Kérem Várjon!
Cikkek
Furmintok szeptemberben is
BorKultúra SzabadEgyetem Szekszárdon
szaboberni
2013 October 09.

Szeptember 25-én újra megnyitotta kapuit Szekszárdon a BorKultúra SzabadEgyetem, népszerűbb nevén a boregyetem, első szezonbeli programján górcső alá véve a furmintot, valamint annak esélyeit boncolgatva, hogy válhat-e a fajtából új magyar világsiker. Tóth Adrienn, a Vinoport főszerkesztője, s egyben a Furmint Február főszervezője az este során 10 bort mutatott be, melyek nagy része Tokajról származott, de a Mátra, a Balaton-felvidék és Zala borászataiba is ellátogathattunk. 

A boregyetem felvezetéseként a korábbi boregyetemisták - miután sikeres vizsgát tettek borászati ismeretekből és borfajtaismeretből - elismerő okleveleket, valamint ezüst jelvényeket vehettek át. Az okleveleket dr. Horváth Béla, a PTE Illyés Gyula Karának dékánja, Heimann Zoltán a Szekszárdi Borkultúra SzabadEgyetem rektora, Módos Ernő PTE Illyés Gyula Karának címzetes docense és Vida Péter szekszárdi borász, Év Bortermelője 2011.

                                                                                                                 Fotók: Kovács Viktor

Annak ellenére, hogy egy olyan ősi fajtával van dolgunk, ami már a 13. század óta honos Magyarországon, a filoxéra vész már jól ismert következményei miatt a termesztése több mint egy évszázadon keresztül szinte csak Tokaj és Somló borvidékeire korlátozódott. Néhány éve azonban ismét elindult hódító útjára, és más borvidékek borászai is előszeretettel nyúlnak felé. A borkedvelők poharában is mind gyakrabban megfordul, többek között a pár éve megrendezésre kerülő Furmint Februárnak köszönhetően. Ennek a rendezvénynek nem titkolt célja a fajta promotálása, hiszen egyre több olyan jó minőségű furminttal rukkolnak elő a borászok, melyekre érdemes odafigyelni. 

Losonci Bálint 2012-es könnyed F, mint Furfangjával indítottuk a sort. Az élénk, kerek savak mellett megjelennek az üde gyümölcsök is - főként körte -, a határozott ásványosság és egy kis szén-dioxid.

A Káli Kövek 2012-es Monoszló Furmintjából mindössze 500 palack készült. Az egyhordós tétel rendkívül markáns. Leheletnyi tölgyfahordós jegyeket hordoz. Ízében élesség, vibráció figyelhető meg, zárásként némi sós karakterrel. Kissé savhangsúlyos, és a mineralitás is egy picit ráül a borra.

A tokaji Árvay Pince 2011-es Szabi Furmintja spontán erjedt, majd 14 hónapig tartályban érlelődött. A Középhegy dűlőből származó szőlő talaját vulkanikus kőzetek, legnagyobb mennyiségben a tufás talaj alkotja. Ennek köszönhetően gazdag ízvilággal rendelkezik, mineralitással, a savak vibrálásával, de felfedezhető még a mazsolásság, az aszalt sárgabarack, édesség is ebben a tételben.

A Patricius Pince 2011-es Tokaji Furmintjának elkészítése során egy könnyed, jól fogyasztható, jó ár-érték arányú bor volt a cél. A 80%-ban tartályos, 20%-ban hordós érlelést követően egy alapfurmint született. Szép test, hosszú ízek jellemzik. Kicsi krémesség, sok gyümölcs, erőteljes ásványosság jelenik meg benne, melyet a hordós érlelés szinte a háttérből támogat. Fokozatosan nyílik ki.

A Kerkaborum furmintjával részben hazai pályára kerültünk, hiszen maga a szőlő Bussay Lászlónál és Sz. Kis Lászlónál érik Zalában, míg palackba már itt Szekszárdon, Heimann Zoltánnál kerül. A 2011-es bor egy jó savú, telt, szép tétel, melyből 15 ezer palack készült.   Némi petrolos karakter inkább illatban, ízében viszont gyümölcsök sokasága: mangó, citrusos jegyek, de még parfümösség is megjelenik.

Kreinbacherék Nagy Somló Furmintja (2011) erős karakterű bor. A markáns ásványosság és kissé sós ízérzet mellett a fehérhúsú gyümölcsök, főként körte aromája érződik. 90%-ban tartályban készült, melyre egy leheletnyi hordós érlelés került. 

A Hétszőlő szintén 2011-es Tokaji Furmint Selection-je egy viszonylag kerekebb, gyümölcsösebb tétel, ami a löszös a talajból és a déli, meleg fekvésű a területből adódik (a Tokaji Kopaszhegyről származik, 15-20 éves tőkékről). Szép, arányos felépítésű borral van dolgunk, közepes testtel és ízvilággal. Egy kis citrus, egy csokor fehér virág, pici tópusi gyümölcs, és nagyon halvány tölgyes jegy érződik benne. Frissesség és élénk savak jellemzik.

Az Oremus Mandolás (2011) furmintjánál a tolcsvai borászat már a világpiaci igény kielégítését és a jól érthetőséget célozta meg, melyet az 50 ezer feletti palackszám is mutat. Új fahordóban erjesztették, majd 6 hónapig 1-2 éves hordóban érlelték - melyből a kicsit fás ízérzés adódik -, végül tartályban pihentették a bort. Illat- és ízvilágában harmónikus, ahol a friss gyümölcsösség - főként alma és körte -, sós ásványosság és tölgyesség egyszerre van jelen. Bár a hordó nagyon meghatározza az aromavilágát, ennek ellenére a savak szépen végigviszik, így egy hosszú lecsengésű, telt, kerek bort kóstolhattunk.

A Gizella Pince Battonage Furmintja (2011) négy szüretben szedett, sok kis tétel házasítása, amit a fahordóban, finomseprőn érlelés szépen összefogott. Fiatalság, könnyedség jellemzi, gazdag és intenzív illattal és élénk savakkal. Először a gyümölcsízek jelennek meg - körte és alma -, majd a virágok, fűszerek, míg a mineralitás csak jóval később jelentkezik. A korty telt, egy kis krémességgel és nagyon finom savakkal. Izgalmas bor.

Utolsóként a Béres Pince 2008-as Lőcse Furmintja került a poharakba. Mély színárnyalatú, közepes testű és markáns savakkal kombinált intenzív, hosszú lecsengésű  bor. Főként citrus íz, sós ásványosság, a tölgyfahordós érlelésből adódóan egy kis pörköltség és finom vanília érződik benne. Koncentrált, elegáns tétel.

Az este győzteseként egyöntetű szavazással a Gizella Pince furmintja jött ki, őt követte az Oremus, és dobogósként végzett még Kreinbacherék Nagy Somlója.

Összességében még nem tudom, hogy húzzam-e a számat a furmintra vagy tapsoljak neki, mert számomra egy kicsit idegen ízvilágot képviselt. Érdekes kitekintés volt a szekszárdi meleg, vidám, komplex vörösek után, pláne a négynapos Szüreti Napokat követően. Akik kedvelik a furmintot, azok számára viszont egyik tétel sem jelentett csalódást. 

banner