Ezen a héten mintha alábbhagyna a nagy őszi programtorlódás. Vége a borfesztiváloknak, viszont az újborok ünneplése még nem kezdődött el. Úgyhogy a héten könnyedebben választhatunk, nekünk már évek óta piros betűkkel van beírva a naptárunkba: ilyenkor Pécsváradra megyünk. Ott van ugyanis a leányvásár, no meg a gesztenyeszüret. Ráadásul Walter Gyulánál bort is kóstolunk.
„Az erdős Zengő-hegy körül a török háborúkat átvészelt kis, magyar református falvak népének ifjúsága évenként találkozott egymással; Lukács napján (október 18.) vagy az azt követő szombaton Várkonyban és a rá következő országos vásáron, Pécsváradon. Ekkor már megérett a gesztenye és újbor is volt a pincékben. Távoli rokonok a Sárközből, Mohácsról és Belvárdról, és a szomszédos falvakból, Nagypallról, Hidasról, Váraljáról, Mázáról jöttek a lányok-legények seregestül. Nem volt sem Várkonyban, sem a váradi fölsővárosban udvar messziről jött vendégkocsi nélkül. A leányok legszebb ruháikban sétáltak fel s alá az utcákon, nótáztak, karikába „léptek”, „futottak” és „ugrottak”, szállt a rőzsetűz füstje és a serpenyőkben piruló gesztenye illata.
Ifjúsági találkozó volt ez, ismerkedő, barátságkötő, szerelemébresztő alkalom. A maga fajtájából való párt találhatott magának minden fiatal...Este nagy bál volt a várkonyi nagykocsmában, másnap pedig a váradi vásár sátraiban megvásárolhatták a bábsütőktől a sokatígérő mézeskalácsszíveket, rajta, az el nem mondott, csak üzent vallomással....
Ezt a kedves-izgalmas régi ünnepet nevezték el tréfásan leányvásárnak."
(dr. Andrásfalvy Bertalan)
Az 1966 óta megrendezésre kerülő Leányvásár gyökerei a régmúltban erednek, mai, felújított formájában és tartalmában évtizedes hagyományokra tekint vissza. A programban kezdetektől jelen vannak a kézművesek, népművészek, akik napjainkra országos hírű népművészeti kirakódó vásárral és bemutatókkal színesítik a főutca hangulatát. Ugyancsak rendszeresek a bábosok, színjátszók, népzenészek, utcaszínházasok, mutatványosok előadásai gyermekeknek és felnőtteknek egyaránt élményt nyújtó produkciói. A rendezvény részét képezi a térség gasztronómiai kultúrájának a bemutatása is, az ide látogatók a „Borok Utcájában” ízlelhetik meg a tájegység borait, és hozzá a híres sültgesztenyét.
Idén a Pécsváradi Leányvásár programsorozata október 16-án, pénteken a helyi Várostörténeti Múzeum anyagából összeállított a borhoz, gesztenyéhez kötődő népi használati eszközöket bemutató kiállítással kezdődik. Ebben az évben első ízben hirdetik meg a gesztenyéből készült ételek, sütemények bemutatóját.
A leányvásári forgatag október 17-én szombaton és 18-án vasárnap menettánccal indul, majd napközben az ország számos településéről érkezett csoportok mutatkoznak be a művelődési házban és a ház előtti téren. Vásári komédiások, kézműves bemutatók és foglakozások, történelmi játszóház gazdagítják a két nap programját.
Október 16-18.
„Jó szó - jó bor - finom étek”
Bátaszék, Tolna megye
Október 17.
V. Töklámpás és tökszobor faragó verseny
Görcsöny, Baranya megye
(Forrás: www.baranyaikultura.hu)