Kérem Várjon!
Cikkek
Csemegék a csúcson
Népszerű volt az első pécsi csemegeszőlő-kiállítás
Győrffy Zoltán
2022 August 27.

A PTE Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet szentmiklóshegyi birtoka adott otthont augusztus 27-én az első csemegeszőlő kiállításnak és vásárnak, amelyen tizenhét kiállító és mintegy ötszáz érdeklődő vett részt. A bemutatott szőlők versenyeztek is, díjazták a fürtök nagyságát szépségét, de még a bogyók méretét is.

Valódi szőlőkavalkád fogadta a szép számú vendégsereget, akik a napsütéses szombat délelőtt megérkeztek a Pécsi Egyetemi Borbirtokra. Az ország minden tájáról érkezett tizenhét kiállító több száz szőlőfürtöt mutatott be, szinte megszámlálhatatlan volt a fajtaválaszték, a színek, ízek és formák sokasága mindenki ízlésvilágát kielégíthette. 

Szőlőskertek királynője, Borostyán, Csilla, Csépi muskotály, Nóra, Millennium, Narancsízű, Fanny, Éva, Palatina, Pannónia kincse, Pegazus a hazai nemesítésű fajták, de voltak itt külföldről behozott, népszerű csemegék, mint Dubovszkij Rozovíj, Guzal kara, Moskovskie Csernüj, Preobrazsényie és más egzotikus névvel ellátott fajták. És most csak tényleg néhányat emeltünk ki a hihetetlen fajtaválasztékból, amivel találkoztunk.

Magyarországon sokkal több csemegeszőlőt fogyasztunk, mint amennyit termesztünk, hiszen a teljesen háztáji termesztés mellett alig ezer hektáron találunk csemegeszőlőt. A PTE SZBKI által életre hívott szakmai találkozó nagyon sok termelőt mozgósított meg, akár kiállítóként, akár érdeklődőként érkeztek, egyre többen érdeklődnek ugyanis a csemegeszőlő telepítése iránt.

A kiállítás vendégeit Decsi István, a Pécsi Tudományegyetem kancellárja és Madaras Zoltán, a PTE SZBKI elnöke köszöntötte, majd Teszlák Péter, Rittlinger József és Pernesz György tartottak rövid szakmai előadásokat. A programon részt vett Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, az Universitas Quinqueecclesiensis Alapítvány kuratóriumának tagja, aki Rost Andrea operaénekesnő társaságában kóstolta meg a kiállított szőlőket, de találkoztunk a programon Horváth Zoltán baranyai főispánnal, aki szintén nagy érdeklődéssel szemlézte a csemegeszőlő standokat. Természetesen felsorolni nincs lehetőség mindenkit, mindenesetre az autók és érdeklődők száma alapján már most azt mondhatjuk, hogy a rendezvény folytatást érdemel.

- Megelőlegeztük magunknak, hogy ez az első, tehát számítunk a folytatásra, de megerősített bennünket az érdeklődés, a sok támogatás, amit a termelők oldaláról érkezett – mondta el Teszlák Péter, a PTE SZBKI kutatási igazgatója, a rendezvény ötletgazdája. - A csemegeszőlő termesztés szakmai támogatására az utóbbi években egyre nagyobb igény jelentkezett és a csemegeszőlő iránti érdeklődés országos szinten is fokozódik. Az intézet részéről szakmai támogatást biztosítunk az árutermelők, családi gazdálkodók számára, kiemelve a háztáji termesztés jelentőségét, továbbá feltett szándékunk a csemegeszőlő népszerűsítése, az új fajták, új trendek bemutatása a fogyasztók számára.

Hazai és nemzetközi viszonylatban is megfigyelhető, hogy a csemegeszőlő fogyasztás egy főre jutó éves mennyisége folyamatosan növekszik. Napjainkban a fogyasztás nagy része importból származik, a jelenlegi termőterületünk 1000 ha körül van - viszonyítási alapként: a teljes hazai fogyasztás ellátása  mintegy 14.000 ha termőfelületről lenne biztosítható. A fogyasztói igények nemcsak mennyiségben, hanem minőségben is változtak, egyre kifinomultabbak lettek, az új trendek kizárólag magas minőségi elvárások mentén alakulnak. A Pécsi Tudományegyetem Szőlészeti és Borászati Kutatóintézetének célkitűzései között szerepel, hogy támogassa a magyar csemegeszőlő termesztés fejlődését.

Az első csemegeszőlő verseny zsűrijének nem volt könnyű dolga, hiszen nem kevés szőlőt kellett végigkóstolniuk a nap folyamán, majd négy kategóriában döntést hozniuk. A következő eredmények születtek:

Legnagyobb bogyóméret:

1. Bukovics János
2. Szabados László
3. Horváth Sándor

Legnagyobb fürt:

1. Horváth Sándor
2. Kun Szőlő
3. Horváth László

Legjobb íz:

1. Horváth Sándor
2. Mucsi Ferenc
3. PTE SZBKI Pécs

Legszebb fürt:

1. Bukovics János
2. Dr. Sipos Lajos és Sipos Attila
3. MATE Kecskemét, Szűcsné Dr. Varga Gabriella

Az egész napos rendezvényen a közönség is szavazhatott, ami egybeesett a zsűriével, hiszen a két kategóriát is megnyerő Horváth Sándor kapta a közönségdíjat is. A gyerekekből álló zsűri Junior-díja Szabados Lászlóhoz került.

Fotók: Csortos Szabolcs / UnivPécs