Az alsó-ausztriai mezőgazdasági tevékenység szimbólumai, a meredek lejtőkön folyó művelés fenntartása, az erózió meggátolása érdekében épített (száraz) kőfalak (azaz, mindenféle kötőanyag nélküli falak) az UNESCO Kulturális Örökség listájára kerültek. Szőlészeti vonatkozás: a Wachauban található szőlők mintegy 40%-át védi ilyen kőfal, összesen kb. 2,5-3 millió négyzetméteren biztosítva a termelést.
(forrás:https://www.der-winzer.at/news/2021/05/trockensteinmauern-ist-unesco-kulturerbe.html)
Pontosabban újraindul. Merthogy a filoxéravész előtt már volt, most azonban, 150 év után újra telepítenek szőlőt az északi német körzetben. Egyetlen hektáron, 4450 tőkét, 1:3 arányban két gombarezisztens (Piwi) fajtát, Souvignier Gris-t és Solaris-t. Hogy pontosan hol? Breinermoor, Kreis Leer, az Ems folyó és az Északi-tenger között. Az indok? Többek között az, hogy a napsütéses órák száma majdnem eléri a Stuttgartban mérhetőt, és a két fajta jól bírja az időnként azért extrém klímát (szél, időnkénti kemény fagy). És, hogy mennyi a napsütéses órák száma Stuttgartban? Tavaly bizony 2160 óra, de az elmúlt tíz év átlagában is 1890 óra.
(forrás: https://www.der-winzer.at/news/2021/05/weinbau-in-ostfriesland.html)
A pandémia (és a pandémiai kutatások) egyik mellékhatásaként az oregoni Villamette Valley Vineyards borászatnál a Thorvald nevű kertészeti robot UV-fény kibocsátása segítségével semlegesíti a lisztharmat-fertőzést. Éjjel, hogy a lisztharmat természetes UV-rezisztenciáját kikerülje. Agyő kemikália, agyő kén. Ja, a viking név azért, mert a robot a norvég Sagarobotics cég fejlesztése.
A közigazgatásilag Baszkföldön található DO Rioja Alavesa borvidéket 40 termelő akarja elhagyni, és "Viñedos de Álava" néven tovább termelni. A közvetlen az EU-hoz beadott pályázat célja a helyi termelői, borkészítői különbségek jobb kidomborítása. Az ügy nem előzmény nélküli, 2016-ban már volt egy hasonló javaslatuk, akkor azonban ígéretet kaptak a Rioja Alavesa Ellenőrző Tanácsától – amik azóta sem lettek beépítve…
egy hektár presztízs terület Pauillac-ban 2020-ban 2,8 millió euróba került, átlagosan. Ez 2019-hez képest 18,8%-os növekedést jelent. Pomerolban is mélyen a zsebbe kell nyúlni, a tényleges adásvételek a legjobb dűlőkben 2 milliós hektáronkénti áron keltek el. Margaux-ban már megúszhatjuk 1,5 millióval is. Bordeaux AOC területet viszont már rongyos 150 ezerért is lehet kapni. Hektáronként és euróban…