatot, miszerint a település papja mint zarándok juthatott el Rómába az 1400-as évek elején, majd onnan hazatérve rendelte meg ezt a képet, amin Krisztus a vízen járva közelíti meg a Genázáreti-tavon hajózó tanítványait. A freskó részben megsemmisült, részben a besztercei múzeumban található.

Miután kiámuldoztam magam a házban és a templomban, már csak átöltözni van időm a gálavacsorára, ahol egyrészt helyi táncokat mutat be a besztercei néptáncegyüttes, másrészt kiderülnek a Best of Show díjak, amit Magyarországról a Csányi pincészet friss olaszrizlingje nyert el Villányból, amihez innen is gratulálok!

Néptánc a hotelban (fotók: Ercsey Dániel)

Az erdélyi útinapló sorozat további részeit itt találjátok meg: 1.nap2.nap3.nap4.nap5.nap6.nap7-8.nap9.nap10. nap