Az igen bevállalós és tökös dolog, hogy nemzetközi napot szervez valaki, egész pontosan Kézdy Dani a furmintnak. Nem előzményektől mentes a sztori, hiszen ő indította el a Furmint Februárt is, talán épp ezért lett február elseje a Furmint Day. Nem tudom, másutt hogy fogadták (vannak persze, akik fúrják őt és kezdeményezéseit rendesen, de akiben van becsület és erkölcs, tudja, hol a helye), mi Pécsett szerveztünk egy kóstolót. Sokan nem voltunk, de lelkesek és a borok, nos igen, meggyőztek ismét, lehet és érdemes furmintozni.
Szóval van egy fajtánk, ami nemzetközileg is elfogadottan a miénk, végül is a létező furmint-tőkék kétharmada nálunk terem. Tipikus regionális fajta, hiszen a Kárpát–medencén kívülre nem nagyon került belőle (de egy kevés még Dél-Afrikába is). A közeli országokban, Szlovéniában (kb. 900 ha), Horvátországban (kb. 400 ha), Ausztriában és Szlovákiában termesztik még.
Spencer Swartz angol borszakíró szerint a furmint előtt már csak azért is nagy jövő áll, mert rendelkezik a chardonnay súlyával, a chenin blanc gyümölcsösségével, a pinot gris és a rajnai rizling savaival és ásványosságával. Nos, erre kóstoltunk rá 9 magyar furmint segítségével.
A somlói birtok fajtaborai tiszták, frissek és fajtajellegesek. Ilyen ez a furmint is, gyümölcsös, almás-körtés, sós-borsos mézes süti jön, ott a korty végén az ásványos csavar, de nem túlzó, a gyümölcsös vonalat viszi inkább végig és ez jól áll neki. Magasra került a léc az első borral. 86-88 pont.
Zárkózott, lassan nyíló, lassan barátkozó bor. Elsősorban hordós jegyeket vélünk felfedezni, amikor a hordó mögé leshetünk, őszibarackos-citrusos gyümölcsösség, némi édesfűszer és elég szikár szerkezet mutatkozik. 83-85 pont.
Hivatalosan rozé. Furmintból? No de ezt héjon tartották öt napig, azaz mondhatnánk azt is, narancsbor? Azaz vörösborosan készített fehérbor. Illatában hozza a tipikus egyeket, tanninos, keserédes, pici virágosság színesíti, kortyban erőteljesen a körtés vonal, aszalványokkal, cserérzettel. Izgalmas, szokatlan, az első mátrai furmint. 84-86 pont.
A muzslai Öreghegy meszes talajáról érkezett furmint volt az első nagy ledöbbenés. Ugrottunk egy-két szintet és még a laikusabbaknak is felcsillant a szeme. Az illat kifinomult, eleganciát áraszt, citrusok, őszibarack, kajszi, pont annyira fűszeres, ami hozzátesz az élményhez. A savak szépek, a test szikár és feszes, a korty hosszú és tartalmas. 89-91 pont.
Ugrás Tokajba. Friss, egyenes, inkább citrusos, finom ásványok a háttérben, jó savak, alapozó kurzus a tokaji furminthoz. 84-86 pont.
Mintha nem is csak furmint volna, annyira virágos, könnyed, vibráló az illata, könnyű belehabarodni, a pécsi Főtérben kóstoltunk, akadt ott olyan kolléganő, aki száz palackot is el tudna adni belőle, kis érzékiség, kis cukorka, ásványos háttér, jó savak. 84-86 pont.
Megint egy lépcső felfelé. Gyümölcsös, fehérborsos őszibarack, alma, körte, pluszban citrusok, finom fás fűszerezettség, kis fanyarság, jó savak, lendületes. Volt, akinek sok volt a faérzet, a hordó, de nekem van elég test mögötte, ami elviseli. És még nagyon fiatal bor. 87-89 pont.
Klasszikusan elegáns és jóvágású. Az illata szépen fejlődik, mogyorós-mézes, sós citromos, körtés. Kortyban jó savak, enyhe krémesség, határozott mineralitás, sós, fanyar és édes egyszerre, így arányos, így hosszú és izgalmas. Még bőven van benne kraft. 89-91 pont.
A korábbi Balassákhoz képest visszafogott hordós jegyek, amire felfigyelek az illatában. Grapefruit és fehér virágok. Van benne könnyedség, lazaság, miközben a struktúra feszes, a savak a helyükön, arányos a pici édesérzet, szépek a gyümölcsök és ott villan fel a sós ásványosság, ahol kell. 88-90 pont.
Kaptunk egy kidolgozott aromaprofilt a furminthoz, a leírásoknál még nem használtam, de nagyjából stimmel, amiket feljegyeztem magamnak. Használjátok egészséggel, kóstoljatok furmintokat, nem csak februárban, de most aztán hajrá!