Néha jólesik statisztikázni, számokat böngészni, kilesni az adatokból, hol is tartunk, már ha lehet ilyent. Főleg januárban, odakinn hol esik, hol fagy, hosszú estéken volt időnk 12 rangos nemzetközi borverseny adatait összevetni, hátha segít jobban látnunk. Azt már előre mondjuk: a magyar érmek 36 százaléka abból a borrégióból származik, amely térség a magyar bortermelésnek csupán egytizedét adja. Vannak fényesebb érmek, nagy dicsőségek és olyan versenyek is, ahol még lehetne javítani. Jöjjenek a számok!
A borversenyekkel kapcsolatban megoszlanak a vélemények - általában úgy vannak a borászok, hogy azok a jók, ahol díjat kapnak. Szerintem a helyén kell kezelni őket, ha díjat kapunk, örüljünk 15 perc dicsfénynek és használjuk ki marketingben. Nincsenek tökéletes versenyek és mindenkire vonatkozó ítéletek, a bor adott állapotában egy adott zsűri előtt teljesít és a verdikt arra a pár percre vonatkozik, amíg a zsűrtagok poharában volt.
Ez nem jelenti azt, hogy ne volna rájuk szükség, jól átgondolt stratégiával egész rövid időn belül sokkal ereeményesebb lehet egy-egy pincészet, a statisztika és az eredmények vs zsűri összetételének tanulmányozása izgalmas következményekkel járhat. Akárhogy is, a borversenyek léteznek, róluk szólnak a hírek, onnan táplákozik sok borbeszerző és vásárló, csak-csak rákerülnek a palackokra az elért eredményt jelző makaronok, érdemes hát ránézni, a nemzetközi szájak hogyan kóstolják a magyar bort, konkrétabban a dél-pannon borokat.
A borversenyek közül egy tucatot vettünk elő. Voltak nagy, tízezer mintás átfogó versenyek és tematikus, borfajtákhoz kötött nemzetközi kóstolók is. A felmért 12 versenyre több mint 55 ezer bor nevezése érkezett, nagyjából húszezret díjaztak és ezeken 301 magyar bor kapott valamilyen elismerést. Ha azt vesszük, hogy Magyarország adja a világ bortermelésének 0,9 százalékát, akkor a díjak hozzávetőleges 1,5 százaléka korrekt eredmény.
A Pannon Borrégióba 107 elismerés jutott, a legfényesebben talán ezek csillognak:
A régiónk borai 4 különdíjat, 2 nagyaranyérmet, 25 aranyérmet, 45 ezüstérmet, 19 bronzérmet és 12 ajánlást gyűjtöttek be a világversenyeken. Az eredmények azt mutatják, hogy a borok abszolút versenyképesek, jól szerepelnek, megfelelnek a nemzetközi elvárásoknak és van lehetőségük a nemzetközi piacokon is eredményt elérni.
Az is látszik, hogy ez a térség miben jó, ehhez talán felmérés sem kellett volna, hiszen a 107 díjazottból mindössze 9 a fehérbor és 5 a rozébor, míg 93 vörösbor szerzett nemzetközi díjat. A cabernet sauvignon, merlot és cabernet franc hármasa, valamint az ezekre épülő házasítások a legmeghatározóbbak, de egyre több aranyéremhez jut a kékfrankos is. A díjak több mint fele Villányba került, negyven százaléka szekszárdi, a többi tolnai vagy pannon megjelöléssel került forgalomba.
Felmért borversenyek: