Kérem Várjon!
Cikkek
Amit Villány kínál
Fejlődő infrastruktúra a borvidékeken
Radics M. Péter
2009 July 29.

A Villányi borvidék remek adottságai, borai és szolgáltatásai mellett hosszú évekig volt adós azzal, hogy magas osztályú szálláshelyeket, és ehhez kapcsolódóan prémium fürdő- és wellness kínálatot, valamint nemzetközi összehasonlításban is felső-kategóriás éttermet kínáljon.

A növekvő igények, a megyéhez fokozatosan közeledő autópálya, a súlypontban lévő Pécs sikere az Európa Kulturális Fővárosa pályázaton és néhány ígért vagy meg is indított uniós pályázati lehetőség több helyi és regionális szereplőt motivált, hogy a turisztikai kínálat fejlesztésébe kezdjenek. 2009-re látszik, hogy habár az igény továbbra is magas marad, azért néhány tényező elveszi az építeni és befektetni kívánók kedvét. A gazdasági válság legközvetlenebb hatása, hogy a finanszírozók csak drágábban tudnak hitelezni, és a pécsi kulturális főváros program felvezető évei sem hoztak eddig annyi plusz vendéget, mint azt korábban remélni lehetett.

Talán mind közül a legkisebb veszteség ezek miatt minket ért, mert hosszú és részletes számbavételre számítottunk, amikor jelen újságcikket terveztük. Közben gyorsan világossá vált, sok turisztikai fejlesztést halasztottak el, vagy tervezték át időközben visszafogottabbra.Ami viszont fontos és örömteli: két jelentős fejlesztés megvalósul(t) a térségben, ezek javíthatják a régiós borturizmus esélyeit és multiplikáló hatásaik révén a többi szereplőnek is bevételt hozhatnak, ezzel talán újabb fejlesztéseket gerjesztve.

 

A Crocus Gere Bor Hotel, Villány és a borvidék első négy-csillagos családi wellness- és borszállodája, Gere Attila családi vállalkozásának új, nagy fejlesztése 2008 végén nyitotta meg kapuit. A szálloda már a Vörösborfesztivál (október 3-5.) idején teltházzal üzemelt. A borvidék egyik elsőszámú célpontjává vált szállodában 11 régi, de teljesen felújított standard szoba, 12 új építésű superior szoba és 2 apartman választható. A ház Crocus Wellness & Spa egysége harmóniában a Crocus Wine Spa egységgel teljes testi-lelki feltöltődést biztosít. Itt úszómedence, hidromasszázs élménymedence, meleg vizes ülőfürdő, finn szauna, infra szauna, gőzkabin, élményzuhany, jégkút, párhuzamos aromafürdő, jacuzzi, egyedi és különleges vinoterápiás kezelések várják a vendégeket. Később nyitott, de már minden vendég előtt nyitva áll a szállodában található Mandula étterem, kiváló magyar alapanyagokra épülő kreatív konyhával.

Hogy a pincészet és a panzió mellé legyen valamikor egy színvonalas étterem, is már régóta tervben volt a családi pincészetnél. Ebből az ötletbõl bontakozott ki a komplexebb szolgáltatást nyújtó hotel terve, amely végül a mára szinte teljesen elkészült formában kristályosodott ki.

Érdekes egyébként, hogy a szálloda fejlesztését nem támogatta állami (sem uniós) pályázati forrás. „Számítottunk rá, hogy lesz ilyen célú pályázati keret, de egyre későbbre tolták a kiírást, nekünk pedig már kész terveink voltak, és a kivitelezőnket se várathattuk tovább” – indokolja Gere Andrea, hogy miért építették végül saját erőből a szállodát. Beszámolója szerint a kihasználtsági mutatók a kezdetektől jók a szállodában, ami részben annak is köszönhető, hogy prémium szállodai szolgáltatásra a régióban már évek óta komoly igény volt, amit azonban sokáig nem tudott kielégíteni senki.

Becslése szerint a vendégek túlnyomó többsége magyarországi, sőt, a hazai vendégei közül is több mint kétharmad érkezik Budapest környékéről. Részben emiatt is további komoly növekedésre számítanak akkor, amikor Pécsig megépül az autópálya, végre 3 óra alá szorítva ezzel az átlagos utazási időt a fővárosból.Gyorsabban ingázhat majd Budapest és a Villányi borvidék között Malatinszky Csaba is, aki a következő években az eddiginél is több időt tölt majd Dél-Pannóniában. A most Villányban található pince és feldolgozó új épületbe költözik, a régi valószínűleg nem is marad meg.
 

Az új Malatinszky-birtok a 2010-es szüretre már a Siklóshoz tartozó Máriagyűdön nyit,
és ami külön újdonság, hogy itt a tervek szerint étterem és szálloda is épül. Az étterem elkészülése biztosra vehető a pincével együtt vagy azt nem sokkal követve fogadhatja elsõővendégeit. A vendéglõ megnyitásában tanácsadóként működik közre Várvizi Péter, aki többek közt a pécsi Enoteca Corso első séfjeként is bizonyított. Malatinszky Csaba egyébként kötetlen hangulatú, barátságos éttermet képzel el, a vidék legjobb alapanyagainak és hagyományainak felhasználásával, újraértelmezésével, ami lehetőség szerint némi kultúra és zene becsempészésével segítené a jó hangulatot.

A komplexum máriagyűdi elhelyezése egyébként meglehetősen kedvező, tulajdonképpen a Pécsrõl Villány felé vezető útról könnyen elérhető lesz, és kicsit előbb is van, mint a borvidék központi városa. Az itt tervezett szálloda egyébként nem lesz nagy, de remek tervezésének köszönhetően természetközeli, nyugalmas elhelyezést tesz majd lehetővé. A főútról könnyen elérhető parkolóból miniautókkal viszik majd tovább a vendégeket – ha a szálloda is megnyit. Ez a része a beruházásnak azonban úgy tűnik nem tud együtt nyitni a pincészettel és a vendéglővel. „Biztos, hogy megépül, de kénytelenek voltunk elhalasztani a tervezett nyitási időpontot” – mondta lapunknak a tervezett szállodáról Malatinszky Csaba.

Az éppen nem igazán kedvezõ körülmények ellenére vannak és lesznek is a Villányi borvidéken magas színvonalú turisztikai beruházások, amelyek nem csak önmagukban, de járulékos hatásaik révén is sokat tesznek a régió fejlődéséért.