A Vince-nap egyre inkább kezd beépülni nem csak a borászok, hanem a borkedvelők naptárába is. Január derekán, vége felé úgysincs miért koccintani, koccintsunk hát Vincével! A hagyomány felélesztésével két helyen is aktívan próbálkoznak, a villányi borvidéken a Vylyan a kezdeményező, akihez már újabb pincészetek társultak, míg Mohács Horváth Zoli (Planina Borház) szervezőmunkáját dicséri a külső kóstolók felé is nyitottá alakuló Vince-napozás.
Január 23-án a bor védőszentjéhez, Szent Vincéhez kötődő hagyomány, amely leginkább a Dráva-háromszögből terjedt el. Ilyenkor szokás volt, hogy a szőlősgazdák a Vince-nap időjárásából és a metszett "vincevesszők" állapotából jósolták a szüret gazdagságát. E napon egyik pincéből a másikba járva áldomásoztak, kóstolták egymás borait. A tőkékre Isten áldását kérték, s a biztonság kedvéért még babonás fortélyokat is bevetettek, a természet iránymutatásait követve. "Ha szent Vintze napja fénylik, megtelik a pintze, és sok jó bort várhatni". A napsugár igazi áldás, segítségével, "mint a jó borok a hideget, Vince úgy győzi le a telet". Hogy bejöjjön a pincébe, szélesre kell tárni az ajtaját. Ám a gazda számára áldás a vendég is, a legnagyobb öröm, ha e kettő együtt tér be.
A villányi borvidéken több településre kiterjedő, teljes napos programsorozatot szerveztek, sok állomással, amelyen szinte lehetetlen végigmenni, de azért a kitartók jutalma az idén is jó borokkal megtelő pince lehet.
Siklóson, Riczu Tamás pincéjében, az Akasztófa dűlőben 11 órakor kezdődik a program. "Disznóságokkal" alapozzuk meg gyomrunkat az egész napra, ahogy egy jó téli reggelihez és a Vince-napi gasztronómiai hagyományokhoz illik. Az Akasztófa-dűlő neve onnan ered, hogy a Tenkes-hegyi vesztőhelyre ezen az úton vitték a halálra ítélteket. De aggodalomra semmi ok, Tamás humora, vendégszeretete és jól iható, könnyed borai már rég kimosták a hegyből ezt a hangulatot.
Ennek ellenére nem tanácsos a vesztőhelyen maradni, mert indulunk a szomszédos kisharsányi Fekete-hegyre, ahol 14 órakor a Vylyan csapat forralt borral, dallal vár a szőlőben. Ez már a harmadik Vince-napi „szertartás” lesz itt! Zajlott a Vince-nap már napsütéses és deres-ködös ég alatt is, most kíváncsian várjuk, hogy ezúttal megcsordul, vagy fénylik Vince... Az ősi útmutatás szerint igyekszünk ismét mindent megtenni, amit a hagyomány megkövetel, mint például dalok, játékok, közös Vince-vessző vágás (szőlészünk már előre örül, hogy ily módon a téli metszések tetemes részét a kedves vendégek önként és dalolva végzik el). A lelkeket Mészáros István atya melengeti tovább, a liturgia szerint megáldja a borvidék összes szőlőjét, majd bort kóstolunk Ipacs Szabó Istvánnal, s kellőképp megalapozott hangulatban folytatjuk utunkat a hegyszomszédhoz, pontosan az Ördögszántotta-hegy oldalába.
Gere Tamás és Zsolt villányi pincészetében már biztosan sokan jártak, ám ők most a nagyharsányi pincesoron lévő műemlék pincéjükbe invitálnak mindenkit 17 órára, hogy együtt igyuk a hegy levét (a bátrak pálinkát is). Egy-két hordót is megcsapolunk a 2009-es évjáratból, és így megyünk tovább a „végállomásra”.
Ízlelőbimbókat felkészíteni! Gere Attilánál, a Mandula Étteremben, Villányban Vince-napi, disznótoros témára hangolt degusztációs borvacsorára várják a résztvevőket pontosan 19 órakor. Nagyszülőktől tanult házias ízek újszerű interpretációban, Villány egyik új gasztronómiai helyszínén. Hogy milyen a „töltött káposzta Sushi és a Hefeknedl” és mely bor illik hozzá? Bízzák csak magukat a házigazdákra!
A pontos és részletes program letölthető innen.
A borosgazdák Mohácson sem hagyják veszni a hagyományt, ami eddig elsősorban a szőlőhegyen volt fellelhető, mi is jártunk már ott korábban. Idén viszont Vince-napi borversenyt is rendeznek, amelyen mi is részt venni tervezünk egy zsűritag delegálása révén, aki a részletekről is beszámol majd. De hogy ne csak a beszámoló maradjon, hanem az élmény is, mindenkit szeretettel invitálnak a szervezők a Vince-napi kóstolóra, ahol a borversenyen induló borokat lehet megkóstolni.
Az I. Vince-napi Bormustra helyszíne a mohácsi Szent János Hotel, a poharakat pedig január 23-án, szombaton pontosan 18 órától lehet megvásárolni mindösszesen egyezer magyar forintért, amiért végigkóstolhatjuk az arany- és ezüstérmes borokat. Már csak abban bízhatunk, hogy a zsűri kiválónak találja a nevezett borokat és sok csillogó érmes bort kaphatunk a poharunkba. Információt innen kaphatunk: vinodent@freemail.hu vagy Horváth Zoltán (Planina Borház) 20/980-5733.