Kérem Várjon!
Hírek
Újra őrölnek az Orfűi Vízimalomban
bori
2013 September 20.

Az orfűi vízimalom és környezetének felújítása, malomtörténeti kutatás, egy baranyai malomskanzen alapjainak lefektetése: többek között ezeket valósítja meg a Malomkő Alapítvány határon átnyúló projektjének keretében. Az Eszék Város Önkormányzatával közösen jegyzett, Magyarország-Horvátország IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében megvalósuló, „A határmenti térség malmainak útvonalai mentén” elnevezésű projekt nyitó sajtóeseményén a résztvevő felek számoltak be a beruházásról Orfűn, szeptember 16-án.

„A határ menti régió a történelem folyamán mindig is multi-etnikus területnek számított, a malmok és vásárok voltak a színterei a népek, kultúrák találkozásának” – mondta el Füzes Kata, a Malomkő Alapítvány képviselője. „Ezért a technikatörténeti érdekességek bemutatása mellett a régióban élő emberek, népek közös történelmének és kulturális összetartozásának malmokon keresztüli bemutatását tartja fő feladatának a projekt.”

Az együttműködő magyar és horvát partnerek fő célja a kulturális turizmus erősítése a határmenti régióban. Turisztikai infrastruktúra fejlesztésével, tematikus turista útvonalak alapításával növelnék az idegenforgalmat. A területen sok, a gazdag természeti erőforrásokra épült malom volt régen, a projekt ezért az egykor virágzó malomipar emlékeit helyezi középpontba. Állagmegóvás, állandó és időszakos programokkal feltöltés a cél.

Az Orfűi Malommúzeum hosszú távú fejlesztési koncepciója, hogy Baranya malomépítészetének skanzenét hozza létre. Az újra éltre hívott malmok nem passzív „kiállítási tárgyak” lesznek, hanem újra működésbe hozzák a szerkezeteket. Mesteremberek mutatnák be mesterségük fogásait, és a vendégek pedig maguk is kipróbálhatják kézügyességüket. Ráadásul a hagyományos, világhírű magyar malomipar magas minőségű lisztjeinek újbóli készítése is szerepel a tervek között.

Első lépésként felújítják a meglévő épületeket, infrastruktúrát és malomárkot annak érdekében, hogy az orfűi vízimalom újra az őrlés szolgálatába állhasson. A molnár egykori nyári konyhájának és kenyérsütő kemencéjének felújítása után itt mutatják be a malomban előállított lisztekből készülő hagyományos, népi péktermékeket, amelyeket Baranya különböző nemzetiségi csoportjainak kenyérreceptjei alapján fogják majd elkészíteni.

Fontos eleme a pályázatnak egy közös, horvát – magyar néprajzi kutatómunka. A cél egy átfogó malomtörténeti kutatás készítése Baranya megyében és a határ menti régióban, amely alapját fogja majd képezni a Malom-skanzenbe áttelepítendő illetve ott újra felépítendő különböző malomtípusoknak. A kutatás célja ezenfelül, hogy elkészüljön egy technika-történeti áttekintés a malmok évszázadokat átívelő múltjáról, de a még fellelhető malmok és berendezéseik feltérképezése is részét képezi a tudományos munkának.

A horvát partnerek részéről a pályázat középpontjában egy nagy hagyománnyal rendelkező hajómalom felépítése szerepel Eszéken, amely új turisztikai vonzerőt jelent a városnak. „A határmenti térség malmainak útvonalai mentén” elnevezésű, HUHR/1101/1.2.3/0012 azonosítószámú projekt 416 398 EUR-ból valósul meg. A projekt befejezésének időpontja 2015. január 31.