Ez kinézte, az megvásárolta, amaz leszállította, Bíró Lajos megbökte és feldolgozta. Disznóvágást rendezett az Essencia Főzőiskola a növendékeinek a Sauska Pincészetben a hétvégén. Az ütemet Bíró Lajos diktálta, és nem engedett az öt órából, mire felkelt nap, a két áldozati malac (darabjai) már az asztalon várta a feldolgozást.
„Nagy élményt jelent ez, hiszen sokan még nem látták „testközelből”, honnan származik a húst, amit a konyhában elkészítenek” – meséli az ötletgazda Szakál Andrea, az Essencia Főzőiskola egyik vezetője, Sauska Krisztián felesége. S valóban, valaki a hidegtől, (vagy a vértől) elszörnyedve nézi a böllért és segédeit, a többség azonban kitart, s a bökéstől a bontáson át egészen az elfogyasztásig figyelemmel kíséri a malacok sorsát. Persze, nem kötelező, de lehet segíteni is, beállni Bíró Lajos mellé a „boncasztalhoz”.
Ez egyébként tükrözi a főzőiskola filozófiáját. Szakál Andrea szerint igyekeznek bevonni a hallgatókat, de aki szerényebb természetű, az figyelhet is csak. „A cél az, hogy élményt nyújtsunk, hogy a hallgatóink testközelből élhessék át a főzés örömét, megtapasztalhassák, hogy mit jelent egy jól sikerült fogás elkészítése”- magyarázza az ötletgazda.
A foglalkozásain és képzésein széles spektrumot felölelő Essencia a családi kötelékeken túl is több ponton kötődik a Sauska Pincészethez. Sauska Krisztián osztja felesége véleményét, hogy miként a borok esetében már megtörtént egy minőségi változás, és kialakult egy hozzáállás a fogyasztó részéről, addig a borokhoz szorosan kötődő gasztronómiában is meg kell ennek jelennie. „Apró szigetek alakulnak ki, ahogy mi meggyőzünk erről egy embert, aki meggyőzi a barátját. S a végén az egész összeér” – vélekedik a házaspár.
„A tavalyi évre mi sem lehetünk büszkék” – magyarázza Sauska Krisztián, majd nevetve hozzáteszi, hogy legalább a rozé az kiugróan jó lett. A villányi központban az idei évet személyi változásokkal kezdték, Kúcs Gyula birtokigazgató és Vetési István szőlész távozásával most alakítják ki az új csapatot, és úgy tűnik, nagyobb hangsúly lesz a vendéglátáson. Erre utal legalábbis, hogy a konyhát és borkóstolást ezentúl Csonka Gergő irányítja, aki korábban a Mandula Étteremben csillogtatta tudását.
A Sauska Tokaj pedig várhatóan tovább folytatja „ébredését”. Az biztos, hogy nagy hangsúlyt kapnak a továbbiakban száraz fehérek és a Tokajban termelt nemzetközi fajták. Mint Sauska Krisztián megjegyzi, megdöbbentő, hogy főleg a magyarok idegenkednek a száraz tokaji boroktól, miközben külföldön a helyén értékelik őket.