Úgy adódott, hogy egy estén három pinot noirt is megkóstoltunk, nem ez volt a fő cél, de ha már egyszer előkerültek, nem jutottak vissza a pince mélyére. Azt mondják, a pinot noir nem szereti a magyar délt, lévén hűvösebb vidékekhez szokott. Viszont a déliek meg szeretik a pinot noirt és folyton-folyvást kísérleteznek vele. Mi meg kóstoljuk rendületlen, mi mást tehetnénk.
Polgár Villányi Pinot Noir 2003
Egy igencsak meleg évjárat bora, orrban nem is igazán a fajtajelleget érzem, hanem Villányt. A szőlő részben északi kitettségű, de van benne még a Kopáron szüretelt pinot noirból is. Kis túlérettség illatban, zamatokban is, lekváros ízek (áfonya, szeder) és pirított erdei gombás jegyek, mellette érdekes módon még jónak mondható savgerinc tartja életben. A bor működik, kis szárítás van benne, aszaltas-krémes kortyot kapunk, elég hosszan kitart. Nem az én pinot-világom, de borként még abszolút működőképes. 82/84 pontot jegyeztem fel magamnak.
Polgár Villányi Pinot Noir 2004
Ez egy hűvösebb illatú pinot noir, van benne némi gumi, érettség, picinke animalitás, nem brett, nem keverjük, ez inkább szőr, szőrme, cserzett bőr. Ugyanakkor avarossággal, friss gombaillatokkal keveredik az áfonya, meggy és cseresznye gyümölcsösségével, nincs most szó lekvárról. A korty talán lehetne hosszabb is, kerekebb is. A bor kétségtelen fajtajellegesebbnek mondható, de összességében mégsem fogott meg igazán. 81/83 pontra tenném, ha pontozni kellene.
Polgár Villányi Pinot Noir 2008
És egy fiatalabb versenyző, amely intenzív, még kiteljesedő formát mutatott. Illatában tiszta, összetett, cédrus, gomba, szeder merül fel bennem, kortyban a gyümölcsösség jön először, utána érezhető a hordó jelenléte, szép fűszerekkel gazdagítja a bort. Ászokhordóban volt, 14 hónapot pedig pinot noirra kialakított barrique-ban töltött. Gazdag zamatokat szálazunk, grapefruit, bors, szegfűbors, áfonya és kávé. Mostani állapota nagyon izgalmas, ki is bonthatjuk, de szerintem a fejlődése még kitart jó pár évet. 86/88 pont, most, egyelőre.