Most, hogy lassan kezd visszatérni az élet a „normális” kerékvágásba, itt az ideje felkerekedni és például körbekóstolni a Balatont! Ehhez ad számos, egészen pontosan 70 ötletet a balatoni borászatokat és vendéglátó vállalkozásokat törörítő Balatoni Kör május 19-én, a siófoki Mala Garden Design Hotelben bemutatott új „Kóstold körbe” kiadványa. A bemutatóval egyidőben, immár hatodik évjáratával debütált a BalatonBor, melyet idén 15 pincészet „tolmácsolásában” kóstolhatnak meg az érdeklődők a tó körül.
Szilágyi Lajos, a Balatoni Kör új elnöke elmondta, hogy „A Balatoni Kör fő célkitűzése, az egész éves Balaton ma már nem utópisztikus álom, hanem a valóság. Idén nyáron valószínűleg rekordszámú látogató várható a tó körüli településeken, és sokan nagymértékű áremelésektől tartanak. A kiadványban szereplő helyek nem terveznek irreális árkorrekciót, hiszen hosszú távon szeretnék vendégül látni a Balatonhoz érkezőket.”
A 2014-ben alakult egyesület 42 tagja jelenleg 54 vendéglátóhelyet képvisel a tó körül, akik számára az igényes környezeten, a helyi alapanyagokra épülő gasztronómián és az egész éves vendéglátáson túl az is az érték, hogy egymást ajánlják. Idén először nem csak a Balatoni Kör tagjai szerepelnek az informatív, fotókkal illusztrált kiadványban, hanem további balatoni vendéglátók is, akik ugyanezeket az értékeket vallják.
Dobosi Győző, a BalatonBor projekt vezetője megköszönte a borászoknak, hogy újra és újra neveznek a BalatonBor bírálaton és így egységes megjelenés és márka alatt, az elmúlt év kihívásai ellenére is már a 6. évjárat került palackba. Ezt követően összefoglalta a BalatonBor koncepció lényegét, miszerint:
„A BalatonBor olaszrizlingből készül, jó ivású, ugyanakkor tartalmas balatoni bor, elsősorban a gasztronómia és a régiós értékesítés számára. A balatoni borpiramis alapja, hiszen tisztán és fröccsnek is finom, innen kell, hogy induljanak a jó balatoni olaszrizlingek, erre lehet építeni. A kollektív kóstolók regionálisan évről évre emelték a BalatonBorok minőségét. Olyan borok ezek, melyekből alap, hogy van a hűtőben! Első és legfontosabb teendő a balatoni vendéglátásban az, hogy minél több helyen viszontláthassunk legalább egy vagy két BalatonBort.”
Ebben az évben a bemutató napjáig az alábbi 15 balatoni borászat kezdte meg a BalatonBor palackozását, ami több, mint 64.000 palack bort jelent. A 2021-es évben 3 BalatonBor és 2 HegyBor bírálati időpontot hirdettek meg a borászatok számára, az utolsó bírálat június 1-én lesz, így arra még van lehetőség jelentkezni!
A bemutató végeztével volt lehetőség pár termelő BalatonBorának kóstolására. Bár a borok stílusa egységes, a borászok egyedi kézlenyomatát érezni az egyes tételek között. A listáról számomra újdonság volt a Cseh Családi Borpince, akik Nivegy-Völgyben készítik boraikat 9 hektáron. BalatonBoruk hívogató illatával, ásványosságával és finom kesernyésségével fogott meg.
A Bogáromi Borbirtok korábbi nevén Fáncsi Hegyi Pince 2. BalatonBorát készítette el. A névváltoztatásra a Birtok 10. évfordulójának alkalmából került sor, melynek 45 hektárja Kötcsén található. A bor a fajta tipikus jegyei mellett a meszes talaj adta lendületes savaival tisztán és fröccsben is kellemes.
A BalatonBort készítő pincék mellett a „Kóstold körbe” kiadvány segít eligazodni, ha éppen család- vagy kutyabarát helyet, tóparti éttermet, romantikus szállást vagy rendezvényhelyszínt keresünk, de megtalálhatók benne exkluzív hotelek, sör- és pálinkafőzdék is. Önöknek megvan már az első balatoni célpontjuk?
(Készült a sajtóanyag alapján.)