Kérem Várjon!
Cikkek
Éledezik Balatonkeresztúr
A Rubin Pincészet
Jakab Tamás
2022 August 15.

Ha Balatonkeresztúr kerül szóba a Balaton-parti települések közül, akkor sokan bizony megállnak – a település Budapesttől már közel 170 km-re, még, ha autópályán is, de végig kell menni a Balaton déli partján, minek is, amikor előbb is van már tó-strand-lángos? Akiknek valami rémlik, azoknak nagyjából annyi, hogy, „jah, ez az a település, ahol minden Balatonmárián történik, hogy is van ez, nem egy ez a kettő?” Igen, volt, amikor egy volt, de alapvetően kettő, még, ha az ottlakókon kívül kevesen is tudják, hol van egyáltalán a határ.

Indokolatlanul fel nem fedezett település ez, gazdag történelemmel. Az egyik legrégebbi, folyamatosan, a török alatt is lakott település a Balaton körül, az egyik legnagyobb (barokk) templommal rendelkezik, szintén a tó körül. Megtalálható itt a Festeticsek egy egykori vadászkastélya is (inkább nagyra nőtt kúria), ahol 1731-ben Bél Mátyás (a tokaji dűlőklasszifikációt is megalkotó polihisztor) is vendégeskedett, hogy Somogy megyei utazásainak emlékét itt vesse papírra. Szőlőhegyén (amely földrajzilag valójában halom) nádfedeles műemléki jellegű pincék találhatóak, és a szőlőhegy Balatonberénnyel határos részére ér fel a legújabb boros turisztikai célpont, a Hamvas Béla borút és kilátó (utóbbi már Berény területén): a boros körökben népszerű író és filozófus itt alkotta meg népszerű művét.

A falunak a múltban is sok kapcsolata volt a borral, amellett, hogy borvidéki település. Jelen szabályozás szerint a Balatonboglári borvidék része. „Kisebb” probléma volt azonban, hogy néhány törekvést leszámítva, nem nagyon ihattunk kiskereskedelmi forgalomig eljutó borokat erről a területről. Egészen mostanáig.

A Rubin pincészetet Subosits Tamás alapította – utazásai során a hely egyre inkább megtetszett neki, némi családi kötődés is szerepet játszott (bár élete nagyobbrészt Budapesthez kötötte és köti, de révfülöpi születésűként a szőlős-boros Balaton gyermekkora része volt), és amikor meglátta itt a romjaiban is szép műemléki pincesort, akkor az egyiket megvette, felújította, most már ki is bővítette, és birtoka központjává is tette. (A Rubin semmilyen áthallásos tartalommal nem bír, az eladó egykori cég neve volt Rubint-Agro…)

2013-ban történt mindez, az első telepítések pedig egy évvel később vették kezdetüket és szűntelenül folytak. A jelenlegi állapot 6,5 hektár, amelyből 2,5 terem, a többi idén és a következő két évben fordul termőre. Nem végleges állapot ez, a birtok további bővülése várható, ennek alapfeltétele a megvásárolható földterületben rejlik. A művelés bio, ez a tulajdonos és a borászat filozófiáját, valamint a természethez való hozzáállását is tükrözi. (Amely borok még nem bio minősítésűek, ott még technikai-adminisztratív problémák vannak, pl. a hároméves ciklus még nem ment végig, ami után a bio minősítést egyáltalán ki lehet adni.)

A 2015-16. folyamán épült borospincében jelenleg a következő fajtákból készült borokat lehet kóstolni: a fehérek közül Olaszrizling, Irsai Olivér, Chardonnay, Zöldveltelini és Királyleányka. Pontosítunk, a Királyleánykát csak mustként és szőlőléként lehet kóstolni, önálló bor nem készül belőle, mint ahogy jelenleg az Olasz is csak küvében található meg, ennek fő oka, hogy az első nagyobb terület idén fordul termőre – ez azt jelenti, hogy jövőre is érdemes kóstolót tartani, mert már lesz önálló Olaszrizling is. A kék fajták közül jelenleg Merlot-t lehet kóstolni, ez a jövőben Kékfrankossal (2024-es első termés), Kadarkával és Fekete Leánykával fog kiegészülni (egyaránt 2023-as első szüret). Érdekes és mindenképpen kóstolásra hívogató vörös sor.

