Az Egylet balkáni szeleken edzett fiai úgy gondolták, itt az ideje annak, hogy kávékóstolót hozzanak Pécsre. Hogy bátorság volt-e? – kétségtelen. Azonban a kávés területen zajló (szerintem) forradalom, megteremtette az igényt, hogy egy borkóstoló mintájára megszervezett és levezényelt alkalom, igenis érdekes lehessen. Az, hogy a Balkán Bisztróban minden hely elkelt, egyértelműen az eleven érdeklődés tanúbizonysága, így élhet a remény, hogy hamarosan újra érdekes kávékkal találkozhat a kóstolni vágyó közönség…
Az est házigazdája Tóth Sándor volt, akit én a magyarországi kávés szakma egyik lelki- és szellemi startupjának tekintek. Sándor Szekszárdon üzemeltet kávézót, ahol a kapunyitás óta nagyjából félmillió csésze kávé fogyott el. Aki hozzám hasonlóan egy kicsit is élt Szekszárdon, illetve szimplán csak józanul gondolkodik, az beláthatja: ez komoly teljesítmény. Közben A Kávé Háza eleddig három ízben nyerte el „Az év kávézója” megtisztelő címet, a tulajdonos pedig a magyar barista bajnok, „Az év kávés embere” is volt, világbajnoki szereplések mellett. Azon túl, hogy Sándor folyamatosan segíti hazai kávéházak elindulását és különféle versenyre készülő baristákat lát el hasznos tanácsokkal, a „Lucky Cap Micro Roastery & Coffee Conception” életre hívója és tulajdonosa.
A keménykalap, amely a pörkölő manufaktúra emblematikus védjegyévé vált, egy véletlen, mondhatni kalandos kávéscsésze vásárlás során lett Sándor elválaszthatatlan társa, amelyet világversenyeken egyféle kabalaként viselt. Versenyző társai ragasztották rá a „Lucky Cap” nevet, amely mára izgalmas, újhullámos brandet jelent mindenki számára, aki egy kicsit is ismeri a hazai viszonyokat. A Balkán Bisztróban kóstolhatók Sándor kávéi, így kézenfekvő volt, hogy itt kerüljön bemutatásra a Lucky Cap legfrissebb kollekciója; azaz premier előtti vetítést tartottunk.
Maga a kóstoló „újhullámos” szellemiségben zajlott, azaz nem a klasszikus presszókávé kultúrát hívtuk életre, hanem egyéb eszközökkel készültek az italok. A kávék „speciality coffee” minősítésűek voltak, amely a dűlőszelektáltság mellett minőségi kritériumot is jelent, ennek értelmében kilogrammonként maximum 3-4 sérült szem fordulhat elő a csomagolásban, illetve a kávébab 85-90 pontnál magasabb értékelést kapott besorolása során.
A babok Afrikából és Közép-Amerikából származtak – a Lucky Cap csapat abszolút afrika rajongó! A szelekciók különféle módszerekkel történtek: mosás, áztatás, fermentálás. (úgy ítéltem meg, hogy ezzel a témával később, egy önálló írásban foglalkozom majd) Ezek a szelekciós módszerek kihatással vannak a kávéital textúrájára és savszerkezetére egyaránt.
Az est során hét (+1) italt kóstoltunk, amelyek közül az első kettő cascara alapanyagú volt, az utolsó pedig meglepetésként egy etiópiai gyökerekkel rendelkező agyagedényben készült.
A cascara egy igazi érdekesség, a gyümölcsteák világából kapaszkodott a kávérajongók szívének közelébe. Lényege, hogy a kávécseresznye (a termés, amiben a kávébab növekszik) gyümölcshúsát lefejtik a termésről, majd szárítást-aszalást követően éri el végleges formáját. Elkészítés során 100 ml 92C°-os vízhez 4,5g cascarat adunk, majd 10 percig letakarva ázni hagyjuk. Szűrést követően nyomban fogyasztható. Jelentős a koffein tartalma, ízében, a kávébabtól és elkészítéstől függően gyümölcsösség, édeskés íz jelenik meg.
A harmadik ital az est gag-je volt, egy érdekes kísérlet gyümölcse, amely során egy szekszárdi cabernet sauvignon került házasításra 5%-nyi cascaraval (a bogyózást követően). Végleges formáját még nem nyerte el, almasavakban bővelkedett, ámde szépen megjelent a korty végén a cascara. A születése körül bábáskodók föltétlenül bizakodóak, a projekt folytatását tervezik.
