Minden év vége ilyen, kedvünk támad összegezni. Idén megkértük olvasóinkat, kollégáinkat, idézzék fel legszebb 2011-es élményeiket. Úgyhogy nem ranglisták jönnek, hanem azok az élmények, amelyek számunkra és számotokra is meghatározóak voltak. Éttermek, borok, borászok, rendezvények, borboltok, amiket szerettünk, amiket szeretünk. A kattintás után szubjektív memoár 2011-ről.
2011 legjobb borélménye a Pannon Borrégióból
Ez kétségkívül rögtön az egyik legnehezebb kategória, hiszen innen kóstoltuk a legtöbb bort ebben az évben is és annyi élmény közül kiválasztani egy bort hálátlan feladat. Nem is jött gyakorlatilag két borra kettőnél több szavazat, hiszen ahányan vagyunk, annyifélét szeretünk. Ahol nem annyira egyértelmű eredmény születet, mint alább pár kategóriában, ott hadd emeljem ki a személyes kedvence(ke)t. Ha arra a borra gondolok, amelyet többször kóstoltam, mindig tetszett valamiért és még most is őrizgetek belőle pár palackkal, akkor a várakozásokkal ellentétben ez egy fehérbor lesz, mégpedig Bősz Adrián Riesling 2008 (Báta, Csóka-hegy dűlő). A többiek szinte mind vörösöket soroltak fel, egynél több szavazatot ők kaptak: Heimann Családi Birtok Franciscus 2008, Vylyan Montenuovo Cuvée 2007, Jekl Flóra Villányi Il Primo Cuvée 2007.
2011 legjobb magyar borélménye a Pannon Borrégión kívül
Néhány borvidékre eljutottunk, sok fesztiválon kóstoltunk, de csendes borozgatásokhoz is választottunk a Pannon Borrégió határain túlról. Ha a fentiekben nem volt egyetértés, hát itt még annyira sem talán. Két voksig lehetett eljutni legfeljebb, azt négy bor érte el: Demeter Zoltán Szerelmi Hárslevelű 2009, Szabóvári Pince Somlói Furmint 2003, Cezar Winery Nagyradai Cabernet Sauvignon 2008 és Pannonhalmi Apátsági Tricollis 2010. Nekem személy szerint a Gizella Pince Szil-völgy Furmint 2009 volt az egyik élményborom, a másik meg az utolsó palack Degenfeld édes tokaji szamorodnim 2004-ből.
2011 legjobb külföldi borélménye
Tanult kollégáink világi tapasztalatai kétségkívül tágabb univerzumot feltételeznek, mi leggyakrabban közeli tájakon maradtunk, viszont alaposabban ismerkedtünk meg ottani borokkal. Az idei évben nálam a malvazija a nyerő fajta, a legkedvesebb meg a Benvenuti Pincészet 2010-ese volt. Vörösben is engedtessék meg egy déli emlék, a Korta Katarina Plavac Mali Reserve 2007. A többiek ellenben így voksoltak (itt is minimum két voks volt a bekerülés feltétele): San Marzano Primitivo di Manduria 4 2007, Belje Pincészet Grasevina 2009 és Jeruzalem Ormoz Sauvignon Blanc 2010.
2011 legszimpatikusabb borásza
Ebben a kategóriában volt ugyan több jelölt, de egy kapott meggyőzően sok szavazatot. Voltunk nála pinceavatón, találkoztunk rendezvényeken, kóstoltunk együtt és kávéztunk is az év kávéházában. Németh János, azaz Janó nem csupán szerkesztőségünk tagjait, de olvasóink egy részét is meggyőzte (a többieket majd később) arról, hogy őszintén és szeretettel foglalkozik a borral.
2011 legemlékezetesebb boros rendezvénye
Nem is volt kérdéses, hogy a legemlékezetesebb a Pannon Borrégió TOP25 volt, most már negyedik alkalommal rendeztük meg és mi szervezőként jók érezzük magunkat a nem kevés munka ellenére is, de úgy tűnik, olvasóink döntő többsége is szívesen kóstol itt. Elékezzünk meg még két, több szavazatot bezsebelő rendezvényről is, a Szekszárdi Szüreti Napokon és a Furmint Februáron is szívesen jártunk, jártatok.
2011 legjobb borboltja
Ha kettébontjuk ezt a kategóriát, úgy a régión belül szinte kiütéses fölénnyel a Radó Vinotéka nyert, kétségkívül az a hely, ahol a legtöbb olyan bort be lehet szerezni, amelyek jó áron jól szerepelnek a Pécsi Borozó tesztjein. Budapesten nagyobb volt a szórás, a végén a Minőségi Magyar Borok Boltja lett a befutó.
2011 legjobb éttermi élménye a Pannon Borrégióban
Ha áttérünk a gasztroélményekre, úgy az a helyzet, hogy az idén már nincs olyan egyértelmű fölény, mint a korábbi évek hasonló körkérdései esetében. A régióban egyre több helyen tapasztalunk kedvező változásokat, egyre több helyen lehet jókat enni és kicsit innovatívabb hozzáállást tapasztalni. Győztes nincs, csak öt kedvenc: Addo Pécs, Enoteca Corso Pécs, Pezsgőház Pécs, Sauska Villány és Mandula Villány. És voltak még a listán, a helyzet biztató, idén is reméljük a folytatást.
2011 legjobb éttermi élménye a Pannon Borrégión kívül
Nos, itt kérem szépen érdekes módon nem a várt budapesti fölkény jött be. Három olyan éttermet emeltünk, emeltetek ki, amelyek nem fővárosiak. Egyenlő számú szavazattal végzett az élen a 67 Étterem Székesfehérvár, a Brill Bisztró Békéscsaba és a Kistücsök Balatonszemes. Bár személy szerint csak ez utóbbiban jártam, de egyet kell értenem a kollégákkal és az olvasókkal, a fővároson túl is egyre élénkebb, egyre színesebb a gasztroélet. Örvendetes, ugyanakkor ide is engedtessék meg egy személyes kedvenc, ami kicsit még távolabb van a régiónk határaitól, de végül is nincs messzebb, mint a keleti végek. A tavalyi évben nekem a legemlékezetesebb gasztroélményemet a Pri Lojzetu nevű étterem adta, a szlovéniai Zemono kastélyban, a Vipava folyó völgyében. Ha valaki arra jár, ne hagyja ki.
Ez volt a mi kis összegzésünk, ezzel a hozománnyal indulunk az új éve, amikor is hosszas, majd egyhónapos szünet után újult erőkkel vetjük bele magunkat a munkába, a megújult weboldal folyamatos frissítésébe, az új élmények begyűjtésébe, megosztásába és a 2012-es évi összegzés előtanulmányainkat lefolytatásába. Ételben, italban, munkában, szerelemben, ne hagyjuk magunkat megvezetni, csak a legjobbra törekedjünk! Alkoholt csak mértékkel, sikereket és boldogságot mértéktelenül fogyasszunk 2012-ben! Koccintsunk erre, barátaink!