A pincészet amúgy Merlot borával érte el eddigi legnagyobb sikerét: a 2019-es Peripheria Merlot boruk a Veszprém Európa Kulturális Fővárosa felvezető évek 2021-es borversenyén lett a legjobb a vörösbor és kapta meg a Veszprém EKF bora megtisztelő címet. Mivel mindazonáltal túl sok nem készült belőle, és annak nagyobbik részét a szervezők lefoglalták/elvitték, ezért kóstolása alapvetően a helyszínen lehetséges. Amúgy a névnél itt sem kell filozófiai mélységbe lemenni, a név mindössze arra utal, hogy a szőlő a birtokközponti telek szélén helyezkedik el, földrajzilag…

A 2020-as Merlot a Phenomäne nevet kapta viszont, arra utalva, hogy a jól sikerültség okán a Peripheria a csúcsminőségé lesz, és ez az évjárat ugyan szintén egy „jelenség”, remek tétel, de mégsem a 19-es kategóriája. A 21-es neve még nem dőlt el…

A fehérek a szintén nem mindennapi Guerilla fantázianév alatt kaphatóak, és a név arra is utal, ami: a cég borásza szerint ezekkel a borokkal mint egy gerilla lehet majd betörni a piacra. A címkén szereplő gorilla a gerilla áthallása, de a gorilla napszemüvegét érdemes igazán figyelni: ott a telekről nyíló kilátás, a szemközti tanúhegyek sémája tűnik fel… Amúgy, gerilla módjára betörni már nem kell, a pincészetnek eladási gondjai nincsenek, az interjú során kiderült, a helyi értékesítés olyan erős, hogy az idei lellei borfeszt szombat esti eladásai sem múlták felül a szombat esti helyi értékesítéseket. Ezt igazolandó, a vasárnap délelőtti látogatás röpke órája alatt két német és egy magyar vásárló legalább húszliternyi borral távozott…

Nem mehetünk el szó nélkül a borokról. Az ezúttal kóstolt tételek:

Irsai Olivér 2021: szép, de nem harsány muskotályos illat és szőlővirágos íz, némi citrussal kiegészülve. Ami igazán üdítő, hogy mindez nagyon kellemes savakkal alátámasztva, az Irsaik alapvető problémáját, az alacsony savak miatti gyors lecsengést, a korty eleje utáni kiürülést itt sikerült kivédeni. Az Irsaik átlagához képest remek tétel, 88 pont

Zöldveltelini 2021: ez a bor nyilván kevésbé harsány, a kóstolónak a fajta osztrák átlagához képest sem, viszont néhány alapvonás, mint a fűszeresség, a fehér húsú barack, megtalálható benne. Visszakóstolva azért szépen mutatja magát, a savszerkezete pedig ennek is kiváló. 87 pont

Chardonnay 2021: fiatal tétel a fajtához, és főként ahhoz képest, hogy ugyan használt nagyfa hordókban, de meg volt forgatva, a tartályos érlelés mellett. Ez alapvetően jót tett neki, komplex, az elsődleges citrusos, almás jegyeket nagyon szépen egészíti ki a diszkrét vaníliás vonal. Már most 89 pont és ez még emelkedhet is bőven.

Merlot Rozé 2021: egy eperbomba, némi citrusos vonással kiegészülve, aztán további piros bogyós gyümölcsök ízérzetével, majd a végén mentával. Ez is nagyon szórakoztató, jól iható bor, és szintén kiváló savakkal rendelkezik. Valószínűleg 2-3 évesen is megállná a helyét, ha még maradna belőle kóstolni… 88 pont

Phenomäne Merlot 2020: kiváló alapanyagból készült, csak 500 literes hordókban érlelt tétel, ennek megfelelően dominálnak az elsődleges gyümölcsös jegyek, főként piros bogyós gyümölcsök. A kóstolónak elsődlegesen a meggy, aztán némi cseresznye és eper is. A primer aromákat jól körül öleli a finom hordóhasználat enyhe csokoládéja és füstössége. A lecsengés pazar, hosszú, köszönhetően az itt is kiválóan dolgozó, az alkoholtartalommal tökéletes egyensúlyban lévő savaknak. 91 pont

Kiváló tételek, ami egészen meglepő, remek savszerkezetek fajtától független, ennek megfelelően koncentráltság, hosszabb vagy egyenesen hosszú lecsengés, miközben az alkohol azért magas (még az Irsai is 12%-os, a többi fehér és a rozé 13,5, a merlot meg már 15), de sehol sem zavaró, a savak jól ellen tartanak, az aromák pedig remekül mutatják a fajtajelleget.

Reméljük, a még termőre fordulás előtt álló fajtáknál ugyanez elmondható lesz, és akkor egy nagyon szép termékstruktúra lelhető majd fel. Addig is érdemes betérni, megkóstolni a borokat, szezonban minden nap nyitva vannak, helyszíni kiszolgálással, kóstolási, fogyasztási és vásárlási lehetőséggel egyaránt. Ja, a gyerkőcök üzenik, a Királyleányka mustja pedig pazar.


FOTÓK: Jakab Foto