Kérem Várjon!
Cikkek
Villány ismert, a kikerics kevésbé
Kutatás borászaink és az eredetvédelem ismertségéről
zoranka
2009 March 18.

2008. novemberében a Szocio-Gráf Piac- és Közvélemény-kutató Intézet a Pécsi Borozóval együttműködésben Pécsett egy 1680 főt érintő kutatás keretében felmérést végzett a régióban található borvidékek szőlőfajtáit, borászatait, valamint a bor-eredetvédelmi szabályozás ismeretét illetően. A vizsgálat a Pécsi, Szekszárdi, Tolnai és a Villányi borvidékeket érintette. 

 

I. Borászatok, pincészetek ismertsége

 

A felmérés első nagy fejezete a borászatok és borok ismertségéről szólt. A kérdés első részét zárt formában (Meg tudna-e nevezni borászokat vagy pincészeteket az alábbi borvidékekről?), második részét nyitott formában (Kiket?) tettük fel. A kérdezőbiztos csupán a 4 borvidék nevét említette meg. A válaszadók ezekhez sorolták be (helyesen vagy helytelenül) az ismereteik szerint ott dolgozó borászokat, működő pincészeteket – akár egyet, akár többet. Minden második személy tudott említeni olyat, amelyik a Villányi borvidéken található. A Pécsi borvidék esetében csaknem minden ötödik, a szekszárdi kapcsán kevesebb, mint minden tizedik személy, míg a Tolnai borvidék esetében száz főből kevesebb, mint kettő válaszolt igennel.

 

II. Bor-eredetvédelmi szabályozás

 

A felmérés második nagy fejezete a borok eredetvédelméről szólt. A válaszadók közül a legtöbben (közel kétharmaduk) a Villányi borvidék kapcsán jelezték, hogy tudomásuk szerint ott bor-eredetvédelmi szabályozás van érvényben. A felmérésből kiderült, hogy a Districtus Hungaricus Controllatus, azaz a DHC rövidítést (amellyel a villányi borokon az eredetvédettséget feliratosan jelzik) igen kevesen ismerik. A DHC ismertségéhez viszonyítva viszont csaknem háromszor többen voltak, akik tudták vagy legalább tudni vélték, mi a villányi bor-eredetvédelem jelképe. 

 

A teljes kutatás pdf-ben letölthető INNEN.

 

 

banner