Kérem Várjon!
Cikkek
Szexi Fuxli
Szekszárdi sillerek
RMP
2012 April 23.

Hat szekszárdi pincészet fogott össze, hogy egy új, közös márkanévvel támogatva népszerűsítse a sillert. A rozénál sötétebb, de a vörösbornál rózsaszínűbb siller megpróbál visszatérni teraszainkra. Kérdés, igény lesz-e rá. Bár siller sok helyen, sok pincészetnél készül az országban ma is, az biztos, hogy nagy divatja nincs. Sokkal többre hivatott, mert mindennapi ételeinkhez és élethelyzeteinkhez is remekül passzol. Például a csirkepaprikáshoz abszolút, vagy a nyári teraszon üléshez, esetleg a szódához, ha végre elkezdődik a fröccsszezon.

Szekszárdot és a sillert egyszerre kísérli meg divatba hozni az idei szezonra az a hat pincészet, amely közösen mutatta be a Fuxli-márkanéven futó sillersorozatot április 18-án, Budapesten. Az Eszterbauer Borászat, a Heimann Családi Birtok, a Merfelsz Pince, a Németh János Pincészet, a Pósta Borház és a Sebestyén Pince mind saját, egyedi sillert készít, de ezek egységes márkanéven, igazodó dizájnelemekkel ellátott csavarzáras palackokban kerülnek forgalomba. (Sőt! A Pálhegyi Flóra által készített, főleg a címkéken szereplő grafikák és a Kőhalmi Gábor-féle reklámfilm kifejezetten szellemesek és színvonalasak, nem győztük nézegetni őket.)

Fuxli (Fotó: Bélint Jaksa/www.balintjaksa.com)

Hat Fuxli (Fotó: Bálint Jaksa/www.balintjaksa.com)

Köszöntő beszédében Csizmadia András, a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola utódintézményének oktatója, a magyar gasztronómia kiváló ismerője úgy foglalta össze a siller kultúrtörténetét, hogy annak természetes magyar hagyományait hangsúlyozta. Persze, a siller és a Fuxli legalább ennyire (sőt, még sokkal inkább) tipikusan káeurópai, egyszerre balkáni, mediterrán, sváb, magyar és annyi minden más. Egy igazán jó keverék, amit az említett neokusturicás reklámfilm is jól megerősít.

Így keverékek a most bemutatott 2011-es Fuxlik is. Meghatározott minőségi követelményekkel, hasonló módokon, főként kékfrankos és kadarka fajtákból készülnek, de mégis őriznek valamit készítőik karakteréből. Nem csak úgy, hogy Merfelszék sillerének címkéjén például egészen apró a róka (mert Merfelsz Gábor fél tőlük), de például úgy is, hogy Heimannékéban található 10% merlot is (Eszterbaueréké meg történetesen kizárólag kadarkából készül). A kóstolt Fuxlik közül mind a hat remek, nekünk elsőre a Sebestyén-, a Heimann és a Németh-műhelyek próbálkozásai tetszettek a legjobban. (Ez nyilván egyéni preferencia kérdése is, de ezekben éreztük a legélénkebbnek a savakat, ami nélkül nem Fuxli a siller. Vagy nem siller a Fuxli, szóval értik.) Mivel jó eséllyel a nyári szezonban kezdik majd a Fuxli-kóstolást, azt tanácsolhatjuk, figyeljenek arra, hogy hűvös legyen a bor. És a szódát se sajnálják, ha szeretik a frissítő fröccsöt.

A budapesti bemutatót követően a Fuxlik várhatóan feltűnnek az idei szekszárdi Iván-völgyi túrán, majd pedig a pécsi Pannon Borrégió TOP 25 bora bemutató rendezvényein is. A nyárral együtt jön a siller, próbálják ki, ne álljanak ellen!

(A címötlet is Csizmadia Andrástól való, köszönet az inspirációért)