A Villányi Rozé Fesztivál történetében először rendeztek borversenyt a rozéknak, azonban már első alkalommal is nemzetközi lett a mezőny, 2 ország 8 borvidékéről összesen 40 mintát nevezte be a bortermelők. A borokat két bizottságban, két kategóriában (csendes borok és habzóborok) bírálták el a magyar és horvát zsűritagok.
Az összesített champion díjat a pécsi borvidéki Belward Pincészet CO2CO2 Rosé Limited 2017 évjáratú, egyébként kékfrankosból készített csendes rozéja nyerte el. A legjobb habzóbor a horvát Feravino Borászat Francesca Brut 2017 methode charmat pezsgője lett. A zsűri összesen 11 aranyérmet osztott ki, hat villányi, két pécsi és három horvát bor kapta ezeket. A teljes eredménylista innen tölthető le.
A rozé: mulandó trend vagy tartós jövő? címmel rendeztek szakmai beszélgetést a fesztivál kísérőprogramjaként, amelyen Hevér László (Pécsi Tudományegyetem, Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet, borászati osztályvezető), Sámson Gergely (Bortársaság, boltvezető), Ivana Nemet (PP Orahovica, főborász) és Győrffy Zoltán (Pécsi Borozó, főszerkesztő) vettek részt.
A rozé különösen kedvelt bortípus Magyarországon, gyorsan a hagyományos siller helyébe lépett, sőt megsokszorozta annak egykoron piacon elfoglalt részesedését. A rozéborok készítéséről, technológiákról, altípusokról, a rozémarketingről és a borkereskedelemben elfoglalt szerepéről beszéltek elsősorban.
Annyi kiderült: a rozé népszerűsége töretlen Magyarországon, az utóbbi két évtizedben folyamatos fejlődés tapasztalható. Az eladások régiónként különböznek, de 15-30% közöttire tehető az elfogyasztott rozék aránya. A technológiai fejlődés következtében ma már szinte minden esetben jól elkészített borok kerülnek a piacra, a magyar rozé elsősorban gyümölcsös, könnyed, jó savú, önállóan és fröccsben is megállja a helyét. A klasszikusnak is mondható verziók mellett az utóbbi években egyre több kísérleti rozé is palackba kerül, hordós érleléssel, vagy más stílusban elkészítve.
A horvát borpiacon is emelkedik, bár lassabb ütemben a rozék népszerűsége, a borászatoknál sokszor volt példa a magyar rozé és a magyar pincészetek munkája, hogy a korábbi, elsősorban maradékcukros rozék helyett friss, ropogós, gyümölcsös rozék felé forduljon a borvásárlók figyelme.
A villányi Rozé Fesztivál egyik idei újdonsága volt az egykori Oportó étterem előtti téren kialakított Gasztroudvar, ahol szombat délelőtt két séf, a Konyhafőnökből szélesebb körben is megismert Mikes Márk és Lokodi Ákos főztek a közönségnek. A két séf egy-egy villányi „kuktát” is kapott maga mellé, Lokodi Ákost Keller Kinga (Keller Pince), míg Mikes Márkot Kovács Mirjana (Agancsos Pince) segítette.
A séfeknek azonos alapanyagok felhasználásával kellett 2 óra alatt egy ételt készíteni minimum 20 kóstolóadagban. Az alapanyagok közül válogathattak, de 3 elem kötelező volt: a kajszibarack, a gyömbér és természetesen a rozébor!
Az igazi júliusi napsütés ellenére sokan buzdították a séfpárbaj résztvevőit, akikkel Győrffy Zoltán, a Pécsi Borozó gasztronómiai és bormagazin főszerkesztője beszélgetett. A visszaszámlálás utolsó másodperceire a mintatálalások is elkészültek, Mikes Márk egy fűszeres-rozés zöldségragut tálalt, pirított csirkemellel és carbonara tésztakörettel, előételként pedig még egy kis kajszis gyümölcslevessel is meglepték a kóstolókat, addig Lokodi Ákos mézes-chilis-rosés pácban érett csirkemell kockákat tálalt ki sörtésztában sütve, villányi szőlővenyigére húzva, köretnek sárgabarackos, pirított lecsó, tejfölös csuszával, pörccel.
A kóstolók a villáikkal szavaztak, Márknak 42 villa, Ákosnak 46 villa gyűlt össze, így ezt a rendkívül jó hangulatban zajlott, barátságos séfpárbajt ezúttal Lokodi Ákos és Keller Kinga párosa nyerte.
Első ízben rendezték meg a határmenti Stifolder- és Kulenversenyt a villányi Rozé Fesztiválon. A délvidéki szalámi specialitások magyar és horvát oldalról is érkeztek, összesen 16 mintát tesztelt a (Beck Engelbert, Keller György, Kecskés Csaba és Győrffy Zoltán összetételű) zsűri, de a közönség is kóstolhatott és szavazhatott.
Összességében jó stifolderek, finom kulenek érkeztek a megmérettetésre, a zsűri a szalámik javát az átlagosnál jobbnak értékelte, míg összesítésben az alábbi eredmények születtek:
Legjobb stifolder:
1. hely Kapronczai Balázs (Palkonya)
2. hely Rafel Péter (Villány)
3. hely Pauli Zoltán (Palkonya)
Legjobb kulen:
1. hely OPG Ivan Bucić (Orahovica)
2. hely Darko Rozmarić (Orahovica)
3. hely Ivan Cinkuš (Orahovica)
Közönségdíj:
1. hely Kovács Zoltán stifolder (Villány) - képükön a közönségdíjas és lánya, a frissen megválasztott borkirálynő édesanyjával
2. hely Bódis János chorizo (Pellérd)
3. hely Wunderlich Alajos stifolder (Villány)