A Villányi borvidék termelői évek óta szervezik a Franc & Franc rendezvényt, ami a cabernet franc nemzetközi fóruma. Több év után idén úgy határoztak, hogy itt az ideje egy, a cabernet franc fajtára fókuszáló nagyszabású borversenynek: ez a Franc Du Monde. A zsűri munkájában a Pécsi Borozó főszerkesztője is részt vett.
A szervezők a megmérettetésre minden olyan régióból vártak borokat, ahol a Villányi borvidékhez hasonlóan elsősorban fajtaborként tekintenek a cabernet franc-ra.
A VERSENYRE 4 KATEGÓRIÁBAN LEHETETT NEVEZNI, AZ ALÁBBIAK SZERINT:
„Elhatározásunkat az utóbbi évek komoly tapasztalatai ösztönözték, hiszen 2021-ig a Villányi borvidék már 6 alkalommal szervezett nemzetközi szintű szakmai és közönségrendezvényt, melynek középpontjában e fajta állt. Ennek köszönhetően a legmeghatározóbb európai és újvilági franc termelő régiók bemutatkozhattak a Franc & Franc rendezvény keretében, olyanok, akik hisznek a fajtában és önállóan készítenek belőle bort” – mondta Nagy Gergely, a Tenkes Borvidékfejlesztő Nonprofit Kft. ügyvezetője.
A Borvidék már két éve kidolgozta a Franc Du Monde Nemzetközi Borverseny szakmai részleteit és forgatókönyvét, ám a tényleges megvalósítás a pandémia miatt 2022-ig váratott magára.
„Elérkezettnek láttuk az időt arra, hogy kiegészítve az éves Franc & Franc programunkat egy nemzetközi borverseny életre hívásában is úttörők legyünk. A víziónk egy olyan borverseny volt, ami a cabernet franc-ról szól” – tette hozzá Kovács Boglárka Dóra, a Villányi borvidék marketingvezetője.
A villányi termelők kiemelt figyelmet szentelnek a fajtának, amely a nemzetközileg elismert szakértő, Michael Broadbent véleménye szerint „Villányban találta meg természetes otthonát”. A borvidék célja nemcsak felhívni a figyelmet a cabernet franc értékeire, de új, előnyös szakmai ismeretségek és partnerségek kialakulását is elősegíteni a szakmai esemény megszervezésével.
Az első világversenyre 8 országból 101 minta érkezett be: Franciaországból, Szlovákiából, Horvátországból, Szerbiából, Romániából, Törökországból, Magyarországról, sőt még Argentínából is küldtek bormintákat a versenyre. A legnagyobb érdeklődés a prémium kategória iránt mutatkozott, itt 67 bort neveztek a borászatok.
A borok értékelése rangos nemzetközi bírálók által történt, ahol a szakmai munkát két Master of Wine is segítette.
A szakmai zsűri tagjai:
Cees van Casteren MW, Ximena Pacheco, Orodán György, Győrffy Zoltán, Sebestyén Csilla, Pasi Ketolainen MW, Fiáth Attila, Németh Ágnes, Davide Bortone, Sue Tolson, Niklas Bergquist, Romsics László, Vancsik Ivett, Jeroen Terhorst, Joel B. Payne, Tomislav Ivanovic
A szakértők a verseny tapasztalatainak összegzésekor elmondták, hogy a cabernet franc-ok átlagminősége nagyon magas volt. A verseny szabályzatnak megfelelőn a nevezett minták mindössze 30%-a lehetett érmes. Így a díjazott borok mind 89,2 pont felett szerepeltek!
A FRANC DU MONDE NEMZETKÖZI BORVERSENYEN AZ ALÁBBI DÍJAK ÉS ELISMERÉSEK SZÜLETTEK:
A díjakat a borverseny másnapján megrendezett konferencia és eredményhirdetés keretében adták át a verseny szervezői a Bock Borászat konferenciatermében.
A konferencia a Borvidék „Wine Tour Across Borders” HUHR/1901/2.1.3/0095 számú projekt támogatásából valósult meg.
Az ünnepélyes díjátadót követően Cees van Casteren MW, Pasi Ketolainen MW, valamint a Chiléből érkező borász, Ximena Pacheco és Horkay András DipWSET is előadást tartottak a különböző cabernet franc-stílusokról.
Az esemény a nevezett minták kóstolójával és büféebéddel zárult.
Fotók: Kiss 'Gadget' Zoltán