Kérem Várjon!
Cikkek
Egy villányi villányit?
Falatokra szedték a borvidéket
Győrffy Zoltán
2014 November 12.

Amikor azt mondjuk, hogy egy borvidék sokkal több a bornál, nem mindig értik. Akkor itt van ez a konkrét példa. A Villányi-Siklósi Borút szolgáltatóinak közös kezdeményezésére november közepétől új, helyi specialitás kerül a borvidék éttermeinek és pincészeteinek kínálatába. A Villányi Falatok névre keresztelt fogás – amely lehet akár előétel, borkorcsolya, vagy desszert  - minden esetben villára tálalva kerül a vendég elé. Ott jártunk mi is az első ötletelő-bemutatkozó villásbörzén.

Amikor Pauli Zoli először említette, hogy lesz majd egy kis brainstorming, arra gondoltam, van ebben bőven kihívás. Hiszen egy villányi villányi az alapötlet, vagyis olyan ételek, amiket egy villára tűzve mutatják be, hogy milyen helyi alapanyagokra épített és borra hangolt falatokkal lehet magyarra értelmezni a tapas fogalmát.

Ráadásul nagyon eltérő a stílus, a háttér, a koncepció, a technológia, ebből akár zűrzavar is lehet. Atán már az első ötletelésre hozott falatokból az derült ki, hogy nagyjából mindenki vette az irányt és a saját stílusában próbálta meg villára tűzni Villányt.

A Mandula, Óbor, Tenkes trió volt igazán az izgalmas, újszerű, tálalásában és kitaláltságában is, de ízekben, kompozícióban is legelőrehaladottabb, talán itt volt idő és energia a legtöbbet foglalkozni ezzel. Sárközi Ákos meg egy külön világ, jól megkomponált, határozott ízekkel, tetszetősen villásítva. De a többiek is, Malatinszky Kúria, Gere Tamás és Zsolt, Mokos Pince, olyan ételeket hoztak, amik belefértek, kis továbbgondolással, csiszolással meg abszolút jól működhetnek a saját boraikkal.

A Mandulások által kreált villatartó hordódonga-állványért meg külön elismerés, bár a szakácsok küzdeni fognak vele, a felszolgálók nem kevésbé, viszont látványos és autentikus. Mi más kell egy jó borvidékre?

És akkor a hivatalos sajtóanyagból jöjjenek a tények és részletek:

A Villányi Marketing Műhely október végén a villányi Mandula Étterem és Bor Bárban tartotta meg gondolatindító kreatív workshopját, amelynek keretében bemutatták az első Villányi Falatok modelleket.

„A borvidéki alapanyagokra épülő kompozíció közös eleme, hogy a fogásokat minden esetben villán tálalják fel, de hogy végül milyen étel kerül a vendég elé, az az egyes vendéglátóhely konyhafőnökének személyes ízlésére és kreativitására van bízva” – mondta el a helyszínen Pauli Zoltán házigazda. 

Az műhelymunka során hat helyi vendéglátó mellett (Bock Óbor Étterem, Gere Tamás és Zsolt Pincészete, Malatinszky Présház, Mandula Étterem és Bor Bár, Mokos Pincészet, Tenkes Csárda) Sárközi Ákos, a Michelin csillagos Borkonyha Étterem konyhafőnöke is bemutatta gondolatindító kreációját. A közismert séf fekete kenyérrel díszített, céklavörösre festett kecskesajttal, zöld alma falatkákkal tálalt bikaherével, valamint nyúlcombra és csülökre komponált finomságokkal inspirálta az egybegyűlteket.

A Bock Óbor Étterem részéről Nemesné Barbara konyhafőnök libamájas, céklás, halas falatokat kínált, borra és pezsgőre épülő mártásokkal. Koncz Tamás, a Tenkes Csárda séfje saját gyümölcsökre, mangalica kolbászra és borjúmájra hangolt magyaros falatkákkal és a csárda kedvelt túrógombócával bűvölte el a közönséget, míg a Mandula étterem séf párosa, Kozma Szabolcs és Molnár Péter, hordódongán installált villákon tálalta a házigazda kedvenceit. A Villányi borvidék leglelkesebb pincészetei közül a Malatinszky, Mokos, valamint Gere Tamás és Zsolt pincészetek Villányi Falatjai is hozták a hely szszellemét. Volt itt kocsonya, véres hurka, kacsamáj, házi zöldfűszerek, csokis kerti gyümölcsök és sok-sok sikeres ötlet.

A Villányi Falatok néven kapható fogások összetétele a friss alapanyagoktól függően szezonálisan fog változni, a Szent Márton nap utáni időszak - amely a friss portugieser és a Villányi borvidék hívó hónapja - minden valószínűséggel a libahúsra és a kiskerti zöldségekre, az újborokra hangolt ízeket csalogatja elő.

„A helyi alapanyagok használatát szorgalmazó Villányi Falatok bevezetésével, egyértelműen a Villányi borvidékhez, azon belül a pincegazdákhoz, vendéglátókhoz köthető, friss helyi terméket szerettünk volna bemutatni. A régóta dédelgetett ötletünk megvalósítása most vált  időszerűvé, hiszen a borvidéki vendéglátásban a borok mellett egyre nagyobb hangsúlyt kap  a gasztronómia is. A tudatos borfogyasztók nyitottak és kíváncsiak a hely ízeire, ennek bemutatására hivatott a játékos és kreatív Villányi Falatok. Büszkék vagyunk arra is, hogy immáron két villányi étterem részesült komoly nemzetközi elismerésben. A Mandula Étterem és a Bock Óbor Étterem törekvéseit a Gault Millau étteremkalauz - a 2015-ös magyar kiadásában - szakácssapkával jutalmazta” – mondta Becker Leonóra, a Borút elnöke.