A mecseknádasdi Önkormányzatnak és Borbaráti Társaságnak köszönhetően nem csak a gyerekeknek lehet várva-várt a mikulás.
December 6-án, Miklós napján a hagyományoknak megfelelően nyitva lesznek a Trieb-pincesor pincéi, ahol persze virgács helyett borral várják a betérőket. Fél háromkor ünnepélyes keretek között adják át a mecseknádasdi alkotóudvart, illetve a bortrezort, a köszöntők után a Mecseki Borrend Egyesület avatja fel új lovagjait. Négy órától estebéd a fesztiválsátorban, majd borkóstolás a pincesoron.
A kóstolás szokásos díja 1.000 Ft, amely tartalmazza egy feliratozott pohár és összesen 1l bor kóstolására jogosító jegyek árát. A pohár és a megmaradt jegyek felhasználhatók későbbi rendezvényeken. Információ kérhető még Hetényi Emesétől, e-mailen (emese_hetenyi@freemail.hu), vagy telefonon (+36-20/222-84-81).
A mikulásolás-ajándékozás egyébként nem olyan régen, körülbelül a karácsonyfával egy időben terjedt el Magyarországon, mint azt Dömötör Tekla Magyar Népszokások című kötetében megjegyzi. Tulajdonképpen csak a nyugati országrészen (miután az osztrákoktól ellesték) űzik lelkesen a Miklós-napi alakoskodást. Ennek egyik írásos bizonyítéka egy 1785-ös rendelet, mely Csepregen megtiltotta a magyar gyerek lelkétől idegen népszokást. (És innen származik kenszei kolléga.)
„Minekutána ősi időktől fogva tapasztaltatott, hogy némelyek a lakosok közül a Szent Miklós püspök napja előtt való estvéli vagy éjszakai időben különféle öltözetekben és álarcokban járnak házról házra, s a gyenge gyermekeket is helyes elmével ellenkező, ijesztő, csúfos figurákkal rettegtetik, keményen meghagyatik, hogy senki a lakosok közül úgy gyermekeinek mint alattvalóinak ezentúl meg ne bátorkodjék engedni Szent Miklós előtti este az ily színes öltözetekben való járást.”
Persze a gyerekek észrevétlenül sajátították ki maguknak a mikulást, de míg „nyugat-dunántúli falvakban a gyermekek többnyire papír álarcot, kifordított bundát öltöttek, kezükben láncot tartottak, amivel csörgettek”, Miskolc mellett pedig fa álarcokban alakoskodtak, az Ipoly mellékén értették a dörgést: este a legények tréfás, pajzán szövegek kíséretében „gyóntatták" a leányokat.