Kérem Várjon!
Cikkek
Onyx, Pri Lojzetu, pécsi borok
A legjobb éttermek és cukrászdák kínálata mellé pécsi borokat kóstoltak
zoranka
2012 January 20.

Hetedik alkalommal rendezte meg a Dining Guide az Év Étterme választást és gálát. Idén a budapesti Sofitel impozáns beltere adott otthont a rendezvénynek, amelyen kihirdették a TOP10 magyar éttermet, illetve Kelet-Közép Európa és Magyarország legjobbját is. A hangulatfokozást pécsi borok segítették elő, ugyanis a rendezvény kizárólagos „borszállítója” a Pécs-Mecseki Borút volt, akik a Pécsi borvidék színe-javát felvonultatták 15 boros kínálatukban. A legfontosabb információk a hajtás után.

Január 19-én immár hetedik alakommal derült ki, hogy melyik hazai étterem lett az Év Étterme. A tavaszi első forduló során a nemzetközi éttermi választékot is jól ismerő, újságírókból, ínyencekből, gasztrobloggerekből álló zsűri először a 100 legjobbnak ítélt hazai helyet választotta ki, majd a Dining Guide szakmai zsűrije kiemelte közülük a Top 10 illetve a Top 20 éttermet. A rendezvényen fény derült a legjobb tízre, majd a legjobbakra is.

Magyarország TOP10 étterme

A legjobb magyar étterem 2011-ben az Onyx volt

Magyarország TOP10 étterme közül a Gerbeaud ház ékköve, az ONYXa Michelin-csillag és a 2 Gault Millau sapka mellé begyűjtötte a Friedrich Wilhelm Raiffeisen Dining Guide díjat, ezzel kiérdemelve az Év Étterme címet. Az oklevelet a tavalyi győztes étterem, a Chateau Visz korábbi séfje (a jelenleg a Hertelendy Kastély konyháját irányító dolgozó) Stefan Gebhardt adta át.

Két különdíjat is kiadtak az idén, ezek szerint Budapest Kedvenc Étterme Díjat a Mák kapta, a vidék kedvence pedig a nemrég felújított és ma újranyitó a Kistücsök lett.

A CEEFood nemzetközi díja Szlovéniába került

Az év legnagyobb vállalkozásaként tavaly elindult a CEEFood-program is, melynek célja, hogy azokat az országokat is bevonja a versengésbe, ahol az elmúlt években a magyarhoz hasonló elmozdulás kezdődött a nemzetközi trendek irányába és, ahol komoly erőfeszítések és eredmények tapasztalhatók. A két szakaszból álló versenyen tíz ország éttermei vettek részt. Az első körben az egyes országok ínyenc szakértői nevezték hazájuk legjobb éttermeit, majd ezeket az éttermeket hosszú tesztelési folyamat során a CEEFood nemzetközi zsűrije értékelte.

Január 19-én fellibbent a fátyol, hogy Lengyelország (La Rotisserie), Csehország (La Degustation Boheme Bourgeoise), Szlovákia (Camouflage), Szerbia (Zaplet), Horvátország (Valsabbion), Szlovénia (Pri Lojzetu) Románia (Heritage), Bulgária (Enoteca Uno) és Törökország (Müzedechanga) legjobbja közül a szlovének kapták meg a CEEFood-díjat. Az ország tengerpartjához és az olasz határhoz közel, a Vipava festői völgyében, a Zemono-kastélyban találjuk a Pri Lojzetu nevű éttermet. Tomaž Kavčič viszi a konyhát, amely lokális, és mégis modern, fúziós jeleket is mutat, borai elsőrangúak, a vendéglátás pedig hibátlan.

Ismeretlen pécsi borok kápráztatták el a közönséget

Az est a kulináris élvezetek mellett az italokról is szólt. A csúcsborokról a szakma által legjobbnak ítélt borászatok gondoskodtak a Pécs-Mecseki Borút szervezésében. Különleges alkalom, hogy a legrangosabb gasztronómiai díjkiosztón az egyik legkisebb magyar borvidék kap lehetőséget a megmutatkozásra – a visszajelzésekből ítélve nagyon sokan csodálkoztak rá a pécsi pincészetek kiváló boraira, sokan találtak rá új kedvencekre, akár borokra, akár borászatokra.

A gálán az alábbi borokat kóstolhatta meg a mintegy 300 fős publikum:

Ebner Pince: Rozé 2011, 3-as Hordó Cuvée 2008;

Eberhardt Pince: Merlot 2008, Cabernet Franc 2008;

Hárs Család Pincészete: Szajki Cirfandli 2008, Hárslevelű 2007;

Lisicza Borház: Sauvignon Blanc 2011, Cabernet Franc 2009;

Planina Borház: Rozé 2011, Lárfa 2011;

Radó Pince: Cirfandli 2010, Chardonnay 2010;

Szabó Zoltán: Chardonnay-Zöldveltelini 2010, Zöldveltelini 2011;

Wekler Családi Pincészet: Prémium Chardonnay Barrique Selection 2008


A Dining Guide képes beszámolója