A következő négy ital Afrika és Közép-Amerika speciality minősítésű, világos pörkölésű, dűlőszelektált babjait nyitotta ki a fogyasztók számára, hideg áztatás, V60 ill. AeroPress (ez utóbbit Béndek Tamás barista, Magyar bajnok készítette el nekünk, köszönet érte!) technikák alkalmazásával. Kijelenthető: itt indult be igazán a balhé, mert a különféle technikák, a zamatokat nem megerőszakoló metodikája, árnyalt, érdekes struktúrákat, ízeket hozott felszínre.
A kóstolás legvégére Sándor igazi érdekességgel lepte meg a közönséget, több szempontból is: egyfelől „kávégyöngyöt” (peaberry) is tartalmazó babkeverékből készült őrlemény került egy Etióp jebana-ba, amely egy tradicionális agyagedény, faszénen (esetünkben forró homok) történő kávé készítéséhez. Az etiópoknál hagyományosan nők készítik a kávét, ezért szükség volt egy segítőkész hölgy kezeire is, hogy elkészüljön az ital. Bite Orsi, némi szolid rábeszélésnek engedve (a közönség részéről) kiváló kávéval örvendeztette meg a vendégeket. – ezúton is köszönjük, hogy nem hagyott cserben bennünket!!!
A kóstolt kávéitalok sora a következő volt:
Régió: Costa Rica közép-nyugati völgye, Llano Bonito,
Farm: Lomas al Rio,
Tengerszint feletti magasság (továbbiakban Tfm): 1600-1700 m,
Fajtavariáns: Villa Sarchí, mosott, 21 napig szárított,
Ízjegyek: Mézes, aszalt gyümölcsös (szilva, nekem a végén volt egy kis kökény), hársvirágos
Régió: Dipilta, Llano Bonito,
Farm: La Florencia,
Tfm.: 1200-1400 m,
Fajtavariáns: Maragogyipe, pulped, 30 napig szárított,
Ízjegyek: Datolya, mazsola, csipke, lágy édesség
Dániel Zsolt, 2013 cabernet sauvignon (95%), Nicaragua Cascara (5%),
Egyelőre vibráló, almasavas, de a végén szépen jön a cascara.
Régió: Gakenke,
Tfm.: 1644 m,
Fajtavariáns: Bourbon, dupla fermentáció, afrikai ágyon szárított, hideg áztatással készült ital (8-12h)
Ízjegyek: gazdag koffein, bársonyos, selymes textúra, „akárha egy kínai selyemkendő érintené a nyelvünket”, mélyben szép savak
Régió: Yirgacheffe,
Farm/feldolgozó állomás: Moplaco,
Tfm.: 1700-2000 m,
Fajtavariáns: Őshonos arabica (Harrar), natural feldolgozás,
Ízjegyek: tejcsokoládé, tej nugát, bársonyosság
Régió: Kirinyaga/Nigiriambu,
Tfm.: 1550-1720 m,
Fajtavariáns: SL28, SL34, SL65, Ruiru11, Mosott,
Ízjegyek: Étcsokoládé, végén mogyoró, friss, édeskés, harmonikus, simuló savak, csipetnyi kesernye. A kávé a 2015-ös AeroPress Magyar Bajnokság hivatalos versenykávéja.
Régió: Palencia, Farm: El Socorro,
Tfm.: 1463-1768 m,
Fajtavariáns: Maracaturra, Bourbon, Caturra, Catuai, mosott feldolgozás,
Ízjegyek: Selymes, édeskés, kesernyéje nem bántó, mandulás jegyek, megbúvó, szerethető savkarakter
Régió: Yirgacheffe,
Farm/feldolgozó állomás: Moplaco,
Tfm.: 1700-2000 m, Fajtavariáns: Őshonos arabica (Harrar), natural feldolgozás
Ízjegyek: gyümölcsösség, visszafogott kesernye, barátságos savak, kevés cukor hozzáadása árnyalt, szép textúráról lebbentette fel a fátylat.
A kóstoló egyben izgalmas utazás is volt, ahol műhelytitkokra derült fény és villanásnyi képet kaphattunk a jelenleg uralkodó kávépolitikai helyzetről, szerteágazó technológiákról, amelyek különféle arcát mutatják meg a világosra pörkölt, „újhullámos” kávéknak…
Várjuk a folytatást!