Itt vannak az eredmények, nem született magyar érem a világ jelenleg legnagyobb mintaszámú rozé borversenyén, ami betudható az általános érdektelenségnek is, amit kis hazánk a CMB verseny iránt mutat.
Fotók: Geo Curnic
Először a puszta tények. Idén minden eddiginél több, 1250 mintát neveztek a Concours Mondial de Bruxelles rozé versenyére, amit a romániai Konstancában tartottak. Én magam is ott voltam (az én zsűrimhez nem került magyar minta) és nyugodtan mondhatom, hogy mi kifejezetten szigorúak voltunk, ha például egy bor nem ugrotta meg a rozé elsőszámú kritériumát, nevezetesen hogy legyen színe, az nálunk még ezüstöt sem kaphatott, így vérzett el számtalan provence-i termelő, a vízszínű (!) borával.
Zsűritagok
Az sem meglepő, hogy taroltak a román borok, a rendező ország mindig kitesz magáért a nevezések terén, így történhetett, hogy számításaim szerint 52 román érem született, ami a nevezett borok 4,16%-a.
A négy kelet-európai nagyarany érmes
Gyakran hallom, hogy a CMB, miután 20 éve kilépett a Vinofedből, már nem olyan szigorú, csak az nem kap érmet, aki nem nevez. Nem győzöm évről-évre cáfolni a dolgot, úgy tűnik továbbra is többé-kevésbé az OIV szabályrendszeréhez tartják magukat, vagyis a benevezett borok mindössze 32,4%-a kapott bármilyen érmet. Ez a következőképpen oszlik meg: nagyarany 1,28%, arany 11,84%, ezüst 19,28%.
Pillanatképek Dobrudzsából
Ami Kelet-Európát illeti, a románok mellett (3 nagyarany, 20 arany, 29 ezüst) a cseheknek (1 nagyarany, 2 arany), a bolgároknak (3 arany, 5 ezüst), a moldávoknak (2 arany, 4 ezüst), a horvátoknak (1 arany, 2 ezüst), az osztrákoknak (2 arany, 2 ezüst), a szlovákoknak (1 ezüst) és az ukránoknak (1 ezüst) jött össze az érem a régióból.
Régóta mondom, hogy elég lenne országosan összehangolni a nevezéseket, és minden fontos versenyre (ez persze termelőnként, borvidékenként változik, ezért is fontos az összehangolás) legalább 13-15 mintát nevezni (nyilván a nagy fehér-vörös versenyekre többet is, ott fajtánként is el lehetne érni a 13-15 mintát), mert akkor azt biztosan egy bizottság értékeli és a borversenyek pszichológiáját ismerve ilyenkor a sor vége felé (ha a sor konzisztens) ugrásszerűen megnő az érmes borok száma. Ez egész egyszerűen így működik. Ha viszont nagyon eltérő stílusúak a borok, vagyis a kevés nevezés miatt a potenciálisan éremesélyes magyar rozé egy sötét mexikói vagy egy félszáraz román mögött következik, akkor azonnal csak 84-86 pontot kap, ami a végén már nem jelent érmet. Életbevágó lenne, hogy valaki összefogja a nevezéseket és promotálja a nagy borversenyeket, mert aki ott nem látszik, az kihagyott egy ziccert a bormarketingben...