A kifejezést Halmosi Józseftől tanultam meg, ezt a régi kifejezést akkor mondták valakire, ha az adott tevékenységet erdményesen folytatta. Nos, a szekszárdi borosgazdának áll a kezihez a szőlőmunka, mert enélkül borai sem kerülhettek volna Szekszárd legnépszerűbb vörösei közé.
Halmosiéknál több generáció óta része a család mindennapjainak a szőlő. Sok szekszárdi gyerekhez hasonlóan ő is már a szülőktől leshette el, hogyan érdemes a szőlőskertet megművelni, illetve bort készíteni. Aztán a szőlészkedés sohasem tűnt el az életéből, legtöbben mégis onnan ismerték meg helyben, hogy közel tizenöt évig működtette a városban népszerű gazdaboltját.
Néhány éve aztán mindez sok lett, és Halmosi úgy döntött, a borkészítésre koncentrál. A szőlő igazi megszállottja ő, aki komolyan veszi, hogy a bor későbbi sorsa már a gyümölcsben eldől. A kadarka hálás, ha a hagyományokból mind a termesztésnél, mind a borkészítésnél a lehető legtöbbet tiszteletben tartva készítjük – magyarázta ottjártunkkor a Pécsi Borozónak. Hiába divatosak például a reduktív borok, a kadarka ezzel szembefordulva készül, tölgyfahordóban érik egy évet, csak utána kerül palackba, a piacra pedig csak akkor, ha már arra érdemes (a sürgetés kizárva). A kadarka a híres Baktai domboldallal azonos – délkeleti fekvésű – Őcsényi-hegyi szűlőből érkezik, ami Halmosi József szerint a kadarkának a borvidék egyik legkiválóbb termőhelye.
A Halmosi Pincét viszonylag későn kezdte el felfedezni a borkedvelő közönség, a rangos elismerések néhány éve gyűlnek, a borokat országszerte egyre többen keresik. Ironikus, hogy lapunk is előbb találkozott Halmosi Áronnal, a család ifjabbik tagjával (Szekszárdi Barack lsd. kapcsolódó tartalmak) mint jelen írásunk főszereplőjével, a családfővel. Áron aztán kiszállt a Borműhelyből, dolgozott a családi pincészetben, jelenleg pedig a borvidéken kívül, a Szent György-hegyen foglalkozik borkészítéssel.
Az érmek és elismerések viszont továbbra is gyűlnek. A 2006-os Merlot a Szekszárdi Borvidéki Borversenyen nyert aranyat 2009-ben, sokan már külön keresik az Óvörös Cuvée-t (amely a bikavér mindennapokra szánt kistestvére), a 2008-as Kadarka a Pécsi Borozó vakkóstolóján 85 pontot kapott, a prémium kategóriába tartozó Négykezes Bikavér 2007 pedig 91 ponttal ért el kiemelkedő eredményt. Nem csodálkozunk: Halmosinak tényleg „áll a kezihez a borkészítés”.