Eseménydús első évet tudhat maga DDOP 2.1.3/A-12-2012-003 azonosítószámú „A Dél-Dunántúli Borturisztikai Klaszter fejlesztése” című pályázatból támogatott Dél-Dunántúli Borturisztikai Klaszter. A 2010-ben létrejött turisztikai klaszter 2013-ban új lendülettel vágott bele a régió borturizmusának további fejlesztésébe, termékfejlesztési, és marketingkommunikációs feladatok ellátásába.
Új tevékenységként megvalósításra került a www.pannonborklaszter. hu honlapon lévő termékkatalógus webáruházzá fejlesztése, ahol a Pécsi-, a Szekszárdi-, a Tolnai- és a Villányi borvidék termelőinek kínálatából szemezgethetnek az érdeklődök a Pannon Borbolttal való együttműködésben. Elkészült egy reprezentatív, a Pannon Borrégiót bemutató imázskiadvány is, amely a regionális borutak és borvidékek mellett a Klaszter tagságát is színes, informatív módon mutatja be.
A Pécsi Tudományegyetem Illyés Gyula Kar Gazdaságtudományi és Turisztikai Intézetével, illetve a Szekszárd és Térsége Turisztikai Egyesülettel közös szervezésben valósult meg Szekszárdon 2013. májusában a „Bor és Turizmus Szakmai Konferencia”, ahol színvonalas előadások hangzottak el a TDM-ekről, a régiós fejlesztési elképzelésekről, turisztikai termékfejlesztésekről, és borászati témákból.
A szakmai rendezvények megvalósítását támogatandó, illetve a klasztertagok közötti együttműködést elősegítve, négy szakmai workshop is megvalósításra került, ahol a résztvevőknek lehetősége nyílt a régiós jó gyakorlatok átvételére, tapasztalatcserére is. A Central European Wine Institute, a Pécsi Borozó és a Dél-Dunántúli Borturisztikai Klaszter közös szervezésében WSET Középfokú borbíráló tanfolyam is indult 2013-ban Szekszárdon, illetve Pécsett, ahol összesen 25 fő vett részt a négy napos képzések során.
Szokás szerint hangos közönségsikerrel zajlott le a Pannon Borrégió Top 25 regionális borverseny és közönségkóstoló is, előbbi szakértők részvételével Szekszárdon, utóbbi pedig Pécsett, a Zsolnay Kulturális Negyed E78-as, teltházas termében. Az évek óta színvonalas programmal megrendezésre kerülő szekszárdi Borkultúra SzabadEgyetem is beépítésre került a Klaszter programjába, amely foglalkozásaiból kettő került támogatásra.
Új kezdeményezésként indult el a PTE Közgazdaságtudományi Karán a Borszeminárium a Pécsiközgázon havi rendszerességű borkurzus, ahol a 2013. szeptemberétől induló szemeszterben az egyetem hallgatói, dolgozói és külső érdeklődők minden hónapban más érdekes témán keresztül kerülhettek közelebb a régió boraihoz. Első alkalommal adott otthont Pécsett az ez év szeptemberében megnyílt WineSpiration interaktív borturisztikai kiállítás a Pannon Bornap elnevezésű szakmai napnak, ahol Klasztertagok részvételével tartott előadásokon és kóstolókon vehettek részt az érdeklődők.
A jelentős országos, és regionális fesztiválokon való megjelenés sem maradhatott el az idei évben, így a Dél-Dunántúli Borturisztikai Klaszter a régió csúcsboraival képviseltette magát az egész ország borkínálatát felvonultató Budavári Borfesztiválon, majd a régió legnívósabb borgasztronómiai eseményének számító Szekszárdi Szüreti Napokon a pécsi fehérborok népszerűsítésére is sor került.
Köszönjük a Klasztertagoknak, hogy aktív részvételükkel segítették a Klaszter munkaprogramjának megvalósítását, és bízunk benne, hogy jövőre is az ideihez hasonló sikerrel valósulhat meg a Dél-Dunántúli Borturisztikai Klaszter programja!
További információ: www.pannonborklaszter.hu
Kövessen minket a facebookon is: facebook.com/borklaszter