Ahogy megígérte, SzabóZé hozott néhány ismeretlen bort váratlan utazásairól. Legutóbb két petit verdot került sorra, mindkettőt Macedóniában zsákmányolta. Hogy mit tud ez a fajta ott délen? Kíváncsiak voltunk mi is.
Stobi Petit Verdot 2011 (Macedónia)
A macedón szőlőtermesztés mintegy 30.000 hektáron folyik, a balkáni országok szinte mindegyike importál innen inkább szőlőt, vagy netán folyóbort. Jó áron, jó termés, jó alapanyag. A Vardar folyó völgye nem gyenge terület, itt található a Stobi Pincészet is, Gradsko városkában. A petit verdot tiszta, húsos, gyümölcsös illattal nyit. A feketés-vörös színvilág valóban mély illatokat rejt, a feketecseresznyétől, érett szilván át a vaníliás-kókuszos illatokig. A kortyban meghatározó hordófűszeresség, de valahogy minden kerek. Selymes, csúszós, idővel egyre szebb gyümölcsök, leginkább erdei bogyós gyümölcsök bukkannak fel, a tannin arányos, az alkohol rendben, nem nagyon tudtunk belekötni. Hogy milyen is a tiszta vagy eredeti petit verdot? Bevallom, kevés a tapasztalatom ezen a téren, de mint vörösbor, működik. 86 pont, ****.
Bovin Petit Verdot 2010 (Macedónia)
A Bovin hatvan hektáros birtok, az összesen 11.000 hektáros tikvesi borvidéken. Nem túl friss weboldaluk ennyi háttérinfót tudott adni, a petit verdot nincs is a borlistájukon. Mondjuk annyira nem is csodálom, mindenben visszafogottabb, ráadásul sokkal kevésbé egységes, mint a korábban kóstolt párja. A gyümölcsösség szedres-szilvás, de a korty túl édes, a maradékcukor teljességgel szétrombolja a bor arányait. Nem igazán volt sok kedvünk szálazgatni, senkinek sem jött be. De tegyük hozzá, hibája nem volt, csak ez a stílus igazából nem túl izgalmas, 79-80 pont, **+.