Kérem Várjon!
Cikkek
Szőlőtőkék Szekszárd északi kapujában
Körforgalmi szőlészet
bori
2012 July 02.

Egyedi és itthon még különleges módon hívja fel az Eco-Sensus Közhasznú és Nonprofit Kft. a figyelmet a helyi értékek, a szekszárdi helyi termékek és azok fogyasztásának jelentőségére. Külföldön, különösen a mediterrán országokban elterjedt példát követve a város északi határában, az 56-os főút bevezető szakaszán lévő körforgalomban 300 szőlőtőkét telepítettek, az ünnepélyes átadásra június 29-én került sor.

A telepítési akcióról tartott sajtótájékoztatón dr. Csillag Péter, a szervező Eco-Sensus Nonprofit Kft. ügyvezetője kiemelte: sokrétű tevékenységgel próbálják átalakítani az emberek gondolkodásmódját, ráirányítani a figyelmet a helyben termelt élelmiszerek előnyeire, a helyi értékek tiszteletére és megbecsülésére.

– A körforgalom beültetése a régiónkra legjellemzőbb helyi termékkel, a szőlővel szimbolikus jelentőségű – fogalmazott Csillag Péter. – Az ültetésben önkéntesen részt vevők számára fontos élmény, hogy munkájuk hatására a környezetük megszépült. Szekszárd közlekedésileg egyik legfontosabb, sok környékbeli által naponta látott kulcshelyszínének szőlővel történő beültetése az Eco-Sensus szándéka szerint egyszerre üzenet az itt élőknek és a városba érkező turistáknak, átutazóknak.

Az úttest-gyűrűn belüli, mintegy 27 méter sugarú körterület külső oldalán egy 10 méter széles gyepsávot meghagyva, a belső körterületre (ez kb. 1000 m²) 300 tő szőlő került. A telepített szőlőfajták növénybetegségekkel szemben ellenállók: fele-fele részben fehér Bianca, illetve kék Regent fajta: a fehér szőlő ősszel sárga, a kék szőlő vörös lombbal díszít.

A világ számos borvidékén a körforgalomba ültetett szőlőtőkék a helyi identitás kifejezői. Az önkénteseket bevonó akció a helyi közterület átalakítására jelentős szemléletformáló hatással bír, a résztvevők számára életre szóló élményt jelent, és hozzájárul ahhoz, hogy pozitív attitűdöt alakítsanak ki mind a helyi értékekkel (termékekkel), mind szűkebb környezetükkel kapcsolatban.

Az esemény lebonyolítását az Eco-Sensus Közhasznú Nonprofit Kft. a „Fenntarthatósági tartalmú rendezvénysorozat a helyi termékek népszerűsítésére Szekszárdon” című projekt keretében kertész alvállalkozó és önkéntesek bevonásával végezte el. A projekt a Fenntartható életmódot és az ehhez kapcsolódó viselkedésmintákat ösztönző kampányok (szemléletformálás, informálás, képzés) c. pályázati kiíráson 2011-ben elnyert támogatásból és helyi önkéntesek áldozatvállalásával valósult meg.

banner